Ապրիլի 17-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում բացվում է հայազգի անվանի նկարիչ Մինաս Ավետիսյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը: Այն նվիրված է նկարչի 80-ամյակին եւ կազմակերպվել է Հայաստանի Մշակույթի նախարարության, Հայկական մշակույթի զարգացման «Մինաս» ֆոնդի կողմից:
«Այս յուրահատուկ ցուցահանդեսը վաղուց էր նախատեսվում: 10 տարիների ընթացքում առաջին անգամ է կազմակերպվում ռետրոսպեկտիվ ցուցահանդես, որի մեջ ընդգրկվել են Մինասի ստեղծագործության բոլոր փուլերի աշխատանքները»,- հայտնել է Հայաստանի մշակույթի նախարարի խորհրդական Սոնա Հարությունյանը:
Հրատարակման է պատրաստվում ցուցահանդեսում ներկայացված Մինաս Ավետիսյանի գործերի հոբելյանական անվանացանկը: Անվանացանկում ներածական հոդված է գրել եվրոպացի հայտնի արվեստաբան, Ֆրայբուրգի Ալբերտ Լյուդվիգի անվան համալսարանի արվեստաբանության ամբիոնի ղեկավար, պրոֆեսոր Վիլհելմ Շլինկը:
«Հոբելյանական ցուցահանդեսի եւ անվանացուցակի նախագիծը պետական կառույցների եւ մասնավոր սեկտորի համագործակցության վառ օրինակ է»,- նշել է Սոնա Հարությունյանը:
«Հայկական մշակույթի զարգացման ֆոնդի» նախագահ Մեցցո Սահակյանը նշել է. «Այս նախագծին մասնակցելը մեզ համար մեծ պատիվ է: Մեկ տարվա ընթացքում ընթացել է ցուցահանդեսի նախապատրաստումը, մեծ աշխատանք է տարվել` պատկերների մշակում, խմբագրական աշխատանք, նկարչի աշխատանքների եւ թեմաների ընտրություն: Մեծ դեր է խաղացել «Մինաս» ֆոնդը:
«Անվանացանկը յուրահատուկ է իր բովանդակությամբ: Փորձ է արվել նորովի ներկայացնելու Մինասին, եւ հրատարակության մեջ կարելի է գտնել նրա ստեղծագործության բոլոր փուլերի աշխատանքների վերականգնումները»,- նշել է Մինաս Ավետիսյանի ծննդավայր Ջաջուռի տուն-թանգարանի տնօրեն, Մինասի որդի Արման Ավետիսյանը:
Մինաս Ավետիսյանը ծնվել է Ջաջուռ գյուղում (Ախուրյանի շրջան) 1928թ. հուլիսի 20-ին գյուղացու ընտանիքում: Սովորել է Երեւանի Փ. Թերլեմեզյանի անվան ուսումնարանում (1947-1952), Երեւանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում (1952-1954), Լենինգրադի Ի.Ե. Ռեպինի անվան Գեղանկարչության, քանդակագործության եւ ճարտարապետության ինստիտուտում (1952-1954), որտեղ նրա գլխավոր ուսուցիչներից էր Բ.Վ. Յոհանսոնը: 1960-ից ապրել է Երեւանում:
Ավետիսյանի հասուն գործերում` գունային առումով հակադրվող, խոշոր էքսպրեսիվ վրձնահարվածներով նկարած, նոր կյանք են ստացել ֆովիզմի սկզբունքները: Նրա ստեղծագործություններում զգալի հետք են ունեցել անդրկովկասյան միջնադարյան մշակույթի ավանդույթները:
Հաջողությամբ հանդես է եկել նաեւ որպես թատերական նկարիչ (Ա.Խաչատրյանի «Գայանե» բալետի բեմադրությունը Ա. Սպենդիարովի անվան օպերայի եւ բալետի թատրոնում, 1974, եւ այլն) եւ գեղանկարիչ-մոնումենտալիստ (Գյումրիում գործարանային ինտերյերների նկարազարդում, 1970-1974):

17 апреля в Национальной картинной галерее Армении откроется выставка работ известного армянского художника Минаса Аветисяна. Выставка, посвященная 80-летию художника, организована Министерством культуры Армении, Фондом развития армянской культуры и фондом “Минас”.
«Эта уникальная выставка была запланирована давно. В течение 10 лет впервые организована ретроспективная экспозиция, в которую вошли работы всех периодов творчества Минаса», – сообщила советник министра культуры Армении Сона Арутюнян.
К изданию подготовлен и юбилейный каталог экспонированных на выставке работ Минаса Аветисяна. Вступительную статью к каталогу написал известный европейский искусствовед, заведующий кафедрой искусствоведения Фрайбургского университета Альберта Людвига, профессор Вильгельм Шлинк.
“Проект юбилейной выставки и каталога является ярким примером сотрудничества государственных структур и частного сектора”, – отметила Сона Арутюнян.
Президент “Фонда развития армянской культуры” Меццо Игитян отметил: «Участие в этом проекте для нас большая честь. В течение года шла подготовка к выставке в Армении, была проделана большая работа – обработка изображений, редакторская работа, подборка тем и работ художника. Очень большую роль сыграл фонд «Минас».
“Каталог уникален по своему содержанию. Была сделана попытка по-новому представить Минаса, и в издании можно найти репродукции работ всех периодов его творчества”, – отметил директор музея Минаса Аветисяна на родине художника в Джаджуре, сын Минаса Арман Аветисян.
Минас Аветисян родился в селе Джаджур (Ахурянский район) 20 июля 1928 в крестьянской семье. Занимался в Ереванском училище имени Ф.Терлемезяна (1947-1952), Ереванском художественно-театральном институте (1952-1954) и ленинградском Институте живописи, ваяния и зодчества имени И.Е.Репина (1952-1954), где одним из его главных учителей был Б.В.Иогансон. С 1960 жил в Ереване.
В зрелых работах Аветисяна, колористически-контрастных, написанных крупным экспрессивным мазком, обрели новую жизнь принципы фовизма. Заметный отзвук в его произведениях нашли и традиции закавказского средневекового искусства.
Успешно выступал также как театральный художник (сценография балета А.Хачатуряна Гаянэ в Театре оперы и балета имени А.Спендиарова, 1974; и др.) и живописец-монументалист (росписи заводских интерьеров в Ленинакане-Гюмри, 1970-1974).