Ապրիլի 22-ին Երեւանում մեկնարկում է «Ազգային պատկերասրահ» հինգերորդ երաժշտական միջազգային փառատոնը: Փառատոնը կբացի Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախումը Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ:
Հայտնի կոմպոզիտոր Էդվարդ Միրզոյանը գլխավորում է փառատոնի գեղարվեստական խորհուրդը: Կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանն ու Երվանդ Երկանյանը, երաժշտագետ Մարգարիտա Ռուխկյանը, Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախմբի դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանը գեղխորհրդի անդամներ են: Փառատոնի հիմնադիրներն են Մարիամ Շահինյանը եւ Գարիկ Նազարյանը:
«Փառատոնի շրջանակներում կնշվի կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի 70-ամյակը»,-հաղորդել է փառատոնի հիմնադիր Մարիամ Շահինյանը: Նրա խոսքերով, փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան նաեւ տարբեր պրեմիերաներ, կներկայացվի նոր «Երեւան» եռյակը:
Կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանն ասել է. «Փառատոնում, մասնավորապես, կներկայացվեն իմ այն աշխատանքները, որ գրվել են տարիներ առաջ, սակայն դեռեւս երբեք չեն կատարվել Երեւանում»:
Փառատոնի շրջանակներում հանդես կգան Սպենդիարյանի անվան Օպերայի եւ բալետի ազգային պետական ակադեմիական թատրոնի նվագախումը, Մեներգիչների պետական համույթը, «Երեւան» եռյակը, ինչպես նաեւ երաժիշտներ Մաքսիմ Նովիկովը (Ռուսաստան), Կոլին Յակոբսենը (ԱՄՆ), Կառլա Քիգլսթենը (ԱՄՆ):
Ինչպես եւ 2008թ., այս անգամ եւս փառատոնը կանցնի «Վիվասել-ՄՏՍ» ընկերության հովանավորությամբ, ինչպես նաեւ Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:

Festival’s Artistic Board is headed by famous composer Eduard Mirzoyan. The board members are composers Tigran Mansouryan and Yervand Yerkanyan, music expert Margarita Roukhkyan and chief conductor of Opera and Ballet Theatre Karen Dourgaryan. The founders of the project are Mariam Shaghinyan and Gagik Nazaryan.
“Within the framework of the festival, we are planning to celebrate Tigran Mansouryan’s 70th anniversary,” Mariam Shaghinyan said, adding at the same time that the festival program also includes première performances featured new trio “Yerevan”.
Says composer Tigran Mansouryan, “My works which, though written many years ago, were never performed in Yerevan, will be presented at the festival.”
The participants of the festival will be the State Academic Opera and Ballet Theatre, the State Ensemble of Soloists, the trio “Yerevan”, as well as musicians Maxim Novikov (Russia), Colin Jacobson (USA) and Carla Kieglstain (USA).
Like in 2008, the festival will be held under the patronage of Vivacell-MTS company and the RA Ministry of Culture.