1954 թվականի մայիսին Շվեյցարիայի Լուգանո քաղաքում կայացավ առաջին Եվրատեսիլ երգի մրցույթը, իսկ գրեթե կես դար անց Դանիայում՝ առաջին Մանկական Եվրատեսիլը։ Տարիների ընթացքում մրցույթի կառուցվածքն ու ընթացքը, մասնակից երկրների կազմն ու կանոնները փոփոխվել են, սակայն գաղափարը՝ արվեստի շուրջ միավորել եվրոպական երկրներին՝ մնացել է նույնը։
Հայաստանն առաջին անգամ Մանկական Եվրատեսիլին մասնակցել է 2007 թվականին՝ Արևիկ խմբի «Երազանք» երգով, իսկ հաղթել է 2010 թվականին՝ Վլադիմիր Արզումանյանի «Մամա» երգով։ 2011-ին Հայաստանն առաջին անգամ հյուրընկալեց Մանկական Եվրատեսիլը, իսկ 2021 թվականին Մալենայի «Քամի քամի» երգով մրցույթի քսաներորդ պտույտը նույնպես կանգ առավ Հայաստանում։
Մրցույթի ինքնության փնտրտուքները և հաղթող գործակալությունը
Մրցույթի կազմակերպիչն այս տարի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունն էր՝ Եվրոպական հեռարձակողների միության հետ համագործակցությամբ։
Կազմակերպիչները հատուկ կարևորություն էին տալիս անցկացվելիք միջոցառման ինքնությանը, ուստի 2022-ի Մանկական Եվրատեսիլի խորհրդանիշը, կարգախոսը և ինքնությունը գտնելու համար Հայաստանի լավագույն գովազդային գործակալությունների միջև մրցույթ կազմակերպվեց։ Առաջարկված բոլոր տարբերակները դիտարկելուց հետո Հանրային հեռուստաընկերությունն ընտրեց Zuck Independent Agency-ի գաղափարը։
Zuck-ը Հայաստանի առաջատար գովազդային գործակալություններից է, որ միավորելով ավելի քան տասը տարվա փորձագիտություն՝ ստեղծում է բրենդեր և պրոդուկտներ, մշակում և իրագործում է դրանց խթանմանն ուղղված ռազմավարություններ, գովազդային արշավներ և վեբ-լուծումներ։ Zuck-ի գործընկերների շարքում են համաշխարհային և տեղական բազմաթիվ ճանաչված կազմակերպություններ, ինչպիսիք են ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագիրը, IDBank-ը, Ameria և Ineco բանկերը, Coca-Cola ընկերությունը, PMI-ը, Ucom-ը, և այլն։ Արդեն մեկ տարուց ավելի է՝ Zuck-ը համագործակցում է գովազդի ոլորոտում համաշխարհային գիգանտ WPP-ի մաս կազմող Hogarth Worldwide և Ogilvy գործակալությունների հետ։ Գործակալությունը մշակել և իրականացրել է մի շարք հայտնի արշավներ, ինչպիսիք են Ակբա բանկի համար՝ «ՕրաՑույց պլաստիկի դեմ», Օրիֆլեյմի՝ «Տգեղ են գեղեցկության ստանդարտները», nose.am-ի՝ «Աչքերը մամայինն են, քիթը Գևորգ Եղիազարյանինը» և ավելին։
Ինչու՞ հոլ
Հայաստանը, Մանկական Եվրատեսիլ 2022-ը կազմակերպելիս, ուներ երկիրը և մրցույթը յուրովի ներկայացնելու հստակ մարտահրավերներ։ Ընտրված խորհրդանիշը պետք է արտահայտեր հայկականը՝ միևնույն ժամանակ խուսափելով կլիշեներից և հասկանալի լինելով միջազգային հանրությանը։ Խորհրդանիշը պետք է լիներ մանկական, սակայն խորթ չլիներ հասուն հանդիսատեսի համար։ Այս ամենը համատեղելով Zuck-ն առաջարկեց մրցույթի խորհրդանիշը դարձնել հոլը. խաղալիք, որ ամբողջ աշխարհում ճանաչելի է և ամեն երկրում յուրահատուկ տեսք ունի։ Երեխաների համար այն խորհրդանշում է խաղ և ուրախություն, մեծահասակների համար՝ մանկության հիշողություն։ Այն մոտ 6000 տարվա պատմություն ունի, և չնայած պարզությանը՝ կարողանում է հաղորդել խաղի կախարդանքը։
Zuck-ի աշխատանքների արդյունքում ստեղծվեց հայկական ավանդական հոլի թվային, եռաչափ տարբերակը։ Նեոնային լույսերի և հին հայկական զարդանախշերի շնորհիվ համատեղվել են ավանդականն ու ժամանակակիցը՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով Մանկական Եվրատեսիլ մրցույթի ինքնությունը։
Հոլի զարգացումը և Zuck-ի աշխատանքը
Միջոցառման կարգախոսը նույնպես Zuck-ի աշխատանքն է՝ «Պտտի՛ր հրաշքը», որ ակնարկում է հոլի շարժումը, միջոցառման կախարդական էներգիան և մրցույթի գաղափարախոսությունը՝ պտտվել ամբողջ մոլորակով և կանգ առնել մի երկրում։
Գործակալությունն այնուհետև ադապտացրեց մրցույթի նոր ինքնությունը տոմսերի, բաժակների, շապիկների, գրենական պիտույքների և 50-ից ավելի այլ բրենդավորված իրերի համար։ Խորհրդաիշ հոլը տեղ գտավ մրցույթի բեմում և դարձավ պրոմո հոլովակի գլխավոր հերոսը։ Պրոմո հոլովակի սցենարը նույնպես Zuck-ինն է։ Այն հոլի շուրջ է հավաքում մի շարք լուսավոր պատանիների և, շրջելով քաղաքում պատանիների սիրած վայրերով՝ հայտնում մոտալուտ երաժշտական տոնի մասին։
Եվրատեսիլյան հոլն արդյունքում գրավեց ամբողջ քաղաքի ուշադրությունը (և գովազդային վահանակները)՝ իր հետ բերելով հրաշքի սպասումն ու ոգևորվածությունը։ Վերջին տարիների իրադարձություններից հետո այս տարվա Մանկական Եվրատեսիլը Հայաստանի համար խորը շունչ քաշելու և երաժշտության շուրջ միավորվելու հնարավորություն էր, իսկ մրցույթի 70-ամյա գաղափարն՝ ավելի արդիական, քան երբևէ։
Մրցույթը կայացավ դեկտեմբերի 11-ին՝ Մարզահամերգային Համալիրում, 16 երկրից պատվիրակների մասնակցությամբ։ Հայաստանը ներկայացրեց Նարե Ղազարյանը՝ DANCE! երգով, իսկ հաղթող ճանաչվեց Ֆրանսիան։

In May 1954, the first Eurovision Song Contest was held in Lugano, Switzerland, and almost half a century later, the first Junior Eurovision Song Contest took place in Denmark. The structure, the process, the list of participating countries, and the contest rules have changed over the years, but the idea of uniting European countries around art has remained the same.
Armenia participated in the Junior Eurovision Song Contest for the first time in 2007 with "Yerazanq" by the Arevik ensemble. It won in 2010 with Vladimir Arzumanyan’s "Mama," subsequently hosting the contest in 2011. In 2021, with Malena's "Kami kami," the twentieth spin of the competition also stopped in Armenia.
The search for the contest’s identity, and the agency that won
The organizers of this year’s contest were the Armenian Public Television Company and the European Broadcasting Union.
The organizers attached particular importance to the event's identity, so they organized a competition among the best advertising agencies in Armenia to find the symbol, slogan, and identity of the 2022 Junior Eurovision Song Contest. After considering all the proposed options, the Public Television Company chose the idea of Zuck Independent Agency.
Zuck is one of the leading advertising agencies in Armenia, combining more than ten years of expertise in creating brands and products, developing and executing promotion strategies, advertising campaigns, and web solutions. Among Zuck's partners are many recognized global and local organizations like the UNDP, IDBank, Ameria and Ineco banks, Coca-Cola, PMI, Ucom, etc. Zuck has been cooperating with the agencies Hogarth Worldwide and Ogilvy, owned by the global advertising giant WPP, for more than a year. The agency has developed and implemented a number of popular campaigns, such as "CalenDare Against Plastic" for Acba bank, "Beauty Standards Are Ugly" for Oriflame, "The eyes are mom’s, the nose is Gevorg Yeghiazaryan's," and more.
Why the Spinning Top?
Armenia’s challenge while organizing Junior Eurovision 2022 was to present the country and the contest uniquely. The chosen symbol had to express the Armenian while avoiding clichés and be recognizable to the international community. It had to represent childhood without alienating the mature audience. Combining all this, Zuck proposed the spinning top: a toy known worldwide with unique iterations in each country. For children, it symbolizes play and joy, for adults – a memory of childhood. It has a history of nearly 6,000 years and, despite its simplicity, manages to convey the magic of play.
As a result of Zuck’s work, a digital 3d version of the traditional Armenian spinning top emerged. The neon lights and the ancient Armenian ornaments combined modern and traditional while maintaining the Junior Eurovision identity.
The progress of the spinning top, and Zuck’s work
The event tagline is also Zuck's work, "Spin the Magic," which alludes to the top's movement, the event's magical energy, and the idea of the competition – to spin around the planet and stop in one country. The agency then adapted the new identity for tickets, mugs, T-shirts, stationery, and more than 50 other branded products. The spinning top popped up on the contest stage and became the main character of the promotional video. Zuck also wrote the script of this video, which gathers a bunch of bright Armenian teenagers around the spinning top, and announces the upcoming musical feast.
The Eurovision spinning top attracted the attention (and the billboards) of the whole city, bringing anticipation and excitement about the upcoming magic. After the events of the past few years, this year’s Junior Eurovision was a chance for Armenia to take a deep breath and unite around music, with the 70-year-old idea of the contest more important than ever.
The contest took place on December 11, at the Karen Demirchyan Complex, with 16 participating countries. Nare Ghazaryan represented Armenia with the song “DANCE!”