2022-ի նոյեմբերի վերջի դրությամբ Հայաստանի միջազգային պահուստները կազմել են 3 մլրդ 518 մլն դոլար: Կենտրոնական բանկը հրապարակել է տարեկան հաշվետվություն։
2022-ի ընթացքում միջագային պահուստներն աճել են 288 մլն դոլարով կամ 8.9%-ով, գրում է «Հետքը»։
Տարվա ընթացքում միջազգային պահուստների ամենաբարձր մակարդակը գրանցվել է սեպտեմբերին, որից հետո սկսել է նվազել:
Միջազգային պահուստների փոփոխության վրա հիմնականում ազդում են պետական պարտքի ներգրավումը, պարտքի գծով սպասարկումները և ներքին շուկայում արտարժույթի վաճառքը։
Հայաստանի միջազգային պահուստները գրեթե ամբողջությամբ պահվում են արտարժույթով: Ոսկի պահուստներում չկա:
Հայաստանի պետական պարտքը կազմում է մոտ 10 մլրդ դոլար։ Հունիսի վերջի տվյալներով՝ Հայաստանի պետական պարտքի մեծ մասը՝ 65%-ը, արտաքին պարտքն է։

As of late November, Armenia's international reserves amounted to $3.5 billion, according to a report from the country's Central Bank.
Over the year 2022, intermediate reserves increased by $288 million, or 8.9%, Hetq reports.
Throughout the year, the highest level of international reserves was recorded in September, after which it began to decline.
The change in international reserves is mainly affected by the increase in public debt, debt service and the sale of foreign currency in the domestic market.
Armenia's international reserves are almost entirely held in foreign currency. There is no gold in the reserves.
The country's public debt is about $10 billion. As of the end of June, most of the state debt of Armenia (65%) is external debt.