Ռուսաստանաբնակ հայազգի թենիսիստ Կարեն Խաչանովը Կալիֆոռնիայում մասնակցել է հաջակցություն Արցախի կազմակերպված բարեգործական ակցիայի և ցուցադրական հանդիպում անցկացրել։ Այդ մասին ասվում է Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության Գլենդելի «Արարատ» ակումբի ֆեյսբուքյան էջում։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել մարտի 18-ին` Բըրբենքի թենիսի կենտրոնում։ Խաչանովը հանդես է եկել որպես «Արարատ-Խաչանով» խորագրով ակցիայի, որի շրջանակում նաև դրամահավաք է անցկացվել, հատուկ հյուր։
2023-ի հունվարին Կարեն Խաչանովը Australian Open-ի երրորդ փուլում ամերիկացի Ֆրենսիս Տիաֆոյին հաղթելուց հետո աջակցություն է հայտնել շրջափակված Արցախին։ Նա գրել է տեսախցիկի օբյեկտիվի վրա՝ Artsakh Stay Strong!!! (Արցախ, պի՛նդ մնա)։ Խաչանավը չորրորդ փուլում կրկին հաղթանակ էր տարել, դուրս գալով Australian Open-ի քառորդ եզրափակիչ, և կրկին խաղից հետո գրառում էր արել տեսախցիկի օբյեկտիվի վրա՝ սատարելով Արցախին։ «Շարունակիր հավատալ մինչև վերջ։ Արցախ, պի՛նդ մնա»,-գրել է նա։Բրիտանական The Guardian-ը նշել էր, որ Խաչանովի ուղերձները նույնքան ուշադրություն են գրավել, որքան նրա թենիսը՝ նկատի ունենալով Արցախին աջակցող գրառումները։

The Artsakh Fundraiser Exhibition Tennis Match took place on Saturday, March 18, 2023 at Burbank Tennis Center.
Russian-Armenian tennis star Karen Khachanov made an appearance as a special guest and left an “everlasting impression on all who were lucky enough to see him in action,” Homenetmen Glendale Ararat Chapter reports.
“What a true gentleman and supporter of Armenians and Artsakh. Our sincere gratitude to Mr Khachanov and his team for this unforgettable day,” the organization added.
Throughout the recent edition of Australia Open, Khachanov supported Nagorno Karabakh (Artsakh), which has been under Azerbaijan’s blockade for over three months now. After each victory, the tennis player approached one of the cameras shooting the game and wrote on the lens a message of support for besieged Armenians.