Հայաստանում ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ կներդրվի: Գործադիրը հավանություն է տվել նախագծին։
Համակարգը նախատեսվում է ներդնել 2023-ից սկսած 3 տարվա ընթացքում։
Ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, ներկայացնելով նախագիծը, հայտնել է, որ հայտարարագիրը պետք է նախալրացվի հարկային մարմնի կողմից:
«Հայտարարագրում ինքնաշխատ եղանակով պետք է լրացվի հարկային մարմնի տրամադրության տակ առկա տեղեկատվությունը, օրինակ՝ հարկային գործակալ գործատուի կողմից հաշվարկված եկամուտների և դրանցից բյուջե վճարված հարկերի տեղեկատվությունը կամ երրորդ անձանցից հարկային մարմնի ունեցած տեղեկությունները և այդ հայտարարագիրը նախնական էլեկտրոնային եղանակով նախապատրաստել հայտարարտուի ծանոթացման համար»,-ասել է նա։
Նախագծով յուրաքանչյուր ֆիզիկական հայտարարտու անձ ունենալու է նույնականացված հաշիվ հայտարարագրերի համակարգում։
Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ հայտարարատուն, մուտք գործելով հայտարագրերի էլեկտրոնային համակարգ, ստուգելու է իր համար լրացված տվայլների ճշտությունը, անհրաժեշտության դեպքում կատարելու է փոփոխություններ, լրացումներ և հաստատելու է հայտարարագրերի վերջնական տարբերակը:
Հայտարարատուն պետք է իր հայտարարագիրը հաստատի մինչև յուրաքանչյուր տարվան հաջորդող ապրիլի 20-ը, հակառակ դեպքում վարչական պատասխանատվության կենթարկվի՝ տուգանվելով 20-300 հազար դրամով։
Խաչատրյանը հայտնել է նաև, որ պարզեցվելու է արտերկրից ստացվող եկամուտների դիմաց վճարվող հարկերի փաստաթղթերի պահանջը։
Նախատեսվում է, որ 2024-ից հայտարարատու պետք է համարվեն այն քաղաքացիները, որոնք հանրային ծառայության մասին օրենքով զբաղեցնում են համայնքային կամ հանրային պաշտոններ, մեկ տարվա ընթացքում 1 մլրդ դրամ եկամուտները գերազանցած կազմակերպության բաժնետերը և 2023 թվականի ընթացքում 20 և ավելի մլն դրամ փոխառություն ստացածները, հիփոթեկային վարկի եկամտահարկի վերադարձից օգտվողները և արտերկրից եկամուտ ստացող քաղաքացիները: 2025 թվականին հայտարարգիր կներկայացնեն բոլոր վարձու աշխատողները և պայմանագրով աշխատավարձ ստացողները, իսկ երրորդ տարում՝ ՀՀ բոլոր քաղաքացիները:

17 Ноябрь 2022 - 12:29 AMT
С 2023 по 2025 год в Армении поэтапно будет внедряться система всеобщего декларирования доходов граждан, что позволит создать условия и инструментарий налоговому органу для учета сведений о доходах физических лиц и уплаченных ими налогах, а также самостоятельно исполнять налоговые обязательства по налогу на прибыль. Об этом на заседании правительства 17 ноября заявил министр финансов РА Тигран Хачатрян.
По его словам, декларация предварительно должна быть заполнена налоговым органом. В декларации сведения, находящиеся в распоряжении налогового органа, будут заполняться автоматически. Каждое физическое лицо в системе декларирования будет иметь идентифицированную учетную запись. Декларант, войдя в электронную систему налоговой отчетности с идентификационными данными, предоставленными налоговым органом, сможет проверить предварительно заполненную для него декларацию, внести при необходимости изменения и дополнения, после чего утвердить окончательный вариант декларации.
Вместе с системой декларирования планируется ввести меры поощрения посредством социальных кредитов, в рамках которых, лица, представляющие декларации, получат возможность вернуть из уплаченного ими подоходного налога определенные суммы, эквивалентные расходам на здравоохранение, образование и жилищное обеспечение, произведенным ими или некоторыми членами их семей в течение налогового года и обоснованным расчетными документами.
В 2023 году декларантами будут считаться те граждане, которые занимают муниципальные или государственные должности в соответствии с законом о государственных услугах, граждане, которые являются акционерами организации, доходы которой в 2022 году превысили 1 млрд драмов, граждане, которые в течение 2022 года получили кредиты и займы на сумму 20 млн драмов и более. В 2024 году декларантами станут граждане, которые являются наемными работниками или получили доход за выполнение работ в рамках гражданско-правовых договоров. В 2025 году все те граждане, которые не входят в первые две группы, также станут декларантами.
Министр сказал, что будет предусмотрена ответственность за непредставление декларации, вопрос о размере которой будет обсуждаться в Национальном собрании.