Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, անդրադառնալով Թուրքիայի կողմից վերջերս ՀՀ հետ ուղիղ օդային բեռնափոխադրումների արգելքը հանելուն և Հայաստանի տնտեսության վրա դրա հնարավոր ազդեցությանը, ասել է, որ, եթե աշխարահաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ մեր երկրի դասավորվեն և Թուրքիայի հետ սահմանը բացվի, ապա բոլոր տեղական տնտեսավարողները կզգան դրա դրական էֆեկտը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մեր տեղեկություններով՝ դեռևս կանոնավոր օդային բեռնափոխադրումներ տեղի չեն ունենում: Եվ, ճիշտն ասած, հաշվի առնելով երկրների իրար մոտ լինելը՝ հավանական է, որ չլինեն էլ, քանի որ տրանսպորտային կապը ցամաքով՝ Վրաստանի միջոցով, բավականին մատչելի է: Եվ օդային հաղորդակցությունն առաջին հայացքից այդքան էլ գրավիչ չէ»,-ասել է Քերոբյանը:
Նախարարը, այնուամենայնիվ, չի բացառել, որ որոշակի ապրանքատեսակների համար այսպիսի կանոնավոր փոխադրումներ տեղի ունենան:
«Համենայնդեպս, օդային ուղևորափոխադրումների հետ մեկտեղ նաև բեռներ էլ են տեղափոխվում, որն ըստ էության, օդային բեռնափոխադրումների մի տարատեսակ է: Ուղղակի բեռնատար օդանավեր չկան դեռ, գուցեև չլինեն էլ: Մենք դրա համար առանձնապես շատ չենք անհանգստանում»,-ասել է նախարարը:
Իսկ ինչ վերաբերվում է Թուրքիայի հետ սահմանի հնարավոր բացման ազդեցությանը տնտեսության վրա, Քերոբյանն ասել է․ «Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը հանգեցնելու է տնտեսական բարձր աճի, քանի որ թուրքական շուկան, հաղորդակցությունների բացումը տալու է լայն հնարավորություն, հասանելիություն՝ թե հենց թուրքական շուկային, թե մերձավորարևելյան երկրներ ապրանքներ տեղափոխելու մասով: Այս ամբողջը, բնականաբար, պետք չէ լոկալ, փոքր պատկերով նայել: Սա մեծ պատկերի փոքր մաս է: Եվ, եթե աշխարհաքաղաքական հանգամանքները հօգուտ մեզ դասավորվեն, և մենք ի վերջո հասնենք այդ պահին, ապա վստահ եմ, որ Հայաստանի բոլոր տնտեսավարողները կզգան դրական էֆեկտը»:
Անդրադառնալով սահմանի բացման պայմաններում Հայաստանի արտադրողների համար հնարավոր ռիսկերի վերաբերյալ հարցին՝ նա նշել է, որ բնականաբար ռիսկեր էլ կլինեն, բայց Կառավարությունը լուրջ աշխատանք է կատարում: Որպես օրինակ նա նշել է մշակող արդյունաբերության և մի շարք այլ ոլորտների ընկերություններին աննախադեպ աջակցության մասին, որպեսզի ընկերությունները, օգտագործելով նաև տնտեսական բարձր աճի տված հնարավորությունները, կարողանան արդիականացնել իրենց բիզնեսը, թվայնացնել, սարքավորումները, պրոցեսները թարմացնել և դառնալ բարձր արտադրողական և մրցունակ ընկերություններ:
«Անցյալ տարվա տվյալներով՝ 56 մլրդ դրամի գործարք ենք ֆինանսավորել, որի արդյունքում 901 պայմանագիր է կնքվել՝ նոր սարքավորումների ձեռքբերման և բիզնեսներում օգտագործման համար»,-ընդգծել է Քերոբյանը:
2022-ի հուլիսին Հայաստանը և Թուրքիան հայտարարեցին, որ պատրաստվում են բացել սահմանները երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և թույլ տալ օդային ուղիղ բեռնափոխադրումների իրականացում: Չնայած Անկարայի՝ երկու գործնական քայլ անելու մասին հայտարարությանը, երրորդ երկրների քաղաքացիների համար սահմանները դեռ չեն բացվել, իսկ օդային բեռնափոխադրումների արգելքի վերացման մասին նորից սկսեցին խոսել առաջին հայտարարությունից միայն 6 ամիս անց։

Minister of Economy Vahan Kerobyan believes Armenian businesses will feel the “positive effect” if the land border with Turkey opens.
“According to the information we have, regular air cargo flights aren’t being operated yet,” Kerobyan said in an interview with Armenpress when asked on the possible economic impact of Turkey lifting the ban on air trade with Armenia.
“And, to be honest, given the proximity of the countries it’s possible that there won’t be any [regular air cargo flights], because the land transport connection through Georgia is rather affordable. And at first glance, air [cargo] connection isn’t too attractive.”
However, he did not rule out that some products will be transported by air.
“Nevertheless, cargo is being transported via passenger flights too, which is basically a type of air cargo transport. There are no cargo planes yet, and perhaps there won’t be any. We aren’t too worried about that,” the minister added.
Asked on the economic impact of the possible opening of the land border with Turkey, Kerobyan said: “The opening of the border with Turkey will lead to a big economic growth, because the Turkish market and the opening of connections will give broad possibility, access in terms of shipping goods to both the Turkish market itself and to countries in the Middle East. All of this shouldn’t be viewed in a local, small picture. This is a small part of a larger picture. And if the geopolitical circumstances get arranged in our factor and eventually we reach that moment, then I am sure that all businesses in Armenia will feel the positive effect.”
Asked on the possible risks for Armenian manufacturers in conditions of the border being opened, the minister said that naturally there will be risks, but the government is carrying our serious work. As an example Kerobyan mentioned the “unprecedented” assistance given to process manufacturing enterprises and companies in a number of other sectors, so that the companies, using the possibilities given by the high economic growth, among others, will be able to modernize their business, digitize and upgrade their equipment and processes and become competitive companies with higher productivity.
“With last year’s data, we funded deals worth 56 billion drams, as a result of which 901 contracts were signed for the acquisition of new equipment for businesses,” Kerobyan said.