«Ռոսսելխոզնադզորը» կքննարկի ՀՀ-ից կաթնամթերքի ներմուծումը սահմանափակելու հարցը՝ «հայկական կողմի վատ վերահսկման և սահմանափակող միջոցների խախտման պատճառով»։ Այդ մասին ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ, ըստ հայկական կողմից ստացված տեղեկատվության, ՀՀ կաթնամթերքի վերամշակման ձեռնարկություններն Իրանում արտադրված հումք են օգտագործում, որի մասով «Ռոսսելխոզնադզորը» սահմանափակող միջոցներ է կրառում։
«Ռոսսելխոզնադզորը» ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին առաջարկել է մինչև մարտի 31-ը քննարկել Հայաստանից Ռուսաստան այլ արտադրողների կաթնային արտադրանքի հետագա մատակարարման հնարավորությունը։ Խորհրդակցությունների արդյունքում կուսումնասիրվի ՀՀ–ի բոլոր կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններից կաթնամթերքի մատակարարումների նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառելու հարցը»,– ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ որ 2023-ի մարտի 20-24-ն ընկած ժամանակահատվածում «Ռոսսելխոզնադզորի» մասնագետների կողմից իրականացրած տեսչական ստուգումների ընթացքում հաստատվել է հայկական արտադրողների կողմից իրանական ձեռնարկությունների հումքն օգտագործելու փաստը, որոնք ՌԴ մատակարարելու իրավունք չունեն։
«Բացահայտված խախտումները վկայում են նաև կաթնամթերքի վերամշակման գործունեության նկատմամբ պետական անասնաբուժական ծառայության կողմից պատշաճ վերահսկողության բացակայության մասին, որի արդյունքում աճում է ՌԴ անորակ և վտանգավոր արտադրանք ներմուծելու վտանգը»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
«Ռոսսելխոզնադզորը» դիմել է ՀՀ անասնաբուժական ծառայություն` խնդրելով կասեցնել ՌԴ կաթնամթերքի արտահանման թույլտվությունը տեսչական ստուգումներ անցած երկու ձեռնարկությունից, ինչպես նաև տեղեկացրել է ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին ԵԱՏՄ–ում գործող անասնաբուժական օրենսդրությունը խախտելու անթույլատրելիության մասին։

29 Март 2023 - 10:49 AMT
Россельхознадзор рассмотрит вопрос о введении ограничений импорта в Россию молочной продукции из Армении «из-за плохого контроля и нарушений ограничительных мер с армянской стороны», говорится в сообщении ведомства.
Отмечается, что по информации, полученной от армянской стороны, молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых Россельхознадзором введены ограничительные меры.
«Россельхознадзор предложил Инспекционному органу по безопасности пищевых продуктов Республики Армении в период до 31 марта обсудить возможность дальнейшего осуществления поставок молочной продукции других производителей из Армении в Россию. По итогам консультаций будет рассмотрен вопрос о введении ограничений на поставки молочной продукции со всех молокоперерабатывающих предприятий Республики Армения», – говорится в сообщении.
Ведомство сообщает, что в ходе инспекции, проведенной специалистами Россельхознадзора в период с 20 по 24 марта 2023 года, подтвердился факт использования армянскими производителями сырья с иранских предприятий, не имеющих права поставок в Россию.
«Характер выявленных нарушений также свидетельствует об отсутствии должного контроля со стороны государственной ветеринарной службы за деятельностью молокоперерабатывающих предприятий, в связи с чем возникает риск ввоза в Россию некачественной и небезопасной продукции», – отмечает Россельхознадзор.
Ведомство обратилось в ветеринарную службу Армении с просьбой приостановить сертификацию молочной продукции в Россию с двух проинспектированных предприятий, а также проинформировало инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Республики Армении о недопустимости нарушений действующего в ЕАЭС ветеринарного законодательства.