Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը կես տարով՝ մինչև 2023-ի հոկտեմբերի 1-ը, երկարաձգել է ԵԱՏՄ ֆիզիկական անձանց համար ապրանքների անմաքս ներմուծման բարձրացված շեմը։ Որոշումն արդեն մտել է ուժի մեջ։
ԵՏՀ խորհուրդը հարցը քննարկել և որոշում էր կայացրել մարտի 30-ի նիստում, այն հրապարակվել էր մարտի 31-ին։ Նշվել էր, որ որոշումն ուժի մեջ կմտնի 10 օրից։
Ֆիզիկական անձանց համար ապրանքների անմաքս ներմուծման շեմը կկազմի 1000 եվրո և 31 կգ այն ապրանքների համար, որոնք ներկրվում են ուղեբեռով փոխադրողի կողմից կամ փոստային առաքանիներով, տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, բացառությամբ օդայինի, կամ հետիոտն կարգով։
Եթե ապրանքների արժեքը գերազանցում է 1000 եվրոն կամ դրա քաշը 31 կգ ավելի է, ապա հարկ կլինի վճարել տուրք արժեքի 15%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 2 եվրո գերազանցված յուրաքանչյուր 1 կգ-ի դիմաց։

The Council of the Eurasian Economic Commission (EEC) has extended for six months – until October 1, 2023 – the increased limit for duty-free import of goods into the EAEU for individuals. The decision has already entered into force.
On March 30, the EEC Council announced its decision to extend the increased duty-free threshold, which comes into force 10 days after the official publication. The document was published on March 31st.
The threshold for duty-free importation into the EAEC will be 1,000 euros and 31 kg for goods transported by a carrier or in postal items, brought in as baggage by all modes of transport, except for air, or on foot. If the value of the goods exceeds 1,000 euros or their weight is more than 31 kg, a duty of 15% of the value, but not less than 2 euros for each kilogram of excess, will have to be paid.
At the same time, in Armenia the threshold is 400 euros.
Previously, the threshold was 200 euros for goods carried by a carrier or by mail, and 500 euros for goods brought in as baggage by all means of transport, except by air, or on foot.