2009-ի օգոստոսին իտալացի նկարիչները նախատեսում են ավարտել հայազգի անվանի նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի «Թորոս Ռոսլինի ծնունդը» որմնանկարի վերականգնումը: Մինասի որմնանկարի վերականգնումը 2008-ի հունիսին սկսել են երկու նկարիչ-վերականգնողներ ֆլորենտական Արվեստների եւ վերականգնման «Պալացցո Սպինելլի» ինստիտուտից:
Վերականգնման նպատակներով այս որմնանկարը, որը նկարվել էր Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի Էլեկտրոտեխնիկական գործարանի ճաշարանի պատին (նույն գործարանի պատերը զարդարված են նկարչի եւս 4 որմնանկարներով), տեղափոխվել է նրա հայրենի գյուղի` Ջաջուռի տուն-թանգարան:
Ջաջուռում նկարչի տուն-թանգարանի տնօրենը` Մինաս Ավետիսյանի որդին, նշեց. «Մինասի մնացած ութ որմնանկարների ճակատագիրը, որոնք վերականգնման կարիք ունեն, երկար ժամանակի եւ մեծ ֆինանսական հնարավորությունների հարց է: Բայց գլխավոր խնդիրը համապատասխան շենք գտնելն է, որտեղ հնարավոր կլինի տեղավորել Մինասի 11 որմնանկարները»:
Ավետիսյանի խոսքերով, նկարչի 11 որմնանկարներից երկուսը գտնվում են Երեւանում եւ վերականգնում չեն պահանջում, իսկ մնացած որմնանկարները շտապ վերականգնման կարիք ունեն: «Մինասի որմնանկարների վերականգնման ողջ գործընթացը նկարահանում է «Շողակաթ» հեռուստաընկերությունը եւ եթե իտալացի մասնագետներին հաջողվի ժամանակին վերջացնել վերականգնումը, ապա 2009-ի սեպտեմբերին Երեւանում եւ Մոսկվայում կկայանա փաստագրական ֆիլմի ցուցադրություն, որի ստեղծմանը ֆինանսապես աջակցում է «Հայկական մշակույթի զարգացման կենտրոնը»,- հաղորդել է Հայաստանի մշակույթի նախարարի խորհրդական Սոնա Հարությունյանը:
Հարությունյանի խոսքերով, Ֆլորենցիայի եւ Միլանի մի շարք հեռուստաընկերություններ ցանկություն են հայտնել ցուցադրելու մի փաստագրական կինոնկար, որի նկարահանումները դեռ ընթացքի մեջ են:
Մինաս Ավետիսյանը ծնվել է Ջաջուռ գյուղում (Ախուրյանի շրջան) 1928թ. հուլիսի 20-ին գյուղացու ընտանիքում: Սովորել է Երեւանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարանում (1947-1952), Երեւանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում (1952-1954), Լենինգրադի Ի.Ե. Ռեպինի անվան Գեղանկարչության, քանդակագործության եւ ճարտարապետության ինստիտուտում (1952-1954), որտեղ նրա գլխավոր ուսուցիչներից էր Բ.Վ. Յոհանսոնը: 1960-ից ապրել է Երեւանում:
Ավետիսյանի հասուն գործերում` գունային առումով հակադրվող, խոշոր էքսպրեսիվ վրձնահարվածներով նկարած, նոր կյանք են ստացել ֆովիզմի սկզբունքները: Նրա ստեղծագործություններում զգալի հետք են ունեցել անդրկովկասյան միջնադարյան մշակույթի ավանդույթները:
Հաջողությամբ հանդես է եկել նաեւ որպես թատերական նկարիչ (Ա.Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի բեմադրությունը Ա. Սպենդիարովի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնում, 1974, եւ այլն) եւ գեղանկարիչ-մոնումենտալիստ (Գյումրիում գործարանային ինտերյերների նկարազարդում, 1970-1974):

В августе 2009 года итальянские специалисты планируют завершить реставрацию фрески известного армянского художника Минаса Аветисяна «Рождение Тороса Рослина». Реставрацию фрески Минаса два художника-реставратора из флорентийского Института искусств и реставрации “Палаццо Спинелли” начали в июне 2008 года.
В целях реставрации данная фреска, которая была написана на стене столовой Электротехнической фабрики в городе Гюмри Ширакской области (стены той же фабрики расписаны еще 4 фресками художника), была перенесена в дом-музей художника в его родном селе Джаджур.
Директор дома-музея Музея художника в Джаджуре, сын Минаса Арман Аветисян отметил: “Судьба остальных восьми фресок Минаса, требующих реставрации,- вопрос длительного времени и немалых финансовых возможностей. Но главная проблема – найти соответствующее здание, где можно в котором возможно будет поместить все 11 фресок Минаса”.
По словам Аветисяна, из 11 фресок художника 2 находятся в Ереване и не требуют реставрации, а остальные фрески, которые находятся в Ширакской области, нуждаются в скорейшей реставрации. “Весь процесс реставрации фрески Минаса снимает телекомпания «Шохакат» и если итальянским специалистам удастся в срок закончить реставрацию, то в сентябре 2009 года в Ереване и в Москве состоится презентация документального фильма, созданию которого финансовую поддержку оказывает «Фонд развития армянской культуры», – сообщила советник министра культуры Армении Сона Арутюнян.
По словам Арутюнян, ряд телекомпаний Флоренции и Милана уже выразили желание показать документальный фильм, съемки которого пока еще в процессе.
Минас Аветисян родился в селе Джаджур (Ахурянский район) 20 июля 1928 в крестьянской семье. Занимался в Ереванском училище имени Ф.Терлемезяна (1947-1952), Ереванском художественно-театральном институте (1952-1954) и ленинградском Институте живописи, ваяния и зодчества имени И.Е.Репина (1952-1954), где одним из его главных учителей был Б.В.Иогансон. С 1960 жил в Ереване.
В зрелых работах Аветисяна, колористически-контрастных, написанных крупным экспрессивным мазком, обрели новую жизнь принципы фовизма. Заметный отзвук в его произведениях нашли и традиции закавказского средневекового искусства.
Успешно выступал также как театральный художник (сценография балета А.Хачатуряна Гаянэ в Театре оперы и балета имени А.Спендиарова, 1974; и др.) и живописец-монументалист (росписи заводских интерьеров в Ленинакане-Гюмри, 1970-1974). Аветисян трагически погиб в автомобильной аварии в Ереване 24 февраля 1975.