Global Finance ամսագիրը հրապարակել է արտարժույթ փոխարկող աշխարհի լավագույն բանկերի իր ամենամյա ցանկը, որտեղ Ամերիաբանկը ճանաչել է 2023 թվականի արտարժույթ փոխարկող լավագույն բանկը Հայաստանում։
Հաղթողներն ընտրվել են` հաշվի առնելով գործարքների ծավալը, շուկայում մասնաբաժինը, համաշխարհային ծածկույթը, հաճախորդների սպասարկման որակը, մրցակցային փոխարժեքները և նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը: Global Finance ամսագրի կողմից կարևորվել են նաև բանկերի ներկայացրած տվյալները, ինչպես նաև ոլորտի վերլուծաբանների, ընկերությունների ղեկավարների և ՏՏ ոլորտի փորձագետների կարծիքները:
«Վերջին չորս տասնամյակի համար գնաճի աննախադեպ տեմպը կտրուկ ավելացրել է արտարժույթի շուկայի անկայունությունը։ Արտարժութային գործառնություններ իրականացնող լավագույն գործընկերոջ ընտրությունն այժմ, առավել քան երբևէ, կարևոր է», – նշել է Global Finance ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն:
«Այս մրցանակը շնորհվում է այն բանկերին, որոնց արտարժութային գործառնություններ իրականացնող ստորաբաժանումներն այս փոփոխվող շրջանում իրենց հաճախորդների համար ապահովել են ճիշտ ուղղորդում և արդյունավետություն».-ասել է նա:
«Մենք շատ ուրախ ենք ստանալ այս մրցանակը, որը վկայում է մեր բարձր արդյունավետության, արտարժութային շուկայում պրոակտիվ դերակատարման և գրանցած զգալի աճի մասին: Սա նաև մեր` արտարժութային գործունեությունն ընդլայնելու և բարելավելու շարունակական ջանքերի, հաճախորդներին արտարժույթի փոխարկման լավագույն լուծումներ տրամադրելու ձգտման ճանաչումն է»,- նշել է Ամերիաբանկի Արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանը։
«Արտարժույթ փոխարկող լավագույն բանկ» մրցանակը վերջին համալրումն է 2022 թվականին Ամերիաբանկին տրված մրցանակների տպավորիչ ցանկում: Ավելի վաղ Ամերիաբանկը միջազգային առաջատար երեք ամսագրերի` Global Finance-ի, Euromoney-ի և The Banker-ի կողմից ճանաչվել էր տարվա «Լավագույն բանկը» Հայաստանում: Այս առթիվ Բանկը մեկնարկել է «Եռակի լավագույնը» արշավը` «Լավագույն հնարավորությունը ստեղծում են մարդիկ» կարգախոսով: Այն նվիրված է վերջին տարիներին Բանկի ձեռքբերումների հետևում կանգնած բոլոր մարդկանց` հաճախորդներից ու գործընկերներից մինչև աշխատակիցներ:

Global Finance has named Ameriabank the Best Foreign Exchange Bank in Armenia for 2023 in its annual list of the World’s Best Foreign Exchange Banks.
Award winners were selected based on several criteria, including the transaction volume, market share, scope of global coverage, customer service, competitive pricing and innovative technologies. Global Finance also considered bank submissions, input from industry analysts, corporate executives and technology specialists.
“The return of inflation rates that have not been seen in four decades has dramatically increased the foreign exchange market’s volatility. Now, more than ever, selecting the best FX partner is critical,” said Joseph Giarraputo, founder and editorial director of Global Finance. “These awards honor banks with FX departments that have provided their clients superior guidance and performance during these changing times.”
Co-Director on Brokerage and Foreign Exchange Operations at Ameriabank Diana Hakobyan commented: “We are delighted to receive this Award which comes as a testament of our performance, proactive role and significant growth in the foreign exchange market. This is also the recognition of our ongoing efforts to expand and improve our Foreign Exchange operations and desire to deliver best practice FX services solutions to our customers.”
Ameriabank’s Best Foreign Exchange Bank Award is the latest added to the list of accolades the Bank achieved throughout 2022, including the three Best Bank Awards received from leading international magazines in one calendar. On this occasion, the Bank has launched “The Triple Best” campaign dedicated to all the people who stand behind the Bank’s achievements recorded throughout the past years.
Ameriabank is the largest financial institution and a major contributor to the Armenian economy, with assets exceeding AMD 1 trillion. Ameriabank provides a large package of innovative banking services through its omni-channel distribution platform and with clear focus on digital products.
The Bank has adopted a customer-focused approach to ensure service quality and modern banking experience in an evolving digital environment. Ameriabank is committed to doing business responsibly and advancing Armenia’s transition towards a sustainable future.