2008 թվականին «Էրեբունի» (Երեւան) եւ «Էրմիտաժ» (Սանկտ-Պետերբուրգ) թանգարաններում պայմանավորվածություն էր ձեռքբերվել երկու անվանացուցակի հրատարակման շուրջ, որոնք իրենց մեջ կներառեն եվրոպական թանգարաններում Ուրարտուի ժամանակաշրջանի ցուցանմուշների լուսանկարները:
Ինչպես հաղորդել է «Էրեբունի» թանգարանի տնօրեն Աշոտ Փիլիպոսյանը, արդեն մեկ ամիս է աշախատանքներ են տարվում անվանացուցակների ստեղծման եւ հրատարակման չափանիշների սահմանման շուրջ:
«Պայմանավորվածության համաձայն, ռուսական կողմն իր վրա է վերցրել ծախսերի մի մասը եւ հայկական կողմին բաժին կհասնի տպաքանակի կեսը», – ասել է Փիլիպոսյանը, ավելացնելով, որ անվանացուցակները կհրատարակվեն 2-3 տարվա ընթացքում:

22 Апрель 2009 - 08:43 AMT
В 2008 году музеями “Эребуни” (Ереван) и “Эрмитаж” (Санкт-Петербург) была достигнута договоренность об издании 2 каталогов, которые включат в себя фотографии экспонатов времен Урарту, хранящихся в европейских музеях.
Как сообщил директор музея “Эребуни” Ашот Пилипосян, уже месяц как ведутся работы по определению критериев составления и издания каталогов.
“Согласно договоренности, российская сторона взяла на себя часть затрат и армянской стороне достанется половина тиража”, – сказал Пилипосян, добавив, что каталоги будут изданы за 2-3 года.