Երեւանի քաղաքապետարանը հաստատել է երեք ճարտարապետական հուշարձանների սահմանները` «Էրեբունի», «Կարմիր բլուր» եւ «Շենգավիթ»: «Էրեբունի» եւ «Կարմիր բլուր» ճարտարապետական հուշարձանների տարածքներում այլեւս մահացածներ չեն թաղելու:
«Դեռեւս հրատապ է մնում «Կարմիր բլուր» հուշարձանի մաքրումը կենցաղային եւ շինարարական աղբի հաստ շերտից, որը կուտակվել է տասնյակ տարիների ընթացքում: Քաղաքապետարանն իր հաշվին դուրս է բերել կենցաղային աղբը հուշարձանի տարածքից, բայց դա դեռ բավարար չէ»,- հայտարարել է Էրեբունի թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը: Նրա խոսքերով, «Կարմիր բլուր» հուշարձանի տարածքում այժմ կուտակվել է մոտ 1000 բեռնատարի շինարարական աղբ:
«Զգալի է նաեւ հայ զինծառայողների կողմից անցկացված ճարտարապետական հուշարձանի մաքրման աշխատանքների արդյունքը Հուշարձանների միջազգային օրը` ապրիլի 18-ին: Շատ ոգեշնչում է այն փաստը, որ գտնվում է «Կարմիր բլուրից» ոչ հեռու գտնվող 115-րդ դպրոցի աշակերտները ճարտարապետական հուշարձանի պահպանման ծրագիր են մշակել եւ ներկայացրել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը: Անկախ արդյունքներից, հենց փաստն ուրախացնում է, քանի որ վստահություն է ներշնչում, որ նոր սերունդը խնամքով կվերաբերվի մշակութային ժառանգությանը»,- նշեց Աշոտ Փիլիպոսյանը:
Հաշվի առնելով տնտեսական դժվարությունները` «Էրեբունի» թանգարանի տնօրենը քաղաքային իշխանություններին եւ հանրապետության մյուս պատասխանատու կառույցներին առաջարկում է կուտակված շինարարական աղբը տեղափոխել մոտակա ձորակ:
1936-ից 22 ճարտարապետական շրջաններում (1942-1944թթ. աշխատանքներն ընդհատվել են) համարյա լրիվ հետազոտվել է Կարմիր բլուրում գտնվող միջնաբերդը, եւ պեղվել են հնագույն քաղաքի զգալի տարածքները, որն ընկած է բլրի լանջին հարավից եւ արեւմուտքից:
Միջնաբերդն իրենից ներկայացնում է հսկայական շինություն լայն բակով, մոտ 4 հա հրապարակով: Նրա պատերը կառուցված են խոշոր հում աղյուսներով քարե պատվանդանի վրա, եւ նրանց հաստությունը երբեմն հասնում է 3.5 մ, իսկ բարձրությունը` 4-7 մ: Միջնաբերդի առաջին հարկը, որը լրիվ պահպանվել է, պարունակում է տարբեր նշանակություն եւ չափսեր ունեցող տարածքներ ոչ մեծ շտեմարաններից, որտեղ դրվել են կավե սափորներ, մինչեւ անգամ գինու լայնարձակ պահոցներ: Բացի շտեմարաններից միջնաբերդում գտնվել են նաեւ քնջութի յուղի, գարեջրի պատրաստման արհեստանոցներ, մանր արհեստանոցներ, մասնավորապես` կարի եւ ոսկորների մշակման: Հայտնաբերվել են նաեւ ցորենի շտեմարաններ` 750 տ տարողությամբ: Գինու շտեմարաններում պահպանվել են շուրջ 4000 լ տարբեր տեսակի գինիներ:

Yerevan Mayor’s Office has announced about inviolability of three archaeological monuments boundaries, including Erebuni, Krmir Blour and Shengavit. Those territories will no longer be used as burying grounds.
“Waste disposal on monuments’ territory is currently our key issue. The household rubbish and construction waste was accumulated here over decades, forming a thick layer. The Mayor’s Office covered the costs of waste disposal but this is not yet enough,” Director of Erebuni museum Ashot Piliposyan said. According to him, there is currently 1000 trucks of construction waste piled up in the territory of “Karmir Blur”.
Cleanup works carried out by Armenian servicemen on April 18 in connection with the International Day of Monuments produced significant results. But what greatly inspires us is that the children from school No. 115 (situated at Karmir Blur) elaborated archaeological monuments preservation program and submitted it to US Embassy in Armenia. Regardless of results, the fact itself is gratifying. It inspires us with confidence that the young generation shows care for cultural heritage,” Mr. Piliposyan noted.
Considering economic difficulties, Erebuni Museum Director proposes that the municipal authorities and other responsible state bodies remove the waste heap to the nearest ravine.
Since 1936, the citadel situated on Karmir Blur has been thoroughly studied, and most of the land plots of the ancient city extending from south to west have been dug out.
The citadel is a huge construction with a spacious yard, with total area of about 4 hectares. Its walls are built of huge mudbricks, 3.5 m. wide and 4-7m. long. The first floor of the citadel housed 140 various premises of different sizes, including small storerooms and large wine cellars. Apart from storehouses, the citadel also had workshops producing sesame oil and beer as well as manufactured cloth and processed bones. There were also grain storerooms with a capacity of 750 g.. The wine cellars stored 4000 liters of different wine sorts.