Օրերս հայ հանրաճանաչ գրող Հրանտ Մաթեւոսյանի հայրենի գյուղում հիմնադրվել է «Գրական պուրակ»:
«Գրական պուրակի» ստեղծման նախաձեռնողն ու կազմակերպիչը ՀՀ Մշակույթի նախարարությունն ու «Հրանտ Մաթեւոսյան» Մշակութային հիմնասրամն են, որոնց հրավերով Հայաստանում գտնվող ժամանակակից ռուս գրող Անդրեյ Բիտովն այցելել է պուրակ եւ տնկել առաջին երկու մայրիները` ի նշան երկու գրողների բազմամյա բարեկամության:
«Իմ մոր ազգանունը Կեդրովա է, այդ իսկ պատճառով ես եւ Դավիթը` Հրանտի որդին, որոշեցինք լիվիական մայրիներ տնկել Հրանտի այգում: Թող այդ ծառերը աճեն ի պատիվ իմ մոր` Օլգա Կեդրովայի եւ Հրանտի մոր` Արուսյակի պատվին: Պատահական չէ, որ Հրանտի երեխաները ինձ հարազատ մարդ են համարում: Չէ՞ որ աշխարհում ոչինչ պատահական չէ, ամեն ինչ պարգեւում է Ամենազորը»,- ասել է Անդրեյ Բիտովը` Զավեն Կարյանի` Հրանտ Մաթեւոսյանի մանկության ընկերոջ հետ տնկելով ծառերը:
Հրանտ Մաթեւոսյանի գործընկերներ Ռուբեն Հովսեփյանը, Հրաչյա Սարուխանը, Ֆելիքս Մելոյանը, Լեւոն Խեչոյանը, Զորայր Խալափյանը, Վահագն Գրիգորյանը նույնպես ծառեր են տնկել գրողի հայրական տան այգում:
Անդրեյ Բիտովը ծնվել է Լենինգրադում: Սկսել է գրել 1956-ից: 1957թ. ընդունվել է Լենինգրադյան լեռնային ինստիտուտ, որտեղ մասնակցել է գրական միության աշխատանքին: Գրել է բանաստեղծություններ, նմանակելով Վիկտոր Գոլյակինին, սկսել է գրել համառոտ աբսուրդիստական պատմվածքներ, որոնք առաջին անգամ հրատարակվել են 1990թ.: Հաճախ հարցազրույցներում իրեն անվանում է ոչ պրոֆեսիոնալ գրող: 1960-1978թթ. տպագրվել են արձակի մոտ տասը գրքեր: 1965-ից Գրողների միության անդամ: 1978թ. ԱՄՆ-ում հրատարակել է «Պուշկինյան տուն» վեպը: 1979թ. «Մետրոպոլ» բազմահատորյակի ստեղծողներից մեկը: Այն դադարեցին տպագրել մինչեւ 1986թ.:
Վերակառուցումը նոր հնարավորություններ ընձեռեց: Արտասահման, դասախոսություններ, սիմպոզիումներ, հասարակական, այդ թվում` իրավապաշտպանական գործունեություն: 1988թ. մասնակցել է ռուսական Պեն-ակումբի ստեղծմանը, 1991-ից` նրա նախագահ: 1991թ. եղել է «ԲաԳաԺ» ոչ ֆորմալ միավորման ստեղծողներից մեկը:

На днях в родном селе известного армянского писателя Гранта Матевосяна был основан “Литературный сквер”.
Инициатором и организатором создания “Литературного сквера” являются Министерство культуры РА и Культурный фонд «Грант Матевосян», по приглашению которых находящийся в Армении современный российский писатель Андрей Битов посетил сквер и посадил первые два ливийских кедра в знак долголетней дружбы двух писателей.
“Фамилия моей матери Кедрова, и именно поэтому мы с Давидом, сыном Гранта, решили посадить ливийские кедры в саду Гранта. Пусть эти деревья будут расти в честь моей матери Ольги Кедровой и матери Гранта Арусьяк. Не случайно дети Гранта считают меня родным человеком. А ведь в мире ничего случайного нет, всем одаривает Всевышний”, – сказал Андрей Битов, посадив деревья вместе с Завеном Каряном, другом детства Гранта Матевосяна.
Коллеги Гранта Матевосяна – Рубен Овсепян, Грачья Сарухан, Феликс Мелоян, Левон Хечоян, Зорайр Халапян, Ваагн Григорян также посадили деревья в саду родительского дома писателя.
Андрей Битов родился в Ленинграде. Писать начал в 1956 году. В 1957 году поступил в Ленинградский горный институт, где участвовал в работе литобъединения. Писал стихи, подражая Виктору Голякину, начал писать короткие абсурдистские рассказы, впервые опубликованные в 1990 гг. Часто в интервью называл себя непрофессиональным писателем. С 1960 по 1978 вышли в печать около десяти книг прозы. C 1965 года член Союза Писателей. В 1978 году в США опубликован роман “Пушкинский дом”. В 1979 году он – один из создателей бесцензурного альманаха “Метрополь”. После этого его не печатали до 1986 г.
Перестройка открыла новые возможности. Заграница, лекции, симпозиумы, общественная, в том числе правозащитная, деятельность. В 1988 году участвовал в создании российского Пен-клуба, с 1991 года — его президент. В 1991 году был одним из создателей неформального объединения «БаГаЖъ».