Իդրամ ընկերությունը հայտարարել է իր նոր՝ Idram Junior հավելվածի գործարկման մասին։ Հավելվածի մեկնարկը տրվել է Երևան Պարկում՝ յուրահատուկ և իր բնույթով եզակի միջոցառմամբ, որին ներկա էին բազմաթիվ մինչև 16 տարեկան երեխաներ իրենց ծնողների հետ, հավելվածով հետաքրքրված հայտնի մարդիկ։
Պատահական չէ, որ այս իրադարձությունը համընկնում է Իդրամ ընկերության 15-ամյա հոբելյանի հետ։ Ընկերությունից հայտնում են, որ հաշվի առնելով տարիների փորձը և փաստացի հայկական ազգային վճարային միջոցի կարգավիճակը, ստանձնել են նաև ֆինանսապես գրագետ սերունդ ձևավորելու պատասխանատու գործը։ Ուստի անհամբեր սպասում էին հավելվածի գործարկմանը, որով հետաքրքրված են հազարավոր օգտատերեր և նրանց երեխաները։
Idram Junior հավելվածի հնարավորությունները շարունակաբար կզարգանան՝ ներառելով նոր արդիական գործիքակազմ երիտասարդ սերնդի համար։
Այս պահին հիմնական գործառույթներն են՝
-փոխանցումների ստացումը ընտանիքի անդամներից,
-անհպում QR-վճարումների կատարումը վաճառակետերում,
-փոխանցումների կատարումը ընտանիքի անդամների Իդրամ հաշիվներին,
-հեռախոսահամարի լիցքավորումը։
Idram Junior հավելվածով պատանի օգտատերերը կարող են կատարել անհպում QR-վճարումներ բոլոր այն կետերում, որտեղ առկա է Իդրամով վճարման հնարավորություն, այսինքն հիմա արդեն 14,500-ից ավելի կետում Հայաստանում և Արցախում։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ հավելվածի հնարավորությունները գնալով ընդլայնվելու են։
«Շուտով մեր պատանի օգտատերերը կսովորեն, թե ինչպես խնայել, ինչպես սահմանել նպատակներ և հասնել դրանց, նրանք նաև կսովորեն բարեգործել, քանի որ պատանի օգտատերերի կողմից կատարված վճարումներից նույնպես Իդրամն ու IDBank-ը 1 դրամ հատկացնելու են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը․ շուտով մենք այն կառանձնացնենք և կունենանք «Մի դրամիկների ուժը» ծրագիրը, որի միջոցները կհատկացվեն հատուկ մանկական ծրագրերի։ Մի խոսքով՝ մենք դեռ շատ ու շատ մտքեր ունենք, որովհետև Idram Junior-ը մեր երեխան է, իսկ երեխաների համար, ինչպես ընդունված է հայերիս մոտ, մենք անում ենք լավագույնը»,- նշել է Արսեն Քդենյանը։
Idram Junior-ն ունի պաշտպանվածության բարձր մակարդակ․ մասնավորապես՝ բացի անվտանգային բոլոր նորմերից, հավելվածն ունի ծնողական վերահսկողության ֆունկցիոնալ՝ գրանցումից մինչև հավելվածի կիրառում․ ծնողը կարող է հետևել երեխայի ծախսերին գործարքների պատմության միջոցով։
Կարևոր է՝ երեխային, որն օգտվելու է Idram Junior հավելվածից, գումար կկարողանա փոխանցել միայն ծնողը, իսկ երեխան՝ միայն ծնողին և իր քույր/եղբայրներին (հետագայում փոխանցել և ստանալ գումարներ ընկերներից, որոնց երկկողմանի հաստատում են երեխաների ծնողները)։ Այս սահմանափակումները նույնպես ներդրված են անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
Idram Junior հավելվածը կարելի է ներբեռնել AppStore-ից և Google Play-ից՝ QR-կոդը սքանավորելով.
Իսկ գրանցման քայլերի հաջորդականությունը կհուշի համակարգը։ Պարզապես անհրաժեշտ է, որ ծնողն ու երեխան միասին լինեն և կատարեն անհրաժեշտ քայլերը։
Ծրագրի մանրամասներին ու առաջիկա նորություններին ծանոթանալու համար կարելի է հետևել Իդրամ ընկերության պաշտոնական էջերին՝

Idram has announced the launch of its new application, Idram Junior. The application was launched in Yerevan Park with a grand and luxurious event, which was attended by many children aged 16 years abd younger, their parents, as well as famous people who are interested in the application.
It is not a coincidence that this event coincides with the 15th anniversary of Idram company. The company informs that, considering the years of experience and the status of the actual Armenian national means of payment, they have also undertaken the responsible task of forming a financially literate generation. Therefore, they eagerly awaited the launch of the application, which is interesting for thousands of users and their children.
The capabilities of the Idram Junior application will be continuously developed, including new modern tools for the younger generation.
The main functions of Idram Junior are:
-receiving transfers from family members,
-performing contactless QR-payments at outlets,
-making transfers to Idram accounts of family members,
-phone number charging
With the Idram Junior application, young users can make contactless QR-payments at all points where Idram payment is available, that is, at more than 14,500 points in Armenia and Artsakh.
According to Arsene Kdenian, the Director of Idram Company, the capabilities of the application will gradually expand. "Soon, our young users will learn how to save, how to set goals and achieve them, they will also learn the art of charity, because Idram and IDBank will allocate 1 dram from the payments made by young users to the "The Power of One Dram" initiative. soon we will separate it and have the "The Power of the Little One Drams" program, the funds of which will be allocated to special children's programs. In a word, we still have many, many thoughts, because Idram Junior is our child, and for children, as is customary among Armenians, we do the best," said Arsene Kdenian.
Idram Junior has a high level of protection. in particular, in addition to all security norms, the application has parental control functionality from registration to application use. The parent can track the child's spending through the transaction history.
Important: only the parent will be able to transfer money to the child who will use the Idram Junior application. And the child – only to the parent and his/her siblings (subsequently transfer and receive money from friends, which are confirmed bilaterally by the children's parents).
These restrictions are also implemented for security reasons. Idram Junior app can be downloaded from AppStore and Google Play.
And the sequence of registration steps will be prompted by the system. It is just necessary for the parent and the child to be together and take the necessary steps.