Ապրիլի 5-ին Երևանում կայանալիք Doing Digital Forum-ը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ինչպես հայաստանյան, այնպես էլ միջազգային մասնագետների ու մեդիայի ներկայացուցիչների շրջանակում: Yahoo! Finance-ը ևս անդրադարձել է միջոցառմանը:
Հայկական SPRING PR-ի Doing Digital Forum (DDF) անդրանիկ միջոցառումը, որի համակազմակերպիչն է Ամերիաբանկը, նախատեսված է՝ միավորելու ոլորտի առաջատարներին՝ ուսումնասիրելու թվային փոխակերպման վերջին միտումներն ու լավագույն փորձը: Ֆորումի գլխավոր խոսնակը թվային փոխակերպման և ֆինթեքի միջազգային հանրահայտ փորձագետ Քրիս Սքիներն է։ Միջոցառումը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել մասնագետների ու ղեկավարների մոտ ինչպես կառավարությունից, ֆինանսական և տեխնոլոգիական էկոհամակարգից, այնպես էլ այլ ոլորտներից և մեդիաներից: DDF-ը տեղի կունենա 2023 թվականի ապրիլի 5-ին Երևանում։
DDF-ի հիմնադիր, SPRING PR-ի համահիմնադիր Տաթևիկ Սիմոնյանն ընդգծել է թվային էկոհամակարգի բոլոր խաղացողների միջև մշտական հաղորդակցության անհրաժեշտությունը՝ սահուն և անխափան փոխակերպման գործընթաց ապահովելու համար։
«Մենք հետևում ենք գլոբալ միտումներին և ստեղծում Doing Digital հարթակը, որպեսզի հեշտացնենք քննարկումները միտումների, բիզնեսի դինամիկայի, մարտահրավերների և հնարավորությունների մասին, որոնց այսօր բախվում են թվայնացման գործընթացում ներգրավված բոլոր դերակատարները»,-ասել է նա:
«Որպես հայաստանյան ֆինանսական ոլորտում թվային փոխակերպման առաջամարտիկ՝ մենք նախաձեռնել ենք ինքներս մեզ նորովի բացահայտելու, ապահով ֆինանսական և տեխնոլոգիական միջավայր ստեղծելու հետաքրքիր ճամփորդություն` բարելավելով կյանքի որակը։ Մասնավորապես, այս միջոցառման ակունքներում լինելը և համատեղ ջանքերով Քրիս Սքիներին Հայաստան հրավիրելը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ Ամերիան հանձն է առել խթանել Հայաստանում մտածելակերպի փոփոխությունն ու ընդլայնել թվային փոխակերպման գործընթացը», – նշել է Doing Digital Forum-ի համակազմակերպիչ Ամերիաբանկի Տաղանդների և ծառայությունների գծով տնօրեն Արմինե Ղազարյանը։
Ելույթների և պանելային քննարկումների միջոցով թվային բիզնեսի և տեխնոլոգիաների վերաբերյալ իրենց պատկերացումներով կկիսվեն ոլորտի ավելի քան 20 առաջատար մասնագետներ Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարանից, McKinsey-ից, Forbes-ից, Visa-ից, Hexens-ից, FAST Foundation-ից, Revytech-ից, Fastex-ից, ICDT Global-ից, Apricot Capital-ից, Beta FT-ից, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության և Կենտրոնական բանկի, SPRING PR-ի ու Ամերիաբանկի ներկայացուցիչները:
«Մենք հպարտ ենք, որ DDF-ի նորարարական գործընկերն ենք Հայաստանում։ Քանի որ Visa-ն շարունակաբար աջակցում է երկրում թվային փոխակերպման առաջընթացին, մենք ուրախ ենք փոխանցել մեր ունեցած միջազգային փորձն ավելի մեծ լսարանի։ Ուզում ենք շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին՝ քննարկումների հարթակ ստեղծելու համար, և բոլոր մասնակիցներին մաղթել արդյունավետ հանդիպումներ»,- ասել է Կովկասում Visa-ի տարածաշրջանային ղեկավար Դիանա Կիգուրաձեն:
DDF-ը նոր գաղափարներ ու տեխնոլոգիաներ բացահայտելու, մասնագիտական կապերի ձևավորման լավագույն հնարավորություններից է:
«Թվային տեխնոլոգիաները փոխակերպում են ներդրումային ոլորտն ու նոր հնարավորություններ ստեղծում նորարարական գաղափարների մեջ ներդրումներ կատարելու համար։ Հուսով եմ՝ Doing Digital Forum-ը տեղացի և օտարերկյա մասնագետներին կտրամադրի հատուկ հարթակ՝ մտքեր փոխանակելու ու ներդրումային մշակույթը խթանելու»,- նշել է ֆորումի ներդրումային գործընկեր Apricot Capital-ի համահիմնադիր Վարդան Ամարյանը։

An inaugural event of Armenian SPRING PR, co-organized by Ameriabank, The Doing Digital Forum (DDF), is set to unite industry leaders to explore the latest trends and best experiences in digital transformation. Forum features Chris Skinner, a renowned global expert in fintech and digital transformation, as a keynote speaker. The event attracts senior executives and decision makers from government, finance and technology ecosystem, other enterprises, and the press. DDF takes place April 5, 2023, in Yerevan, Armenia, according to Yahoo Finance.
DDF Founder, SPRING PR Co-Founder Tatevik Simonyan emphasized the need for constant communication between all players of the digital ecosystem to ensure a smooth and seamless transformation process. "We are following the global trends and creating the Doing Digital platform to facilitate discussions about the trends, business dynamics, challenges and opportunities that all actors involved in digitization process face today."
"As a pioneer in digital transformation in the Armenian finance sector, we have started an exciting journey of re-inventing ourselves creating trusted financial and technological space by improving the quality of life. Namely, standing in the roots of this event and jointly inviting Chris to Armenia is yet another testament of Ameria's commitment to catalyze the mindset shift and empower digital transformation in Armenia", Armine Ghazaryan, Chief People and Services Officer, Ameriabank.
Twenty top industry leaders from Singapore University of Social Sciences, McKinsey, Forbes, Visa, Hexens, FAST Foundation, Revytech, Fastex, ICDT Global, Apricot Capital, Beta FT, as well as Armenian Government and Central Bank, SPRING PR, Ameriabank, will share their insights on digital business and technology through keynote and visionary speeches and panel discussions.
"We are proud to become an innovation partner of the DDF in Armenia. As Visa continues supporting the development of digital transformation in the country, we are delighted to share our international expertise with a broader audience. We would like to thank the organizers for creating a discussion platform and wish a successful session to all participants", Diana Kiguradze, Visa Regional Manager for the Caucasus region said.
DDF is the best way of networking and exploring new ideas and technologies.
"Digital tech is transforming investments and creating new opportunities for investing in innovative ideas. The Doing Digital Forum is expected to provide a platform for local and foreign specialists to exchange ideas and foster an investment culture", mentioned Vardan Amaryan, the co-founder of Apricot Capital.