ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Հուշարձանների պահպանության միջազգային օրն արդեն 26 տարի նշում է ապրիլի 18-ին: Այս տարի ԻԿՕՄՕՍ հասարակական կազմակերպության նախաձեռնությամբ այն նշվում է «Ժառանգություն եւ գիտություն» նշանաբանով, որը հրատապ է դարձել ՄԱԿ-ի կողմից հռչակված «Աստղաֆիզիկայի միջազգային տարի» 2009թ. նշանաբանի ֆոնի վրա:
Հայաստանի Մշակույթի նախարարությունը ԻԿՕՄՕՍ հասարակական կազմակերպության հետ կիրականացնի մի շարք միջոցառումներ` նվիրված Հուշարձանների պահպանության միջազգային օրվան. «Հայաստան` հնագույն աստղաֆիզիկայի երկիր» ֆոտոցուցահանդեսը, «Արարատ» հեռուստաալիքով «Մեծամորի գաղտնիքը» փաստագրական ֆիլմի թողարկումը, որը նկարահանվել է 1968-ին «Երեւան» կինոստուդիայում, 2008-ին կայացած կլոր սեղանի հոդվածների հավաքածուի շնորհանդեսը «Հայաստանի մշակութային ժառանգության պահպանումը երկրում եւ նրա սահմաններից դուրս» թեմայով:

Международный день охраны памятников ЮНЕСКО уже 26 лет отмечает 18 апреля. В этом году по инициативе общественной организации ИКОМОС он отмечается под девизом “Наследие и наука”, который стал актуален на фоне провозглашенного ООН девиза 2009 года «Международный год астрофизики».
К Международному дню охраны памятников Министерство культуры Армении в сотрудничестве с общественной организацией ИКОМОС 18 апреля проведет несколько мероприятий: фотовыставка “Армения: страна древнейшей астрофизики”, трансляция по телеканалу “Арарат” документального фильма “Тайна Мецамора”, снятого в 1968 году на киностудии “Ереван”, презентация сборника статей состоявшегося в 2008 году круглого стола на тему «Сохранение культурного наследия Армении в стране и за ее пределами».