Մարտի 13-ին «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը հրավիրում է Հայաստանում արտադրական ձեռնարկությունների, պետական կառույցների, գործարար ասոցիացիաների և ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին իրազեկման աշխատաժողովի՝ նվիրված Արտադրանքի բնապահպանական հետքի (PEF) և Եվրոպական միության Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկայի (SMGP) նախաձեռնության ներկայացմանը։
Միջոցառումը բաց է բոլոր այն շահագրգիռ կողմերի համար, ովքեր հետաքրքրված են և աշխատում են կանաչ տնտեսության, շրջանաձև տնտեսության, ռեսուրսների արդյունավետ և մաքուր արտադրության (RECP) և շրջակա միջավայրի պաշտպանության հետ կապված խնդիրների շուրջ: Հանդիպումը կազմակերպվում է ՄԱԿ ԱԶԿ-ի (UNIDO) կողմից՝ PRé Sustainability-ի և ազգային գործընկերների համագործակցությամբ։
Միջոցառումը կկազմակերպվի հիբրիդային ձևաչափով և կներկայացնի ԱԲՀ մեթոդաբանությունը և երկրում ավելի կանաչ արտադրանքի ներդրման առավելությունները: Միջոցառման ընթացքում նախատեսվում են ներկայացումներ և քննարկումներ, ներկաներն աշխատաժողովի ավարտին կկազմեն կանաչ կամ էկոլոգիապես մաքուր արտադրանքի հայեցակարգի համապարփակ պատկերացում: Այն կանցկացվի հայերեն և անգլերեն (համաժամանակյա թարգմանությամբ):
Աշխատաժողովը կընդգրկի կանաչ արտադրանքի խթանման գործիքներին և ռազմավարություններին առնչվող թեմաներ, ներառյալ էկոպիտակավորումը (ներկայացնելով ներկա ազգային իրավիճակը), համապատասխան օրենսդրական հիմքերը և տարբեր թիրախային խմբերի օգուտները: Կքննարկվի նաև ԵՄ շուկա արտահանող հայկական ձեռնարկությունների համար ԱԲՀ մեթոդաբանության կիրառման հնարավոր ազդեցությունը: Աշխատաժողովը հնարավորություն կտա ներկաներին հարցեր ուղղել և ներգրավվել թեմատիկ քննարկումներում:
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը և «ԵՄ Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա» նախաձեռնության ներդրումը
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի շրջանակներում Միավորված ազգերի կազմակերպության Արդյունաբերական զարգացման կազմակերպությունը (UNIDO) ներկայացնում է ԵՄ Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա և Արտադրանքի բնապահպանական հետք մեթոդաբանությունը Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներում՝ ներառյալ Հայաստանում: Հայաստանում UNIDO-ին աջակցում է «ՍԻՎԻՏՏԱ ԷՅԷՄ» բնապահպանական և կայունության ծրագրերում մեծ փորձ ունեցող խորհրդատվական ընկերությունը:
«Հայաստանում «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի իրականացումը կարևոր քայլ է կայուն արտադրության և սպառման պրակտիկայի, ինչպես նաև նրանց բնապահպանական օգուտների գործելակերպի հետ կապված բնապահպանական օգուտները խթանելու համար», – ասել է Հայաստանում ՄԱԿ ԱԶԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Անահիտ Սիմոնյանը:
«Մենք խրախուսում ենք բոլորին օգտվել այս բացառիկ հնարավորությունից և ծանոթանալ էկոպիտակավորմանը և դրա օգուտներին»,-ասել է նա
«ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագրի մասին
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող «ԵՄ-ն հանուն շրջակա միջավայրի» ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել բնական կապիտալը պահպանելուն և արդյունավետ օգտագործելուն, բարձրացնել մարդկանց բնապահպանական բարեկեցությունը և խթանել կանաչ տնտեսական աճը ԵՄ Արևելյան գործընկերության երկրներում՝ աջակցելով շրջակա միջավայրի հետ կապված գործողություններին, ցուցադրելով և բացահայտելով առավել կանաչ աճի հնարավորություններ և ստեղծելով բնապահպանական ռիսկերն առավել արդյունավետ կառավարելու մեխանիզմներ։
Ծրագիրն իրականացվում է հինգ գործընկեր կազմակերպությունների կողմից՝ OECD (Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպություն), UNECE (ՄԱԿ-ի Եվրոպական տնտեսական հանձնաժողով), UNEP (ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագիր), UNIDO (ՄԱԿ-ի արդյունաբերության զարգացման կազմակերպություն) և Համաշխարհային բանկ:
Ծրագրի մասին հավելյալ տեղեկատվություն ստանալու համար կարելի է այցելել՝ www.eu4environment.org and www.recp.am
Ավելիին կարելի է տեղեկանալ ԵՄ SMGP-ի (Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա) և PEF-ի (արտադրանքի բնապահպանական հետքի) մասին տեղեկատվական նյութերից՝
Արտադրանքի բնապահպանական հետքի առաջմղում (անգլերեն)
Հայաստանում «Կանաչ արտադրանքի միասնական շուկա» ծրագրի (SMGP) ներդնում (հասանելի է հայերեն և անգլերեն)
ԵՄ կանաչ արտադրանքի միասնական շուկայի ներուժի բացահայտումը Հայաստանում (Արտահանող ընկերությունների համար) (հասանելի է հայերեն և անգլերեն)
ԵՄ կանաչ րտադրանքի միասնական մշուկայի ներուժի բացահայտումը Հայաստանում (Պետական հաստատությունների համար) (հասանելի է հայերեն և անգլերեն)
ԵՄ կանաչ արտադրանքի միասնական շուկայի ներուժի բացահայտումը Հայաստանում (հաստատությունների և փորձագետների համար) (հասանելի է հայերեն և անգլերեն)

On 13 March 2023, EU4Environment invites representatives from industrial enterprises, local authorities and agencies, business associations, and NGOs in Armenia to an awareness-raising workshop on the introduction of the Product Environmental Footprint (PEF) and the European Union Single Market for Green Product (SMGP) initiative.
The event is open to all stakeholders interested in and working on issues related to green economy, circular economy, Resource Efficient and Cleaner Production (RECP), and environmental protection. The meeting is organized by UNIDO in collaboration with PRé Sustainability (the Netherlands) and national partners.
The event will be organized in a hybrid format and will present the PEF methodology and the benefits of introducing greener products in the country. The workshop will feature presentations and discussions with experts in the field and provide attendees with a comprehensive understanding of the concept of green or environmentally-friendly products. It will be hosted in both Armenian and English (with simultaneous interpretation).
The workshop covers topics related to instruments and strategies to promote green products, including eco-labelling (specifying the current national situation), associated legislative background, and benefits for different target groups. The potential impact of applying the PEF methodology for Armenian enterprises exporting to the EU market will also be explored. The workshop will provide an opportunity for attendees to ask questions and engage in topical discussions.
EU4Environment and the introduction of the EU SMGP initiative
Within EU4Environment Action, the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) is introducing the EU SMGP and PEF methodology in the Eastern Partnership (EaP) countries, including Armenia. Here, UNIDO is supported by Civitta, a consultancy firm with extensive experience in environmental and sustainability projects.
"The implementation of the EU4Environment programme in Armenia is an important step in promoting sustainable production and consumption practices and their environmental benefits." said Ms Anahit Simonyan, UNIDO Country Representative in Armenia. "We encourage everyone to take advantage of this unique opportunity and learn about environmental footprint in the country."
“European Union for Environment” (EU4Environment) Action helps the EU’s Eastern Partnership countries preserve their natural capital and increase people’s environmental well-being by supporting environment-related action, demonstrating and unlocking opportunities for greener growth, and setting mechanisms to better manage environmental risks and impacts.
The Action is implemented by five partner organisations: OECD, UNECE, UNEP, UNIDO and the World Bank.