Ամերիաբանկն արժանացել է Հայաստանի 2022թ. «Տարվա բանկ» մրցանակին Financial Times (FT) ընկերության համաշխարհային առաջատար ֆինանսական լրատվամիջոցի` The Banker ամսագրի կողմից: «Տարվա բանկ» մրցանակաբաշխության հաղթողները հայտնի են դարձել դեկտեմբերի 1-ին, Լոնդոնում կայացած հանդիսավոր արարողության ժամանակ: Հեղինակավոր մրցանակը շնորհվում է լավագույն ֆինանսական արդյունքներ ցուցաբերած և նորարարական բանկային լուծումներ առաջարկող ֆինանսական հաստատություններին ավելի քան 100 երկրում:
Որոշում կայացնելիս The Banker-ի հաղթողներին գնահատող միջազգային հանձնաժողովը հաշվի է առել Ամերիաբանկի դինամիկ աճը, հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով վերջին տարիներին Բանկի առաջատար դիրքերը շուկայում, շահութաբերության աճը, Բանկին մրցակցային առավելություն ապահովող ռազմավարական նախաձեռնությունները, սպասարկման որակը: Փորձագետները կարևորել են նաև Բանկի հաջողությունները թվային փոխակերպման ճանապարհին, «կանաչ» պորտֆելը և Հայաստանում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարին և բնապահպանական խնդիրների լուծմանն ուղղված ջանքերը:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Մենք հպարտ ենք, որ ստացել ենք «Տարվա բանկ» հեղինակավոր մրցանակը՝ համալրելով 2022 թ. մեր ձեռքբերումների և մրցանակների տպավորիչ ցանկը: Մեր կորպորատիվ կառավարման ամուր համակարգը, փոփոխություններին արձագանքելու մշակույթը և թվային փոխակերպումն առանցքային նշանակություն են ունեցել շուկայի անհանգիստ իրավիճակը հաջողությամբ հաղթահարելու և թվային սերնդի հաճախորդների աճող կարիքները բավարարելու համար: Մենք կշարունակենք ներդրումներ կատարել թվային փոխակերպման և մարդկային կապիտալի մեջ՝ մեր գործառնական արդյունավետությունը բարձրացնելու և նորարարական լուծումներով հանդես գալու նպատակով, որպեսզի դառնանք ֆինանսական և տեխնոլոգիական վստահելի միջավայր` առաջարկելով կյանքի որակը բարելավելու ամբողջական լուծումներ»:
Ամերիաբանկն արժանանում է «Տարվա բանկ» մրցանակին արդեն ութերորդ անգամ: 2022 թ. բանկի մրցանակների և ձեռքբերումների մասին ավելի մանրամասն կարելի է ծանոթանալ կայքում։

2 Декабрь 2022 - 13:18 AMT
Америабанк был назван «Банком года» Армении в 2022 г. по версии журнала The Banker, ведущего мирового финансового издания, аффилированного с Financial Times (FT). Победители премии «Банк года» были объявлены на церемонии награждения, состоявшейся 1 декабря в Лондоне. Престижная награда присуждается за весомые финансовые показатели и инновационные банковские решения финансовым учреждениям более чем в 100 странах мира.
При принятии решения международное жюри The Banker приняло во внимание динамичный рост Америабанка за последние годы, его лидирующую долю на рынке по основным финансовым показателям, рост прибыльности, стратегические инициативы, дающие Банку конкурентное преимущество на рынке, и качество обслуживания. Жюри также отметило успехи Банка в процессе цифровой трансформации, «зеленый» портфель и усилия, направленные на борьбу с изменением климата и решение экологических проблем в Армении.
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: «Мы гордимся тем, что получили престижную награду «Банк года», пополнив впечатляющий список достижений и наград, полученных в 2022 г. Наша надежная система корпоративного управления, адаптивная культура и цифровая трансформация стали ключом к успешному преодолению колебаний на рынке и адаптации к постоянно растущим потребностям цифрового поколения клиентов. Мы продолжим инвестировать в цифровую трансформацию и человеческий капитал с целью повышения операционной эффективности и внедрения инноваций, чтобы стать надежным финансово-технологическим пространством, предоставляющим комплексные решения для улучшения качества жизни».
Америабанк удостаивается награды «Банк года» уже в восьмой раз. Подробнее о наградах и достижениях банка в 2022 году здесь.
Америабанк является ведущим финансовым учреждением Армении, с объемом активов свыше 1 триллиона драмов РА, и играет важную роль в экономике страны. Америабанк предоставляет 2 широкий спектр инновационных банковских услуг через многофункциональную платформу, с акцентом на цифровые продукты. Банк придерживается клиентоориентированной политики для обеспечения высокого качества обслуживания и удовлетворенности банковским опытом в современной цифровой среде. Америабанк привержен принципу ответственного ведения бизнеса и способствует переходу Армении к устойчивому будущему.