2008 թվականին «Էրեբունի» (Երեւան) եւ «Էրմիտաժ» (Սանկտ-Պետերբուրգ) թանգարաններում պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել երկու անվանացուցակի հրատարակման շուրջ, որոնք իրենց մեջ կներառեն եվրոպական թանգարաններում Ուրարտուի ժամանակաշրջանի ցուցանմուշների լուսանկարները:
Ինչպես հաղորդել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը, արդեն մեկ ամիս է աշախատանքներ են տարվում անվանացուցակների ստեղծման եւ հրատարակման չափանիշների սահմանման շուրջ:
«Պայմանավորվածության համաձայն, ռուսական կողմն իր վրա է վերցրել ծախսերի մի մասը եւ հայկական կողմին բաժին կհասնի տպաքանակի կեսը», – ասել է Փիլիպոսյանը, ավելացնելով, որ անվանացուցակները կհրատարակվեն 2-3 տարվա ընթացքում:

In 2008 museums of Erebuni (Yerevan) and Hermitage (Saint Petersburg) agreed on publication of 2 catalogues that would include photos of Urartu times exhibits stored in European museums.
According to Erebuni museum director Ashot Piliposyan, they work to set criteria for catalogue design and publication for already a month.
“According to our agreement Russians will cover half of the cost and Armenians will get half number of printed copies,” said Pilipostyan and added that catalogue will be published within 2-3 years.