Երեւանի քաղաքապետարանը հաստատել է երեք ճարտարապետական հուշարձանների սահմանները` «Էրեբունի», «Կարմիր բլուր» եւ «Շենգավիթ»: «Էրեբունի» եւ «Կարմիր բլուր» ճարտարապետական հուշարձանների տարածքներում այլեւս մահացածներ չեն թաղելու:
«Դեռեւս հրատապ է մնում «Կարմիր բլուր» հուշարձանի մաքրումը կենցաղային եւ շինարարական աղբի հաստ շերտից, որը կուտակվել է տասնյակ տարիների ընթացքում: Քաղաքապետարանն իր հաշվին դուրս է բերել կենցաղային աղբը հուշարձանի տարածքից, բայց դա դեռ բավարար չէ»,- հայտարարել է Էրեբունի թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը: Նրա խոսքերով, «Կարմիր բլուր» հուշարձանի տարածքում այժմ կուտակվել է մոտ 1000 բեռնատարի շինարարական աղբ:
«Զգալի է նաեւ հայ զինծառայողների կողմից անցկացված ճարտարապետական հուշարձանի մաքրման աշխատանքների արդյունքը Հուշարձանների միջազգային օրը` ապրիլի 18-ին: Շատ ոգեշնչում է այն փաստը, որ գտնվում է «Կարմիր բլուրից» ոչ հեռու գտնվող 115-րդ դպրոցի աշակերտները ճարտարապետական հուշարձանի պահպանման ծրագիր են մշակել եւ ներկայացրել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը: Անկախ արդյունքներից, հենց փաստն ուրախացնում է, քանի որ վստահություն է ներշնչում, որ նոր սերունդը խնամքով կվերաբերվի մշակութային ժառանգությանը»,- նշեց Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Հաշվի առնելով տնտեսական դժվարությունները` «Էրեբունի» թանգարանի տնօրենը քաղաքային իշխանություններին եւ հանրապետության մյուս պատասխանատու կառույցներին առաջարկում է կուտակված շինարարական աղբը տեղափոխել մոտակա ձորակ:
1936-ից 22 ճարտարապետական շրջաններում (1942-1944թթ. աշխատանքներն ընդհատվել են) համարյա լրիվ հետազոտվել է Կարմիր բլուրում գտնվող միջնաբերդը, եւ պեղվել են հնագույն քաղաքի զգալի տարածքները, որն ընկած է բլրի լանջին հարավից եւ արեւմուտքից:
Միջնաբերդն իրենից ներկայացնում է հսկայական շինություն լայն բակով, մոտ 4 հա հրապարակով: Նրա պատերը կառուցված են խոշոր հում աղյուսներով քարե պատվանդանի վրա, եւ նրանց հաստությունը երբեմն հասնում է 3.5 մ, իսկ բարձրությունը` 4-7 մ: Միջնաբերդի առաջին հարկը, որը լրիվ պահպանվել է, պարունակում է տարբեր նշանակություն եւ չափսեր ունեցող տարածքներ ոչ մեծ շտեմարաններից, որտեղ դրվել են կավե սափորներ, մինչեւ անգամ գինու լայնարձակ պահոցներ: Բացի շտեմարաններից միջնաբերդում գտնվել են նաեւ քնջութի յուղի, գարեջրի պատրաստման արհեստանոցներ, մանր արհեստանոցներ, մասնավորապես` կարի եւ ոսկորների մշակման: Հայտնաբերվել են նաեւ ցորենի շտեմարաններ` 750 տ տարողությամբ: Գինու շտեմարաններում պահպանվել են շուրջ 4000 լ տարբեր տեսակի գինիներ:

21 Апрель 2009 - 12:51 AMT
Мэрия города Еревана утвердила границы трех археологических памятников: “Эребуни”, “Кармир блур”, “Шенгавит”. На терретории археологических памятников “Эребуни” и “Кармир блур” больше не будут хоронить умерших.
“Пока актуальным остается вопрос очищения памятника “Кармир блур” от толстого слоя бытового и строительного мусора, который образовалось за десятки лет. Мэрия за свой счет вывезла бытовой мусор с территории памятника, но этого недостаточно”, – заявил директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян. По его словам, на территории памятника “Кармир блур” в настоящем скопилось около 1000 грузовиков строительного мусора.
“Ощутим и результат проведенных армянскими военнослужащими на территории археологического памятника работ по очистке в Международный день памятников 18 апреля. Но очень вдохновляет факт, что учащееся школы номер 115, которая расположена недалеко от “Кармир блур”, разработали программу по охране археологического памятника и представили в посольство США в Армении. Независимо от результатов, сам факт уже радует, так как вселяет уверенность, что новое покаление бережно относится к культурному наследию “, – отметил Ашот Пилипосян.
Учитывая экономические трудности, директор музея “Эребуни” городским властям и другим ответственным структурам ресбулики предлагает накопившийся строительный мусор переместить в ближайший овраг.
С 1936 г. за 22 археологических сезона (в 1942-1944 гг. работы были прерваны) почти полностью исследована цитадель, находящаяся на холме Кармир-Блур, и раскопаны значительные участки древнего города, располагавшегося у подножья холма с юга и запада.
Цитадель представляет собою громадное сооружение с обширным двором, площадью около 4 га. Стены ее сложены из крупных сырцовых кирпичей на каменном цоколе и толщина их достигает иногда до 3,5 м, а высота от 4 до 7 м. Первый этаж цитадели, полностью сохранившийся, содержал около 140 помещений разного назначения и разных размеров, от небольших кладовых, где складывались глиняные кувшины, до обширных винных погребов. Кроме кладовых, в цитадели находились также мастерские по изготовлению кунжутного масла, пивоварня, мелкие ремесленные мастерские, в частности, ткацкая и для обработки кости. Обнаружены также кладовые для зерна, общей емкостью не менее 750 г. Кладовые для вина хранили около 4000 л вина разных сортов.