«Թուրքիայի մշակույթի նախարարն իր հայտարարությամբ սկիզբ դրեց Անիի համատեղ վերականգնման թեմայի զարգացման նոր փուլին, սակայն փոքր-ինչ այլ դիրքից եւ այլ հարթության վրա»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի մշակույթի փոխնախարար Գագիկ Գյուրջյանը:
Գյուրջյանի խոսքով, 2007թ. Թուրքիայի Վանա լճի Աղթամար կղզում վերականգնված Սուրբ Խաչ եկեղեցու բացման արարողությանը այն ժամանակվա Թուրքիայի նախարար Աթիլլա Քոչին առաջարկվեց հայ մասնագետների հետ համագործակցությամբ իրականացնել Անի հին հայկական մայրաքաղաքի վերականգնման նախագիծը եւ այդ կապակցությամբ 2008թ. հոկտեմբերին կազմակերպել Հայաստանի եւ Թուրքիայի մշակույթի նախարարների հանդիպումը Անիում: Քոչը համաձայնեց, սակայն մինչ օրս թուրքական կողմից պատասխան չկա նաեւ մշակույթի նախարարի համապատասխան նամակին:
Թուրքիայի եւ Հայաստանի համագործակցությունը Անիի վերականգնման հարցում հնարավորություն կտա օգտագործելու 19-րդ դարում Անիում աշխատած մասնագետների, Նիկողայոս Մառի եւ Թորոս Թորամանյանի գլխավորած հնագիտական պեղումների ձեռք բերած տեղեկատվությունը` դրանով իսկ փակելով նոր պեղումների ձեռնարկման եւ աննպատակ ծախսերի հարցը: Բացի այդ, դա կապահովի աշխատանքների համապատասխանությունը հնագույն ճարտարապետական հուշարձանների վերականգնման միջազգային նորմերին»,- վստահեցրել է Գագիկ Գյուրջյանը:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի մշակույթի նախարար Էրթօղրուլ Գյունայը Հայաստանի մշակույթի նախարարին կոչ է արել համագործակցել Անի հնագույն քաղաքի ավերակների վերականգնման գործում, բայց ավելացրել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը պետք է լուծվի առաջին հերթին:
Ինչպես գրում է Hurriyet Daily News-ը, Նախարարությունը ծրագրում է համագործակցություն երկու երկրների միջեւ ոչ միայն պատմական հուշարձանների վերականգնման գործում: «Մենք հույսեր ենք տածում Թուրքիայի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ համատեղ մշակութային նախագծերի առնչությամբ», – նշել է Գյունայը:

“Министр культуры Турции своим заявлением положил начало новому этапу развития темы совместного восстановления Ани, однако в несколько ином ракурсе и на другой плоскости”, – заявил корреспонденту PanARMENIAN.Net заместитель министра культуры Армении Гагик Гюрджян.
По словам Гюрджяна, в 2007 году на церемонии открытия восстановленного храма Сурб Хач на острове Ахтамар на озере Ван в Турции тогдашнему министру Турции Атилле Кочу было предложено в сотрудничестве с армянскими специалистами реализовать проект восстановления древней армянской столицы Ани и в связи с этим в октябре 2008 года организовать встречу министров культуры Армении и Турции в Ани. Коч согласился, однако по сей день от турецкой стороны нет ответа и на соответствующее письмо министра культуры.
Сотрудничество Турции и Армении в вопросе восстановления Ани даст возможность использовать информацию, добытую работавшими в Ани в 19 веке археологическими экспедициями, возглавляемыми Никохайосом Маром и Торосом Тораманяном, тем самым закрывая вопрос вторичных раскопок, а, следовательно, и нецелесообразных затрат. Кроме того, это обеспечит соответствие работ международным нормативам восстановления древних архитектурных памятников”, – заверил Гагик Гюрджян.
Напомним, что министр культуры Турции Эртогрул Гюнай призвал министра культуры Армении к сотрудничеству в деле восстановления развалин древнего города Ани, но добавил, что нагорно-карабахский вопрос должен быть решен в первую очередь.
Как пишет Hurriyet Daily News, Министерство планирует сотрудничество между двумя странами не только в восстановлении исторических памятников. “Мы надеемся на совместные культурные проекты между Турцией, Арменией и Азербайджаном”, – отметил Гюнай.