Ապրիլի 18-25-ը տեղի կունենա «Singing Men of Oklahoma» տղամարկանց երգչախմբի բարեգործական համերգների շարքը` նվիրված 1915-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Մենք այստեղ ենք, որպեսզի կիսենք մեր մշակույթը հայ ժողովրդի հետ եւ այդ կերպ արտահայտենք ամերիկյան ժողովրդի ցավակցությունն ու համերաշխությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում»,- ասել է «Singing Men of Oklahoma» տղամարդկանց երգչախմբի տնօրեն եւ գեղարվեստական ղեկավար դոկտոր Բիլլ Գրինը:
Երգչախումբը գոյություն ունի արդեն 25 տարի եւ կազմված է 800 անձից, ինչպես նաեւ գոյություն ունի կանանց երգչախումբ: Հայաստանում համերգներին մասնակցելու են երգչախմբի 270 անդամներ:
«Singing Men of Oklahoma»-ն հայ ունկնդիրին կներկայացնի դասական, հոգեւոր, ժողովրդական եւ չորս հայկական երգեր` «Կիլիկիա», «Հայր մեր», «Էրեբունի-Երեւան», «Ազգին փառապանծ»:
«Մենք հատուկ երգ ենք գրել` նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, որը կհնչի բոլոր համերգների ժամանակ»,- ասել է երգչախմբի տնօրենը:
«Singing Men of Oklahoma»-ն Հայաստան է ժամանել Հայկական ավետարանչական եկեղեցու հրավերով Գարիկ Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ: Համերգների կազմակերպիչը ամերիկյան բարեգործ Գրետչեն Բրաունն է, որն այսօր ասաց, որ Հայոց ցեղասպանության մասին իմացել է 10 տարի առաջ: «Ես խորը ցավ ապրեցի եւ որոշեցի բոլոր ջանքերը գործադրել ամերիկյան ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկացնելու համար, ինչին եւ նվիրված է այս համերգը»,- հայտարարել է Բրաունը:

17 Апрель 2009 - 15:27 AMT
18-25 апреля пройдет ряд благотворительных концертов мужского хора “Singing Men of Oklahoma”, посвященных памяти жертв Геноцида армян в 1915 году.
“Мы здесь, чтобы разделить свою культуру с армянским народом и таким образом выразить сочувствие и солидарность американского народа в вопросе Геноцида армян”, – сказал директор и руководитель мужского хора “Singing Men of Oklahoma”, доктор Билл Грин.
Хор существует уже 52 года и состоит из 800 человек, также действует женский хор. На концертах в Армении примут участие 270 членов хора.
“Singing Men of Oklahoma” армянскому слушателю представит исполнения классических, духовных, народных и четырех армянских песен – «Киликия», «Отче наш», «Эребуни-Ереван», «Славная нация».
“Мы написали песню именно в память жертв Геноцида армян, которая прозвучит на всех концертах”, – сообщил директор хора.
В Армению “Singing Men of Oklahoma” приехал по приглашению Армянской Евангелистской церкви по инициативе Гарика Хачатряна. Организатором концертов является американская благотворительница Гретчен Браун, которая сказала сегодня, что впервые узнала о факте Геноцида армян 10 лет назад. “Я пережила сильную боль и приняла решение приложить максимальные усилия для информирования американского народа о Геноцидe армян, чему и посвящается этот концерт», заявила Браун.