Իդրամը և «Այբ» կրթական հիմնադրամը հունվարի 16-ին համագործակցության մասին հուշագիր են ստորագրել։ Իդրամն աջակցելու է «Այբի» զանգվածային մրցույթներին, որոնց մասնակցում են դպրոցականներն ամբողջ հանրապետության տարածքում, ինչպես նաև Սփյուռքում և Արցախում։
Իդրամը «Այբի» հետ համատեղ պատրաստվում է կազմակերպել ֆինանսական գրագիտությանը նվիրված միասնական դասընթացներ, որոնց անբաժանելի մասը կդառնա ընկերության նոր՝ Idram Junior հավելվածը։ Idram Junior-ը հավելված է՝ նախատեսված 8-16 տարեկան երեխաների համար, որը գրպանի անկանխիկ գումարի կառավարումը սովորելու մեծ հնարավորություն է երեխաների համար, իսկ ծնողներին թույլ է տալիս վերահսկել երեխաների ֆինանսական գործողությունները։
Իդրամի և «Այբի» համագործակցության մեկնարկը տրված է․ «Մեղու 2022» մրցույթը եղավ առաջինն այս շարքում։ Դեկտեմբերի 26-ին և 27-ին աշխարհում հայերենի ամենամեծ դպրոցական մրցույթին մասնակցել է ՀՀ և Արցախի 3-12-րդ դասարանի հազարավոր երեխաներ՝ մոտ 7800 գրանցված մասնակից։
Ըստ «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սոնա Կոշեցյանի՝ շատ ուրախալի է, որ հայերենի «Մեղու» մրցույթին միացել է Իդրամի նման մեծ կազմակերպություն։
«Գնահատելի է, որ Իդրամի հետ գործակցությունն այսքանով չի սահմանափակվելու և «Այբի» տարբեր մրցույթների շրջանակում մեր գործընկերների հետ համատեղ հնարավոր կլինի ոչ միայն մեծացնել հետաքրքրությունը դպրոցական առարկաների հանդեպ, այլև վաղ հասակից զարգացնել ֆինանսական գրագիտության հմտություններ»,-ասել է նա։
Իդրամի տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ ընկերության համար մեծ պատիվ է դառնալ կրթական բացառիկ մրցույթների գործընկերը։
«Հույս ունենք, որ հետագայում էլ ավելի կընդլայնվի համագործակցության շրջանակը։ Դե իսկ Իդրամ Ջունիորի մասով կարող ենք ասել, որ վստահ ենք՝ պատանիները մեծ հետաքրքրությամբ կուսումնասիրեն հավելվածը», – նշել է Արսեն Քդենյանը:
Կազմակերպությունները վստահ են, որ այս համագործակցությունից դպրոցական պատանիները միայն կշահեն՝ ստանալով հավելյալ կրթական հարթակներ։

16 января Idram и образовательный фонд «Айб» подписали меморандум о сотрудничестве. Idram поддержит массовые конкурсы «Айб», в которых участвуют школьники на всей территории республики, а также в Диаспоре и Арцахе.
Idram совместно с «Айб» планирует организовать курсы, посвященные финансовой грамотности, неотъемлемой частью которых станет новое приложение Idram Junior. Idram Junior — это приложение для детей с 8 до 16 лет, которое дает детям прекрасную возможность научиться управлять карманными деньгами, а родителям позволяет следить за финансовой деятельностью своих детей.
Начало сотрудничества между Idram и «Айб» положено: конкурс «Пчелка 2022» стал первым в этой серии. 26 и 27 декабря тысячи учащихся с 3 до 12 классов РА и Арцаха приняли участие в крупнейшем в мире армянском школьном конкурсе: общее число, зарегистрировшихся участников достигло 7800.
По словам исполнительного директора образовательного фонда «Айб» Соны Кошецян, отрадно, что к конкурсу «Пчелка» по армянскому языку присоединилась такая крупная организация, как Idram: «Очень ценно, что сотрудничество с Idram этим не ограничится и вместе с нашими партнерами в рамках различных конкурсов «Айб» можно будет не только повысить интерес к школьным предметам, но и развить финансовую грамотность и навыки с раннего возраста».
По словам директора Idram Арсена Кденяна, для компании большая честь стать партнером эксклюзивных образовательных конкурсов.
«Надеемся, что в будущем сфера нашего сотрудничества еще больше расширится. Что касается Idram Junior, мы уверены, что школьники с большим интересом будут изучать приложение и пользоваться им», — сказал Арсен Кденян.
В организациях уверены, что школьники только выиграют от этого сотрудничества, получив дополнительные образовательные площадки.