Իր հակաիսլամական հայացքներով հայտնի հոլանդացի քաղաքական գործիչ Գեերտ Վիլդերսը մտադիր է նոր ֆիլմ նկարահանել: Նոր ֆիլմը կպատմի «իսլամական սպառնալիքի» եւ Եվրոպայի ու ԱՄՆ-ի «իսլամացման» վտանգի մասին: Ֆիլմը կավարտվի 2010թ. վերջում, հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Սուրբ Ղուրանը եւ մի շարք իսլամական դրույթներ դատապարտող «Ֆիտնա» ֆիլմը զետեղվել է ինտերնետում 2008 թվականի մարտի 27-ին: Վիլդերսը հրապարակեց սկանդալային ֆիլմը, չնայած ֆիլմը չտարածելու Նիդերլանդների կառավարության բազմաթիվ խնդրանքներին: Քանի որ խոշորագույն հոլանդական զանգվածային լրատվության էլեկտրոնային միջոցները հրաժարվել են ցուցադրել ֆիլմը, Վիլդերսը օգտվել է բրիտանական կայքից, որի միջոցով ցանկացած ոք կարող է ցուցադրել սեփական արտադրության տեսահոլովակը: Ֆիլմը դժգոհության ալիք բարձրացրեց մահմեդական աշխարհում, որը Նիդերլանդների այս քայլը գնահատեց որպես «իսլամի հետեւորդների կրոնական զգացմունքների վիրավորանք»:

Известный голландский политики, известный своими антиисламскими взглядами Геерт Вилдерс планирует снимать новый фильм. Новый фильм расскажет об «исламской угрозе» и опасности «исламизации» Европы и США. Фильм будет закончен в конце 2010 года, передает Reuters.
Фильм “Фитна” был размещен в Интернете 27 марта 2008 года. Вилдерс обнародовал скандальный фильм, несмотря на многочисленные просьбы правительства Нидерландов воздержаться от распространения картины, которая осуждает Священный Коран и ряд положений ислама. В связи с тем, что крупнейшие голландские электронные средства массовой информации отказались демонстрировать ленту, Вилдерс воспользовался британским сайтом, через который любой желающий может показать видеоролик собственного изготовления. Лента вызвала взрыв негодования в мусульманском мире, который расценил этот шаг Нидерландов как “оскорбление религиозных чувств последователей ислама”.