IDBank-ը հոկտեմբերի 24-ին հրապարակային առաջարկի միջոցով թողարկել է միանգամից երկու՝ AMANLBB2JER2 և AMANLBB2IER4 տարբերակիչ ծածկագրերով դրամային և դոլարային անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսեր:
Դրամային և դոլարային պարտատոմսերը թողարկվել են հետևյալ պայմաններով.
Դրամային՝
-Ընդհանուր ծավալը՝ 500 մլն․ ՀՀ դրամ
-Քանակը՝ 50 հազար հատ
-Անվանական արժեքը՝ 10 000 դրամ
-Շրջանառության ժամկետը՝ 27 ամիս (2 տարի 3 ամիս)
-Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 9․50%,
-Արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը՝ 3 ամիս պարբերականությամբ
Դոլարային՝
-Ընդհանուր ծավալը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար
-Անվանական արժեքը՝ 100 ԱՄՆ դոլար
-Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 3․75%,
Պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են 2022-ի հոկտեմբերի 24-ից մինչև 2023 թվականի հունվարի 23-ը ներառյալ։ Տեղաբաշխման ավարտից հետո պարտատոմսերը ներկայացվելու են ցուցակման «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ և ունենալու են շուկա ստեղծող (Marketmaker):
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով պարտատոմսերը լավագույն ներդրումը կարող են լինել։
«Զգալով այս պահին պարտատոմսերի թողարկման անհրաժեշտությունը և կարևորությունը, այս անգամ որոշում կայացվեց թողարկելու պարտատոմսերի միանգամից երկու տրանշ՝ դրամային և դոլարային։ Պարտատոմսերը ներդրում կատարելու և եկամուտ ստանալու լավագույն տարբերակներից է, քանի որ պարտատոմսից դրա սեփականատերը ստանում է չհարկվող եկամուտ, ինչպես նաև պարտատոմսերով ներգրավված դրամական միջոցները համարվում են երաշխավորված բանկային ավանդ և երաշխավորված են «Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի» կողմից»,- ասել է Արման Ասատրյանը։
Պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել` լրացնելով համապատասխան հայտը և ներկայացնելով բանկ։ Պարտատոմսերը ձեռք բերելուց հետո դրանց մասին ամբողջական ինֆորմացիան հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում, որտեղ ներկայացված է պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահի 7 հհոկտեմբերի 2022թ. թիվ 1/489 Ա որոշմամբ։
Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում։

On October 24, through a public offer, IDBank issued two coupon bonds in AMD and USD under the abbreviations AMANLBB2JER2 and AMANLBB2IER4.
The bonds are issued with the following conditions:
AMD bonds:
-General coverage – 500 million AMD
-Quantity – 50 thousand
-Nominal standing -10 000 AMD
-A circulation period- 27 months
-The annual interest rate- 9.50 %
-The bonds will be paid quarterly․
USD bonds:
-General coverage – 5 million USD
-Nominal standing -100 USD
-The annual interest rate- 3.75 %
The bonds will be placed from October 24, 2022 to January 23, 2023 inclusive. After the placement, the bonds will be listed in the AMX (Armenia Securities Exchange). The bonds will be quoted through the Marketmaker. According to the Chief Financial Officer of IDBank Arman Asatryan, bonds may be the best investment.
“Giving the necessity and importance of issuing bonds in this period, this time we decided to issue two tranches of bonds at once, in AMD and USD.
Bonds are one of the best ways to invest and generate income, since the owner of the bond receives a non-taxable income on the bond, and the funds attracted by means of nominal bonds are considered to be guaranteed bank deposits and are guaranteed by the Deposit Guarantee Fund of Armenia”, Asatryan said.
To get IDBank bonds it is necessary to fill in the form and present it to the Bank. After purchasing, complete information about the bonds will be available in Idram&IDBank application in the Banking section – abbreviation, quantity, nominal value, annual percentage yield, coupon payment date, coupon redemption date.
The bond prospectus was registered on October 7, 2022 by Decision No. 1/489 A by the Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia. The electronic version of the prospectus and the final terms of issue are available on the official website of the Bank.