Իդրամի 2023 թվականի առաջին հրապարակումը պիտի լինի ձեռքբերումներով լի, 2022-ի սահմանված նշաձողերին հասած և հստակ արդյունքներով, նոր ծրագրերը մտքում պահած։ Ամփոփվել է անցած տարին` Իդրամում։
2022 թվականին կրկնապատկվել է այն վաճառակետերի թիվը, ուր կա Իդրամելու հնարավորություն․ այժմ կարելի է անհպում վճարել ավելի քան 14,000 վաճառակետում և 1000-ից ավելի առցանց խանութում՝ չմտածելով վճարումների անվտանգության, դրամապանակը մոռանալու, քարտը ձեզ մոտ պահելու մասին։
«Իդրամում գրանցված օգտատերերի ընդհանուր թիվը 1․5 միլիոնից ավելի է․ հպարտ ենք, որ այսքան օգտատիրոջ սմարթֆոններում և սրտերում մեր հատուկ տեղն ենք զբաղեցնում»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Այս տարի Idram&IDBank հավելվածով կատարված QR վճարումների թիվն անցնում է 3,000,000-ից, բոլոր վճարումների թիվը միասին կազմում է 55,000,000, դե իսկ Rocket Line-ից օգտվել է ավելի քան 50,000 հաճախորդ՝ ստանալով իր ցանկացած ապրանքը նույն պահին, իսկ վճարելով ավելի ուշ՝ ընդհանուր կատարելով 950,000 վճարում։
2022 թվականին Իդրամն էլ ավելի լայն տարածում է գտել Հայաստանի մարզերում․ Իդրամով արդեն կարելի է վճարել Լոռու, Տավուշի, Շիրակի, Սյունիքի և մյուս մարզերի վաճառակետերի մեծ մասում։
Չսահմանափակվելով Հայաստանի տարածքով՝ այս տարի փոխըմբռնման հուշագիր է կնքվել Visa ընկերության հետ՝ նպատակ ունենալով համագործակցել Կենտրոնական Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի ավելի քան 98 երկրի շուկաներում՝ առաջադեմ ֆինտեխ լուծումներ տրամադրելու համար:
2022-ին, ի նպաստ հաճախորդների, սկսվել է համագործակցությունն IDplus լոյալության հարթակի հետ։
Աշնանը հայտարարվել է կրտսեր հավելվածի՝ Իդրամ Ջունիորի ծննդյան մասին․ Ջունիորը դեռ կհասցնի ինքնուրույն պատմել ամենը, բայց այդ մասին՝ առաջիկայում։
Դե իսկ տարվա վերջում Իդրամը որոշեել է բազմապատկել բարի գործերի թիվն ու նախաձեռնել է «#ԲարինԳործենք» արշավը, որի շրջանակում Իդրամի և IDBank-ի ամանորյա նվերների համար նախատեսված բյուջեի մեծ տոկոսը ուղղվել է բարեգործության՝ մարտահրավեր նետելով գործընկերներին։ Մի դրամի ուժը նախաձեռնությամբ էլ արդեն հատվել է 111 մլն դրամի սահմանը։ 2022-ին աջակցություն է ստացել 9 հիմնադրամ։
«Համոզված ենք, որ այս տարի նորարար նախաձեռնություններն ու բարի գործերը կբազմապատկենք՝ մեր գործընկերների և հաճախորդների հետ միասին նոր նշաձողերի հասնելով։
Եվ վերջում՝ շնորհավորում ենք մեր բոլոր օգտատերերի տոները․ թող 2023 թվականը լինի խաղաղության, առատության, խղճի և մտքի հանգստության տարի։ Շնորհավո՛ր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The first publication of Idram in 2023 should of course be exactly like this: having reached the achievements set for 2022, certain heights and clear results, with new initiatives in the plans.
Here is a summary of the outgoing year in Idram.
In 2022, the number of outlets with Idram payment opportunity doubled: now you can pay contactless at more than 14,000 outlets and 1000+ online stores without worrying about payment security, without forgetting your wallet and without having a card with you.
The total number of registered users in Idram is over 1.5 million. We are extremely proud to have a special place in smartphones and in the hearts of so many users.
This year, the number of QR payments made using the Idram&IDBank application exceeded 3,000,000, the number of all payments together – 55,000,000, and more than 50,000 customers used Rocket Line to receive goods at the same time and pay later, making a total of 950,000 payments.
In 2022, Idram has become even more popular in the regions of Armenia. It is already possible to pay via Idram in most outlets in Syunik, Lori, Tavush, Shirak and other regions.
Not limiting themselves to the territory of Armenia, this year Idram signed a memorandum of understanding with Visa to cooperate in the markets of more than 98 countries in Central Europe, the Middle East and Africa to provide advanced fintech solutions.
In 2022, in the interests of its customers, the service started to cooperate with the IDplus loyalty platform.
In autumn, they announced the creation of their youngest app, Idram Junior. Junior will still be able to tell about everything on its own, but about that in the near future.
"Well, at the end of the year, we decided to increase the number of good deeds and initiate the “Act of Kindness” campaign, within which we decided allocate most of the budget of Idram and IDBank New Year gifts to charity, passing the challenge to our partners. By the way, we have already crossed the threshold of 111 million drams with the initiative of “The power of one dram”. This year we supported 9 foundations," the service said.
"We are confident that this year we will multiply innovative programs and good deeds, reaching new milestones together with our partners and clients.
"And last but not least, we heartily congratulate all our users: let the 2023 be a year of peace, abundance, tranquility and peace of mind."