Հինգերորդ տարին անընդմեջ Ամերիաբանկը պահպանում է հիփոթեքային շուկայի բացարձակ առաջատարի դիրքերը: 2022-ի ընթացքում բանկի հիփոթեքային պորտֆելն ավելացել է մոտ 45 մլրդ դրամով կամ 32%-ով` հասնելով 186 մլրդ դրամի: 31.12.2022-ի դրությամբ Ամերիաբանկի մասնաբաժինը շուկայում հասնում է 22 %-ի:
2022-ին Ամերիաբանկի միջոցով առաջնային շուկայից գնվել է 1635 նորակառույց բնակարան: Հատկանշական է, որ հիփոթեքային վարկերի մոտ 30%-ը հաստատվել և տրամադրվել է օնլայն` Estate.ameriabank.am հարթակի միջոցով:
«Ուրախ ենք փաստել, որ նախորդ տարի օրական մեկ ընտանիք ձեռք է բերել բնակարան մեր նոր հարթակի միջոցով: Սա մեզ անչափ ոգևորում է հարթակն էլ ավելի զարգացնելու ու դրա միջոցով նոր հնարավորություններ ստեղծելու, իհարկե, բարելավելու կյանքի որակը»,- ասել է Ամերիաբանկի Հիփոթեքային և ավտովարկավորման վարչության ղեկավար Գևորգ Մանուկյանը:
Ընդհանուր առմամբ 2022թ. ընթացքում հարթակում ստացվել է վարկունակության ստուգման ավելի քան 5200 նախնական վարկային հայտ:
2022-ի ընթացքում Ամերիաբանկը միջազգային առաջատար երեք ամսագրի` Global Finance-ի, Euromoney-ի և The Banker-ի կողմից, ճանաչվել է տարվա «Լավագույն բանկը» Հայաստանում: Այս առթիվ Բանկը մեկնարկել է «Եռակի լավագույնը» արշավը` «Լավագույն հնարավորությունը ստեղծում են մարդիկ» կարգախոսով: Այն նվիրված է վերջին տարիներին Բանկի ձեռքբերումների հետևում կանգնած բոլոր մարդկանց` հաճախորդներից ու գործընկերներից մինչև աշխատակիցներ:
Արշավի շրջանակում նկարահանված հոլովակներից մեկը պատմում է տուն գնելու ամենակարճ օնլայն ճանապարհի` Estate.ameriabank.am հարթակի մասին:
Ավելի վաղ «Եռակի լավագույնը» արշավի շրջանակում հրապարակվել են տեսանյութեր նվիրված Ամերիաբանկի ԿՍՊ ծրագրերին և օնլայն / մոբայլ բանկինգին:

Ameriabank has been the absolute leader on the mortgage market for five years in a row. In 2022, the bank’s mortgage portfolio grew by AMD 45 bln or 32%, totaling AMD 186 bln. Ameriabank’s market share is reaching 22 % as of 31.12.2022.
In 2022, 1,635 brand-new apartments were purchased from the primary market via Ameriabank. It is noteworthy that about 30% of mortgage loans were approved and issued online via Estate.ameriabank.am platform.
“We are happy to state that over the past year one family a day bought an apartment through our platform. This inspires us greatly to develop the platform, to create new possibilities and, of course, to improve the quality of life”, Gevorg Manukyan, Head of Mortgage and Auto Lending Direction at Ameriabank, commented.
On the whole, over 5,200 pre-qualification applications were received via the platform in 2022
In 2022, Ameriabank was named the Best Bank in Armenia by the leading international magazines – Global Finance, Euromoney and The Banker. On this occasion, the Bank runs the Triple Best Campaign under the slogan “The Best Opportunity Is Created by People”. The Campaign is dedicated to all people who have stood behind the Bank’s achievements during the recent years, from clients and partners to employees of the bank.
One of the videos made within the scope of the campaign tells about the shortest online way of buying an apartment on the platform.
Earlier, videos about Ameriabank’s CSR initiatives and Online/Mobile Banking Services were published within the scope of the Triple Best Campaign.