2023 թ․ փետրվար և մարտ ամիսներին «Մի դրամի ուժը» կաջակցի Արցախում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրման նախագծին։
Իդրամն ու IDBank-ն ամփոփել են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հունվար ամսվա ծրագիրը։ Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am հարթակով, Idram.am կայքով և Բանկի ու Իդրամի տերմինալներով հունվարին կատարված վճարումների դիմաց Իդրամն ու IDBank-ը սեփական բյուջեից 3,008,215 դրամ են նվիրաբերել «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Տալենտում» կրթական ծրագրին։
Ընկերությունները հայտարարել են նաև փետրվար, մարտ ամիսների շահառուներին․ նշված երկու ամիսների «մի դրամները» կուղղվեն Արցախում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրման նախագծին, որի դրամահավաքը նախաձեռնել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը։
Արցախի գյուղերի բնակիչների տնային տնտեսություններում արևային ջրաջեռուցիչների տեղադրումը կնվազեցնի նրանց կախվածությունը գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումներից, որոնք վերջերս մշտապես խափանվում են Արցախի շրջափակման պատճառով։
«Գազի և էլեկտրաէներգիայի խափանումների ժամանակ արևային ջրաջեռուցիչները մեծապես կթեթևացնեն բնակիչների հոգսերը, հետագայում էլ դրանք կբերեն գազի և էլեկտրականության ծախսերի կրճատման։ Հուսով ենք, որ մեր նվիրատուների և գործընկերների ջանքերով հնարավոր կլինի արագ կյանքի կոչել այս նախագիծը», – նշել է «Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալության փոխտնօրեն և Արցախի նախագծերի ղեկավար Գրիգորի Մարտիրոսյանը։
Արցախի կառավարության հետ համագործակցությամբ՝ «Մենք ենք մեր սարերը» իրականացնում է մի շարք նախագծեր՝ մեղմելու Արցախի շրջափակման հետևանքով առաջացած մարդասիրական ճգնաժամը։
«Էներգետիկ անկախության ապահովումը հատկապես կենսական է մերօրյա պայմաններում, երբ Արցախը կանգնած է հումանիտար ճգնաժամի առջև։ Մենք կարծում ենք նաև մեր հայրենակիցները պետք է շարունակաբար զգան մեր աջակցությունը։ Մեր ընկերությունների համար առաջնային նշանակություն ունի այս պահին Արցախի բարօրության ապահովման վրա կենտրոնանալը», – ասել է IDBank-ի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մի դրամի ուժը» Իդրամ ընկերության ԿՍՊ ծրագիրն է, որին միացել է նաև IDBank-ը։ Ծրագիրն ուղղված է աջակցելու Հայաստանում կենսական և ռազմավարական կարևորություն ունեցող մի շարք ոլորտների զարգացմանը՝ առողջապահություն, կրթություն, կանաչ տնտեսություն, միջավայրի պահպանություն, սոցիալական պատասխանատվություն և հանրային անվտանգություն։ 2020թ. հունիսի 5-ից սկսած Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am և Idram.am առցանց հարթակներով, երկու ընկերությունների տերմինալների միջոցով հաճախորդների կողմից կատարված բոլոր տեսակի վճարումների դիմաց «Մի դրամի ուժը» ծրագրին կտրամադրվի մեկ ՀՀ դրամ։ Այսպիսով, ցանկացած անձ, ով նշված տարբերակներով կկատարի վճարում, անմիջապես կդառնա «Մի դրամի ուժը» ծրագրի բարի կամքի դեսպանը՝ առանց մի դրամ ավել ծախսելու։
«Մենք ենք մեր սարերը» տարածաշրջանային զարգացման գործակալությունը ձեռնարկում և իրագործում է Արցախի և Սյունիքի զարգացման ծրագրեր՝ սերտ համագործակցելով Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունների, ինչպես նաև տեղական, միջազգային և մասնավոր այլ կազմակերպությունների հետ։ «Մենք ենք մեր սարերը» ճգնաժամային պահին մարդասիրական օգնություն է տրամադրում Արցախի ժողովրդին՝ նպաստելով տարածաշրջանի ֆինանսական անկախությանը, բարելավելով առաջնային առողջապահությունը և աջակցելով երեխաներին ու երիտասարդներին։»

9 Февраль 2023 - 15:07 AMT
В феврале и марте 2023 года «Сила одного драма» поддержит проект по установке солнечных водонагревателей в Арцахе. Idram и IDBank подвели итоги программы «Сила одного драма» за январь месяц.
Idram и IDBank пожертвовали 3,008,215 драмов из собственного бюджета на образовательную программу «Талентум» фонда «Музыка для будущего» за платежи, осуществленные в январе через приложение Idram&IDBank, платформу IDBanking.am, сайт Idram.am, а также терминалы Idram-а и IDBank-а. Компании также объявили бенефициара за февраль и март: вся сумма будет переведена проекту по установке солнечных водонагревателей в Арцахе, инициатором сбора средств которого стало агентство территориального развития «Мы – наши горы».
Установка солнечных водонагревателей в домохозяйствах жителей арцахских сел снизит их зависимость от газоснабжения и электроснабжения, которые в последнее время постоянно прерываются из-за блокады Арцаха.
«Во время отключений газа и электричества солнечные водонагреватели значительно облегчат заботы жителей, а в будущем приведут к снижению затрат на газ и электроэнергию. Мы надеемся, что благодаря усилиям наших партнеров и доноров удастся быстро реализовать этот проект», – сказал Григорий Мартиросян, руководитель арцахских проектов, заместитель директора агентства территориального развития «Мы – наши горы». В сотрудничестве с правительством Арцаха «Мы – наши горы» реализует ряд проектов по смягчению гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Арцаха.
«Обеспечение энергетической независимости особенно важно в сегодняшних условиях, когда Арцах переживает гуманитарный кризис. Мы также считаем, что наши соотечественники должны постоянно ощущать нашу поддержку. В настоящее время для наших компаний крайне важно сосредоточиться на обеспечении благосостояния Арцаха», – сказала Татевик Вардеванян, руководитель отдела коммуникаций IDBank-а.
Сила одного драма – программа КСО компании Idram, к которой также присоединился IDBank. Программа направлена ​​на поддержку развития ряда секторов, имеющих жизненно важное и стратегическое значение в Армении: здравоохранение, образование, зеленая экономика, защита окружающей среды, социальная ответственность и общественная безопасность. С 5 июня 2020 программа «Сила одного драма» выделяет 1 драм за все виды платежей, осуществляемых клиентами через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформы IDBanking.am и Idram.am и через терминалы обеих компаний.
Таким образом, любой человек, совершивший платеж вышеуказанными способами, сразу же станет послом доброй воли программы «Сила одного драма», не потратив при этом ни единого драма. Агентство регионального развития «Мы – наши горы» берет на себя ответственность и реализовывает проекты развития Арцаха и Сюника в тесном сотрудничестве с правительствами Республики Арцаха и Республики Армения, а также другими местными, международными и частными организациями. «Мы – наши горы» оказывает гуманитарную помощь народу Арцаха в период кризиса, способствуя финансовой независимости региона, улучшая первичную медико-санитарную помощь и поддерживая детей и молодежь.