ԱԺ պատգամավոր, ԱՊՀ ՄԽՎ էկոնոմիկայի և ֆինանսների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Սանդիկովն ասել է, որ հայկական կողմը ռուս գործընկերներին առաջարկել է Աբխազիայով անցնող տրանսպորտային երթուղին օգտագործել Հայաստանից Ռուսաստան պարենային ապրանքներն անցկացնելու համար, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Նա պարզաբանել է, որ հարցը քննարկվել է նոյեմբերին ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կազբեկ Տայսաևի գլխավորած ռուսական պատվիրակության այցի ժամանակ:
«Վրաց-աբխազական սահմանը փակ է, սակայն կան միջազգային կոնվենցիաներ, որոնք թույլ են տալիս ապահովել պարենային ապրանքների հոսքը նշված երթուղով։ Եվ մենք կցանկանայինք օգտագործել աբխազական ճանապարհը, հաղորդակցության ուղիները։ Բայց դա քաղաքական կամք է պահանջում հենց Վրաստանում»,-ասել է Սանդիկովը։
Նրա խոսքով` մտածելու տեղիք է տվել, այսպես կոչված, «հացահատիկային գործարքը»: Ուստի հայկական կողմը բարձրաձայնել է իր առաջարկը ռուս գործընկեր խորհրդարանականների համար, նրանք ի գիտություն են ընդունել և խոստացել մշակել այն։
Սանդիկովը նշել է, որ հարցը կքննարկվի արդեն 2023 թվականի սկզբին Մոսկվայում կայանալիք պրոֆիլային կոմիտեների հանդիպման ժամանակ։ Եթե ռուսական կողմն աջակցի այդ գաղափարին, ապա Երևանը ջանքեր կգործադրի և հարցը կքննարկի վրացի գործընկերների հետ։
Պատգամավորը կարծիք է հայտնել, որ դա հիանալի հնարավորություն կլինի Լարսի ճանապարհը բեռնաթափելու համար: Նա Ռազմավիրական ճանապարհի հետ կապված ներկայիս իրավիճակը որակել է որպես «բարդ և մշակման կարիք ունեցող»:
Այս համատեքստում Սանդիկովը հիշեցրել է, որ մի քանի օր առաջ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի հետ վավերացրել է նավիգացիոն կապարակնիքների մասին համաձայնագիրը։
«Էլեկտրոնային կապարակնիքները թույլ են տալիս առցանց ռեժիմով հետևել ամբողջ լոգիստիկային և մաքսային ընթացակարգերն անցնել էլեկտրոնային ձեւաչափով, ընդ որում` բեռնատարը կարող է կանգ չառնել սահմանին»,- պարզաբանել է Սանդիկովը` հավելելով, որ նույնիսկ դա այսօր չի փրկի իրավիճակը Լարսում, որը շարունակում է Ռուսաստանի ամենածանրաբեռնված ցամաքային սահմանային անցակետերից մեկը մնալ։
Պատգամավորը նշել է, որ ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրողությունների պատճառով հենց այդ մաքսակետն է ընդունում ապրանքների հիմնական հոսքը, ինչը բացասաբար է անդրադառնում։
Այս հարցը սուր է դրված իշխանության բոլոր մակարդակներում։ Սանդիկովն այս կապակցությամբ հիշեցրել է, որ 2019 թվականին, նաև հայկական կողմի ջանքերի շնորհիվ, Ռուսաստանը ֆինանսական միջոցներ է ներդրել մաքսակետի ենթակառուցվածքի բարելավման համար։ Արդյունքում Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը մեկ օրում անցակետերը հատող 150-200 տրանսպորտային միավորից հասել է 900-ի։
Ինչ վերաբերում է լաստանավային հաղորդակցության գործարկմանը և Իրանի տարածքով ապրանքների դիվերսիֆիկացման այլընտրանքային ուղիներին` պատգամավորը նշել է, որ ամեն ինչ հանգում է լոգիստիկային` ժամանակի, փողի, վարչական ընթացակարգերի առումով։
Սանդիկովը կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Հայաստանի միջև 2020–ի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարության կատարումը և բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումն առաջին հերթին ուղղված է ապրանքների և ուղևորների հոսքի դիվերսիֆիկացմանը այն երկրների սահմաններով, որոնք հասկանալի պատճառներով փակ են։
Մցխեթա-Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհին առկա են բեռնատարների կուտակումներ, հերթերը տեղեկությունների համաձայն դանդաղ են ընթանում։ Վրաստանի ֆինանսների նախարարությունը, անդրադառնալով հայկական բեռնատարների կուտակմանը Վրաստանի տարածքում, հայտնել է, որ հայկական բեռնատարների համար որևէ սահմանափակում չկա:

26 Ноябрь 2022 - 13:02 AMT
Армянская сторона предложила российским коллегам использовать транспортный маршрут через Абхазию для продвижения продовольственных товаров из Армении в РФ. Об этом заявил депутат парламента, председатель постоянной комиссии МПА СНГ по экономике и финансам Алексей Сандыков, пишет Sputnik Армения.
Он пояснил, что вопрос обсуждался во время визита российской делегации во главе с первым заместителем председателя комитета Госдумы России по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Казбеком Тайсаевым в Ереван в ноябре.
«Грузино-абхазская граница закрыта, однако существуют международные конвенции, которые позволяют обеспечить поток продовольственных товаров по указанному маршруту. И нам бы хотелось использовать абхазскую дорогу, пути сообщения. Но это требует политической воли в самой Грузии», – сказал Сандыков.
По его словам, почву для размышлений дала так называемая «зерновая сделка». Поэтому армянская сторона озвучила свое предложение российским коллегам-парламентариям, они приняли к сведению и обещали проработать.
Сандыков отметил, что вопрос будет обсуждаться уже на предстоящей в начале 2023 года в Москве встрече профильных комитетов. Если эту идею поддержит российская сторона, то Ереван будет прилагать усилия и обсуждать вопрос с грузинскими коллегами.
Парламентарий считает, что это станет отличной возможностью разгрузить дорогу через Ларс. Депутат назвал нынешнюю ситуацию с военно-грузинской дорогой «сложной и требующей проработки».
В этом контексте Сандыков напомнил, что несколько дней назад Армения ратифицировала соглашение о навигационных пломбах с ЕАЭС.
«Электронные пломбы позволяют отслеживать всю логистику в режиме онлайн и проходить таможенные процедуры в электронном формате, при этом фура может не останавливаться на границе», – пояснил Сандыков, добавив, что даже это не спасет сегодня ситуацию на Ларсе, который по-прежнему остается одним из самых загруженных сухопутных погранпереходов России.
Депутат отметил, что ввиду сложившихся геополитических реалий именно этот таможенный пункт принимает основной товаропоток, что негативно сказывается на армянском бизнесе, и в первую очередь – на перевозчиках.
Этот вопрос остро стоит на всех уровнях власти. Сандыков в связи с этим напомнил, что в 2019 году, благодаря в том числе усилиям армянской стороны, Россия вложила финансовые средства в улучшение инфраструктуры таможенного пункта пропуска. В результате пропускная способность МАПП «Верхний Ларс» выросла с 150-200 транспортных единиц, пересекающих КПП за сутки, до 900.
Что касается запуска паромного сообщения и альтернативных путей для диверсификации товаров через Иран, депутат отметил, что все упирается в логистику – по времени, по деньгам, по административным процедурам. Парламентарий считает, что исполнение трехстороннего заявления между Россией, Азербайджаном, Арменией и разблокировки всех транспортных коммуникаций в первую очередь направлены на диверсифицию товаров и пассажирского потока через границы тех стран, которые, по понятным причинам, закрыты.