2023 թ․ փետրվար և մարտ ամիսներին «Մի դրամի ուժը» կաջակցի Արցախում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրման նախագծին։
Իդրամն ու IDBank-ն ամփոփել են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հունվար ամսվա ծրագիրը։ Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am հարթակով, Idram.am կայքով և Բանկի ու Իդրամի տերմինալներով հունվարին կատարված վճարումների դիմաց Իդրամն ու IDBank-ը սեփական բյուջեից 3,008,215 դրամ են նվիրաբերել «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Տալենտում» կրթական ծրագրին։
Ընկերությունները հայտարարել են նաև փետրվար, մարտ ամիսների շահառուներին․ նշված երկու ամիսների «մի դրամները» կուղղվեն Արցախում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրման նախագծին, որի դրամահավաքը նախաձեռնել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը։
Արցախի գյուղերի բնակիչների տնային տնտեսություններում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրումը կնվազեցնի նրանց կախվածությունը գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից, որոնք վերջերս մշտապես խափանվում են Արցախի շրջափակման պատճառով։
«Գազի և էլեկտրաէներգիայի խափանումների ժամանակ արևային ջրաջեռուցիչները մեծապես կթեթևացնեն բնակիչների հոգսերը, հետագայում էլ դրանք կբերեն գազի և էլեկտրականության ծախսերի կրճատման։ Հուսով ենք, որ մեր նվիրատուների և գործընկերների ջանքերով հնարավոր կլինի արագ կյանքի կոչել այս նախագիծը», – նշել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության փոխտնօրեն և Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Արցախի կառավարության հետ համագործակցությամբ՝ «Մենք ենք մեր սարերը» իրականացնում է մի շարք նախագծեր՝ մեղմելու Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամը։
«Էներգետիկ անկախության ապահովումը հատկապես կենսական է մերօրյա պայմաններում, երբ Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի առջև։ Մենք կարծում ենք նաև մեր հայրենակիցները պետք է շարունակաբար զգան մեր աջակցությունը։ Մեր ընկերությունների համար առաջնային նշանակություն ունի այս պահին Արցախի բարօրության ապահովման վրա կենտրոնանալը», – ասել է IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մի դրամի ուժը» Իդրամ ընկերության ԿՍՊ ծրագիրն է, որին միացել է նաև IDBank-ը։ Ծրագիրն ուղղված է աջակցելու Հայաստանում կենսական և ռազմավարական կարևորություն ունեցող մի շարք ոլորտների զարգացմանը՝ առողջապահություն, կրթություն, կանաչ տնտեսություն, միջավայրի պահպանություն, սոցիալական պատասխանատվություն և հանրային անվտանգություն։ 2020թ. հունիսի 5-ից սկսած Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և Idram.am առցանց հարթակներով, երկու ընկերությունների տերմինալների միջոցով հաճախորդների կողմից կատարված բոլոր տեսակի վճարումների դիմաց «Մի դրամի ուժը» ծրագրին կտրամադրվի մեկ ՀՀ դրամ։ Այսպիսով, ցանկացած անձ, ով նշված տարբերակներով կկատարի վճարում, անմիջապես կդառնա «Մի դրամի ուժը» ծրագրի բարի կամքի դեսպանը՝ առանց մի դրամ ավել ծախսելու։
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածաշրջանային զարգացման գործակալությունը ձեռնարկում և իրագործում է Արցախի և Սյունիքի զարգացման ծրագրեր՝ սերտ համագործակցելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական, միջազգային և մասնավոր այլ կազմակերպությունների հետ։ «Մենք ենք մեր սարերը» ճգնաժամային պահին մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Արցախի ժողովրդին՝ նպաստելով տարածաշրջանի ֆինանսական անկախությանը, բարելավելով առաջնային առողջապահությունը և աջակցելով երեխաներին ու երիտասարդներին։»

Idram and IDBank summed up the results of “The Power of One Dram” program for January and decided to donate AMD 3.008.215 from their own budget to the “Talentum” educational program of the Music for the Future Foundation for payments made in January through the Idram&IDBank application, IDBanking.am platform, Idram.am website, as well as Idram and IDBank.
The companies have also announced the beneficiary for February and March: the whole amount will be transferred to the project to install solar water heaters in Artsakh, the fundraising initiative of which was the "We are our mountains" territorial development agency.
The installation of solar water heaters in the households of residents of Artsakh villages will reduce their dependence on gas and electricity supplies, which have been constantly interrupted due to the blockade of Artsakh.
“During gas and electricity cuts, solar water heaters will greatly ease the worries of residents, and in the future will lead to lower gas and electricity costs. We hope that thanks to the efforts of our partners and donors, this project will be quickly implemented,” said Grigori Martirosyan, head of Artsakh projects, deputy director of the territorial development agency “We are our mountains”. In cooperation with the government of Artsakh, We Are Our Mountains is implementing a number of projects to alleviate the humanitarian crisis caused by the blockade of Artsakh. “Ensuring energy independence is especially important in today's conditions, when Artsakh is going through a humanitarian crisis. We also believe that our compatriots should constantly feel our support. Now it is extremely important for our companies to focus on ensuring the welfare of Artsakh,” said Tatevik Vardevanyan, Head of Communications unit at IDBank.
"The Power of One Dram" is the CSR program of the Idram company, to which IDBank has also joined.
The program aims to support the development of a number of sectors of vital and strategic importance in Armenia: healthcare, education, green economy, environmental protection, social responsibility and public safety. From June 5, 2020, “The Power of One Dram" program allocates 1 dram for all types of payments made by customers through the Idram&IDBank application, the IDBanking.am and Idram.am online platforms and through the terminals of both companies.
Thus, any person who makes a payment by the above methods will immediately become a goodwill ambassador of “The Power of One Dram” program without spending a single dram.
The Regional Development Agency "We are our mountains" takes responsibility and implements the development projects of Artsakh and Syunik in close cooperation with the governments of the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia, as well as other local, international and private organizations. We Are Our Mountains provides humanitarian assistance to the people of Artsakh during the crisis, contributing to the financial independence of the region, improving primary health care and supporting children and youth.”