Երևանի կոնյակի գործարանի իրականացրած «Խմե՞լ ես, մի՛ վարիր» կրթական ծրագիրը ներառվել է X-Drive ավտոդպրոցի հիմնական ուսումնական ծրագրում։
2022 թվականի մայիսին X-Drive ավտոդպրոցում անցկացվել են մի շարք դասընթացներ թե՛ գործնական, թե՛ տեսական ձևաչափերով, որոնք ուսանողներին ներկայացրել են ոչ սթափ վիճակում մեքենա վարելու վտանգներն ու հետևանքները։ Երևանի կոնյակի գործարանի կողմից մշակված նյութերով «Խմե՞լ ես, մի՛ վարիր» դասընթացն այժմ ներառված է X-Drive հիմնական ուսուցման ծրագրում, որը հնարավորություն կընձեռի տարեկան մոտ 10,000 շրջանավարտի ճանաչել ոչ սթափ վիճակում մեքենա վարելու իրական վտանգները։
Այսպես՝ X-Drive ավտոդպրոցը հետևողականորեն անցկացնում է իր դասընթաց-վարժանքները թե Երևանում, թե Հայաստանի տարբեր մարզերում:
«Ցանկացած գաղափար արժևորում են նրա հետևորդները։ Դեռևս տասնյակ տարիներ առաջ Երևանի կոնյակի գործարանը դրեց ալկոհոլի պատասխանատու սպառման մշակույթի առաջին հիմնաքարը, և այսօր մեր ծրագրերը շատ ավելի բազմաչափ են և տարեցտարի ընդլայնում են շահառուների շրջանակը։ Դրա վառ ապացույցներից է X-Drive ավտոդպրոցի հետ մեր համագործակցությունը, որը նոր թափ հավաքեց մեր գործընկերների հետևողական և պրոֆեսիոնալ աշխատանքի արդյունքում»,- նշել է Երևանի կոնյակի գործարանի մարդկային ռեսուրսների կառավարման գծով տնօրեն Էլիզա Մարմարյանը։
«Շատ ողջունելի և հիշարժան է հատկապես ալկոհոլ արտադրող աշխարհահռչակ ընկերության կողմից ղեկին սթափ նստելու քարոզարշավ կազմակերպելը: Մենք ուրախ ենք, որ լինելով Հայաստանի առաջատար ավտոդպրոցներից մեկը, մեր ներդրումն ենք ունենում այս անվտանգություն քարոզող նախագծում և լիահույս ենք, որ կարճ ժամանակ անց մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքը նաև տեսանելի կլինի մեր երթևեկության մեջ»,- ընդգծել է «X-Drive» ավտոդպրոցի հիմնադիր տնօրեն Արտաշես Ստեփանյանը։
Լինելով ալկոհոլի պատասխանատու օգտագործման ջատագով՝ Երևանի կոնյակի գործարանը մշտապես նախաձեռնում է տարբեր կրթական դասընթացներ՝ ալկոհոլի օգտագործման և մեքենա վարելու անհամատեղելիության գաղափարը հանրության շրջանում տարածելու համար։
Համաձայն ընկերության Կայունության և պատասխանատվության հայեցակետի, Երևանի կոնյակի գործարանը շարունակում է տարբեր միջոցներով պայքարել հասարակության մեջ ալկոհոլի չարաշահման դեմ, այդ գործում ներգրավելով շահառու կողմերին, որոնց հետ համագործակցության արդյունքում կկարողանանք կյանքի կոչել իրական փոփոխություններ։

The Don’t Drink and Drive program, initiated by Yerevan Brandy Company, is now included in the curriculum of X-Drive driving school.
In May 2022, X-Drive held courses on sober driving. The course introduced the dangers and consequences of alcohol consumption while driving. With the materials provided by Yerevan Brandy Company, Don’t Drink and Drive course will now be included in the syllabus of X-Drive school during regular class sessions. With 10,000 alumni per year, the course will stress the notion of alcohol incompatibility with driving more profoundly.
In the frames of Don’t Drink and Drive, X-Drive has already conducted intense training sessions both in Yerevan and other regions of Armenia.
“Every idea is valued by its followers. Decades ago, Yerevan Brandy Company set the base of responsible alcohol consumption culture. Now, with each passing year, our projects uphold a rich array of new perspectives by engaging new consumers. Our cooperation with X-Drive showcased the following since we manage to bring together new partners thanks to our consistent efforts,” says Eliza Marmaryan, Head of Human Resources.
"It is extremely praiseworthy and exciting to initiate a project on sober driving, especially by a world-famous spirit company. As one of the leading driving schools in Armenia, we are happy to contribute to the project which promotes driving safety. We have high hopes that shortly after the result of our collaborative work will also be apparent in our traffic,” highlights Artashes Stepanyan, Founder of X-Drive Driving School.
By promoting responsible alcohol consumption, Yerevan Brandy Company constantly instantiates various educational programs to spread the idea of the incompatibility of alcohol consumption with driving.
According to Sustainability and Responsibility, Yerevan Brandy Company continues to fight against alcohol abuse, by involving interested parties in this process, which will result in recording tangible changes in the field.