Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը Գարեգին Բ-ն Մայր աթոռում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Քրիստինա Քվինի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է Հայաստանի և Արցախի առջև ծառացած անվտանգային հիմնախնդիրներին, Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներին, վերջինիս կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների բռնազավթմանը։
Նա հույս է հայտնել, որ ԱՄՆ-ն գործուն քայլեր կձեռնարկի Ադրբեջանի նմանօրինակ քաղաքականությունը զսպելու և արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու համար։
Կաթողիկոսը մասնավորապես ընդգծել է գերության մեջ հայտնված հայորդիների ազատ արձակման կարևորությունը։
Ի դեմս ԱՄՆ դեսպանի, նա շնորհակալություն է հայտնել Միացյալ Նահանգների իշխանություններին Հայաստանին ու ժողովրդին ցուցաբերած զորակցության և տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերի համար։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության խնդիրները, սրբավայրերի պղծման և ոչնչացման փաստագրված միջադեպերը։
Իր հերթին, դեսպան Քրիստինա Քվինը, շնորհակալություն հայտնելով բարեմաղթանքների համար, վստահեցրել է, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները և անձամբ ինքը կշարունակեն իրենց ջանքերը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատման ուղղությամբ:

Catholicos of All Armenians Karekin II, at a meeting with the newly-appointed U.S. ambassador to Yerevan Kristina A. Kvien, has raised the importance of freeing Armenian prisoners of war still being held captive by Azerbaijan.
The two met on Tuesday, February 28, with His Holiness addressing the security issues facing Armenia and Artsakh (Nagorno Karabakh), the expansionist ambitions of Azerbaijan and its occupation of sovereign territories of Armenia,
The Catholicos expressed hope that the United States will take effective steps to curb Azerbaijan's similar policies and protect the right of Artsakh Armenians to self-determination.
Karekin II and Kvien also discussed the problems of preservation of the religious and cultural heritage of Artsakh in territories currently under the control of Azerbaijan.