ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում, կարևորելով ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի շուտափույթ ձևավորումը, ասել է, որ գազի գինը զգայուն թեմա է՝ անհրաժեշտ է հասկանալ գնային հորիզոնի շրջանակը։
«Էներգետիկ ոլորտում Եվրասիական տնտեսական միության ընդհանուր ճյուղային շուկաների ձևավորումը դառնում է ոչ միայն ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի դրույթների կատարման խնդիր, այլև տնտեսական ինտեգրման ներուժի իրացման և արդյունաբերության ոլորտի լիարժեք զարգացման ռեսուրսային հարթակի անհրաժեշտ պայման»-ասել է Փաշինյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստ է կառուցողական երկխոսության՝ գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագրի նախագծի որոշ դրույթների կարգավորման շուրջ, որի իրականացումը թույլ կտա անդամ պետություններին ամբողջ ծավալով օգտվել գազի ընդհանուր շուկայի առավելություններից:
«Հակառակ դեպքում ԵԱՏՄ անդամ երկրները մինչև երկկողմ համաձայնագրերի ավարտը չեն կարողանա օգտագործել գազի ընդհանուր շուկայի ներուժը։ Սա շատ զգայուն թեմա է, և մեզ բոլորիս անհրաժեշտ է հասկանալ գնային հորիզոնի շրջանակը առնվազն միջնաժամկետ հեռանկարում»,- նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Երևանում մեկնարկած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստի աշխատանքներին: Այն անցկացվում է նեղ և ընդլայնված կազմերով։ Միջկառավարական խորհրդի անդամներին տեղեկատվություն է ներկայացվել գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորման ուղղությամբ միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստման ընթացքի, ինչպես նաև Միության ներսում ապրանքների էլեկտրոնային առևտրի կառավարման միասնական վերլուծական համակարգի տեխնիկական առաջադրանքի մշակման մասին: Զեկուցվել է նախորդ նիստերի հանձնարարականների և կարգադրությունների կատարման վերաբերյալ:

21 Октябрь 2022 - 11:52 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о важности скорейшего формирования общего рынка газа. Такое заявление он сделал, выступая на заседании Евразийского межправительственного совета в Ереване.
«Что касается формирования общих отраслевых рынков ЕАЭС в энергетической сфере, то это становится не просто задачей по выполнению положений договора о ЕАЭС, а необходимым условием для реализации потенциала экономической интеграции ресурсной платформы для полноценного развития промышленного сектора», – заявил премьер-министр Армении, пишет «ФактИнфо».
По его словам, в этом контексте Армения готова к конструктивному диалогу на основе взаимопонимания и учета интересов всех государств-членов Союза по урегулированию отдельных положений проекта международного договора о формировании общего рынка газа, имплементация которого позволит государствам-членам пользоваться преимуществами общего рынка газа в полном объеме.
«В противном случае страны-члены ЕАЭС до окончания действия двусторонних договоров не смогут использовать потенциал общего рынка газа. Это очень чувствительная тема, и нам всем нужно понимание в вопросе ценового горизонта, как минимум, на среднесрочную перспективу», – сказал Пашинян.