Իդրամ ընկերությունը հայտարարել է իր նոր՝ Idram Junior հավելվածի գործարկման մասին։ Հավելվածի մեկնարկը տրվել է Երևան Պարկում՝ յուրահատուկ և իր բնույթով եզակի միջոցառմամբ, որին ներկա էին բազմաթիվ մինչև 16 տարեկան երեխաներ իրենց ծնողների հետ, հավելվածով հետաքրքրված հայտնի մարդիկ։
Պատահական չէ, որ այս իրադարձությունը համընկնում է Իդրամ ընկերության 15-ամյա հոբելյանի հետ։ Ընկերությունից հայտնում են, որ հաշվի առնելով տարիների փորձը և փաստացի հայկական ազգային վճարային միջոցի կարգավիճակը, ստանձնել են նաև ֆինանսապես գրագետ սերունդ ձևավորելու պատասխանատու գործը։ Ուստի անհամբեր սպասում էին հավելվածի գործարկմանը, որով հետաքրքրված են հազարավոր օգտատերեր և նրանց երեխաները։
Idram Junior հավելվածի հնարավորությունները շարունակաբար կզարգանան՝ ներառելով նոր արդիական գործիքակազմ երիտասարդ սերնդի համար։
Այս պահին հիմնական գործառույթներն են՝
-փոխանցումների ստացումը ընտանիքի անդամներից,
-անհպում QR-վճարումների կատարումը վաճառակետերում,
-փոխանցումների կատարումը ընտանիքի անդամների Իդրամ հաշիվներին,
-հեռախոսահամարի լիցքավորումը։
Idram Junior հավելվածով պատանի օգտատերերը կարող են կատարել անհպում QR-վճարումներ բոլոր այն կետերում, որտեղ առկա է Իդրամով վճարման հնարավորություն, այսինքն հիմա արդեն 14,500-ից ավելի կետում Հայաստանում և Արցախում։
Իդրամ ընկերության տնօրեն Արսեն Քդենյանի խոսքով՝ հավելվածի հնարավորությունները գնալով ընդլայնվելու են։
«Շուտով մեր պատանի օգտատերերը կսովորեն, թե ինչպես խնայել, ինչպես սահմանել նպատակներ և հասնել դրանց, նրանք նաև կսովորեն բարեգործել, քանի որ պատանի օգտատերերի կողմից կատարված վճարումներից նույնպես Իդրամն ու IDBank-ը 1 դրամ հատկացնելու են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը․ շուտով մենք այն կառանձնացնենք և կունենանք «Մի դրամիկների ուժը» ծրագիրը, որի միջոցները կհատկացվեն հատուկ մանկական ծրագրերի։ Մի խոսքով՝ մենք դեռ շատ ու շատ մտքեր ունենք, որովհետև Idram Junior-ը մեր երեխան է, իսկ երեխաների համար, ինչպես ընդունված է հայերիս մոտ, մենք անում ենք լավագույնը»,- նշել է Արսեն Քդենյանը։
Idram Junior-ն ունի պաշտպանվածության բարձր մակարդակ․ մասնավորապես՝ բացի անվտանգային բոլոր նորմերից, հավելվածն ունի ծնողական վերահսկողության ֆունկցիոնալ՝ գրանցումից մինչև հավելվածի կիրառում․ ծնողը կարող է հետևել երեխայի ծախսերին գործարքների պատմության միջոցով։
Կարևոր է՝ երեխային, որն օգտվելու է Idram Junior հավելվածից, գումար կկարողանա փոխանցել միայն ծնողը, իսկ երեխան՝ միայն ծնողին և իր քույր/եղբայրներին (հետագայում փոխանցել և ստանալ գումարներ ընկերներից, որոնց երկկողմանի հաստատում են երեխաների ծնողները)։ Այս սահմանափակումները նույնպես ներդրված են անվտանգության նկատառումներից ելնելով։
Idram Junior հավելվածը կարելի է ներբեռնել AppStore-ից և Google Play-ից՝ QR-կոդը սքանավորելով.
Իսկ գրանցման քայլերի հաջորդականությունը կհուշի համակարգը։ Պարզապես անհրաժեշտ է, որ ծնողն ու երեխան միասին լինեն և կատարեն անհրաժեշտ քայլերը։
Ծրագրի մանրամասներին ու առաջիկա նորություններին ծանոթանալու համար կարելի է հետևել Իդրամ ընկերության պաշտոնական էջերին՝

27 Февраль 2023 - 13:19 AMT
Компания Idram объявила о запуске своего нового приложения Idram Junior. Приложение было запущено в Ереван парке грандиозным и роскошным мероприятием, на котором присутствовали дети до 16 лет со своими родителями, известные люди, заинтересованные в приложении.
Неслучайно, что это событие совпадает с 15-летним юбилеем компании Idram. Из компании сообщают, что, учитывая многолетний опыт и по факту статус армянского национального платежного средства, они также взяли на себя ответственную задачу по формированию финансово грамотного поколения. Поэтому, с нетерпением ждали запуска приложения, которым заинтересованы тысячи пользователей и их дети.
Возможности приложения Idram Junior будут постоянно развиваться, включая новые, современные инструменты для подрастающего поколения.
На данный момент основными функциями приложения являются:
-получение переводов от членов семьи,
-осуществление бесконтактных QR-платежей в торговых точках,
-осуществление переводов на счета членов семьи в Idram,
-пополнение номера телефона.
С помощью приложения Idram Junior юные пользователи могут совершать бесконтактные QR-платежи во всех точках, где доступна оплата через Idram, то есть в более чем 14,500 точках в Армении и Арцахе.
По словам директора компании Idram Арсена Кденяна, возможности приложения будут постепенно расширяться.
«Скоро наши юные пользователи научатся экономить, ставить цели и достигать их, a также заниматься благотворительностью, так как Idram и IDBank будут выделять 1 драм от платежей юных пользователей на инициативу «Сила одного драма»: скоро у нас появится программа «Сила одних драмиков», средства которой будут направлены на специальные детские программы. Одним словом, у нас еще много идей, потому что Idram Junior – это наш ребенок, а для детей, как это принято у нас, армян, мы делаем самое лучшее», – сказал Арсен Кденян.
Idram Junior имеет высокий уровень защиты: в частности, помимо всех норм безопасности, в приложении реализован функционал родительского контроля от регистрации до использования приложения: родитель может отслеживать расходы ребенка по истории транзакций.
Важно: юному пользоватeлю приложения Idram Junior деньги сможет перевести только родитель, а ребенок – только своему родителю и своим братьям или сестрам (в дальнейшем предусмотрен функционал, по которому дети смогут перечислять и получать деньги от друзей, которые подтверждаются родителями обоих детей). Эти ограничения также введены из соображений безопасности.
Приложение Idram Junior можно скачать из AppStore и Google Play, отсканировав этот QR-код:
А последовательность шагов регистрации подскажет система. Просто необходимо, чтобы родитель и ребенок были вместе и предприняли необходимые шаги.
Ознакомиться с подробностями проекта и ближайшими новостями можно на официальных страницах компании Idram.