Մինչև 2030 թվականը կստեղծվի Ակադեմիական քաղաքը, իսկ պետական բուհերի թիվը կնվազի մինչև 8-ը։ Այդ մասին կառավարության նիստում ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը` ներկայացնելով Կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին օրենքից բխող գործողությունների ծրագիրը։
Նախարարը հավելել է, որ ներկայացված նախագիծը ցույց է տալիս կրթության զարգացման պետական ծրագրի իրականացման ճանապարհային քարտեզը, որը նաև ֆինանսական գնահատում է անցել արտաքին փորձագետների ներգրավմամբ։
Անդրեասյանը նշել է, որ կրթական զարգացման ծրագրի իրականացման արդյունքում ՀՀ 4 բուհ կներառվի միջազգային վարկանիշավորման համակարգերի 500–յակում։
Ըստ ծրագրի, խոշոր դպրոցական կրթահամալիրների թիվը մինչև 2030թ–ը նախատեսվում է հասցնել 156-ի, ընդ որում դպրոցների տարրական դասարանների աշակերտները կօգտվեն դպրոցական սննդի ծրագրից։

The number of state universities will be reduced from 23 to eight by 2030, Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan told a Cabinet meeting on Thursday, March 16.
Andreasyan said “strong scientific-research components” must be introduced in all the state-sponsored universities across the country.
“An academic city will be created as an infrastructure for the modernization of quality education and science,” the Minister said.
“It is planned that as a result, at least 4 of our universities will be included in the top 500 [institutions] on international ranking systems.”
According to Andreasyan, educational reforms will start from nurseries. For this purpose, day care services for children aged 0-2 will be established in larger communities to ease the burden of working mothers.