«Թուրքիայի մշակույթի նախարարն իր հայտարարությամբ սկիզբ դրեց Անիի համատեղ վերականգնման թեմայի զարգացման նոր փուլին, սակայն փոքր-ինչ այլ դիրքից եւ այլ հարթության վրա»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը:
Գյուրջյանի խոսքով, 2007թ. Թուրքիայի Վանա լճի Աղթամար կղզում վերականգնված Սուրբ Խաչ եկեղեցու բացման արարողությանը այն ժամանակվա Թուրքիայի նախարար Աթիլլա Քոչին առաջարկվեց հայ մասնագետների հետ համագործակցությամբ իրականացնել Անի հին հայկական մայրաքաղաքի վերականգնման նախագիծը եւ այդ կապակցությամբ 2008թ. հոկտեմբերին կազմակերպել Հայաստանի եւ Թուրքիայի մշակույթի նախարարների հանդիպումը Անիում: Քոչը համաձայնեց, սակայն մինչ օրս թուրքական կողմից պատասխան չկա նաեւ մշակույթի նախարարի համապատասխան նամակին:
Թուրքիայի եւ Հայաստանի համագործակցությունը Անիի վերականգնման հարցում հնարավորություն կտա օգտագործելու 19-րդ դարում Անիում աշխատած մասնագետների, Նիկողայոս Մառի եւ Թորոս Թորամանյանի գլխավորած հնագիտական պեղումների ձեռք բերած տեղեկատվությունը` դրանով իսկ փակելով նոր պեղումների ձեռնարկման եւ աննպատակ ծախսերի հարցը: Բացի այդ, դա կապահովի աշխատանքների համապատասխանությունը հնագույն ճարտարապետական հուշարձանների վերականգնման միջազգային նորմերին»,- վստահեցրել է Գագիկ Գյուրջյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթօղրուլ Գյունայը Հայաստանի մշակույթի նախարարին կոչ է արել համագործակցել Անի հնագույն քաղաքի ավերակների վերականգնման գործում, բայց ավելացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը պետք է լուծվի առաջին հերթին:
Ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, Նախարարությունը ծրագրում է համագործակցություն երկու երկրների միջեւ ոչ միայն պատմական հուշարձանների վերականգնման գործում: «Մենք հույսեր ենք տածում Թուրքիայի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համատեղ մշակութային նախագծերի առնչությամբ», – նշել է Գյունայը:

Turkish Minister of Culture signaled a new phase for joint reconstruction of Ani, RA Deputy Minister of Culture Gagik Gyurjyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
In 2007 opening ceremony of newly reconstructed Surb Khach church was held on Akhtamar Island of Van Lake in Turkey.
According to Gyurjyan, Turkish Minister of Culture Atilla Koch was offered to participate in reconstruction of Ani the ancient Armenian capital.
A discussion was to be scheduled between Armenian and Turkish presidents. Koch gave his agreement, yet the follow-up letter of RA Culture Minister haven’t been replied since.
”Turkish -Armenian collaboration in Ani reconstruction project can give Armenian professionals an access to information obtained during 19 century’s archaeological expeditions conducted by Nikohayos Mar and Toros Toramanyan. Besides, the joint work will guarantee construction work’ compliance with international reconstruction standards.
Turkish Minister of Culture Ertogul Gyunai expressed his readiness to collaborate in the reconstruction of Ani, yet stipulating for NKR conflict settlement.
Turkish Minister of Culture plans to establish cultural collaboration between the two countries, involving joint cultural projects between Turkey, Armenia and Azerbaijan, Hurriyet Daily News reported.