Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) խորհուրդը կես տարով՝ մինչև 2023-ի հոկտեմբերի 1-ը, երկարաձգել է ԵԱՏՄ ֆիզիկական անձանց համար ապրանքների անմաքս ներմուծման բարձրացված շեմը։ Որոշումն արդեն մտել է ուժի մեջ։
ԵՏՀ խորհուրդը հարցը քննարկել և որոշում էր կայացրել մարտի 30-ի նիստում, այն հրապարակվել էր մարտի 31-ին։ Նշվել էր, որ որոշումն ուժի մեջ կմտնի 10 օրից։
Ֆիզիկական անձանց համար ապրանքների անմաքս ներմուծման շեմը կկազմի 1000 եվրո և 31 կգ այն ապրանքների համար, որոնք ներկրվում են ուղեբեռով փոխադրողի կողմից կամ փոստային առաքանիներով, տրանսպորտի բոլոր միջոցներով, բացառությամբ օդայինի, կամ հետիոտն կարգով։
Եթե ապրանքների արժեքը գերազանցում է 1000 եվրոն կամ դրա քաշը 31 կգ ավելի է, ապա հարկ կլինի վճարել տուրք արժեքի 15%-ի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 2 եվրո գերազանցված յուրաքանչյուր 1 կգ-ի դիմաց։

10 Апрель 2023 - 09:01 AMT
Совет Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) продлил на полгода – до 1 октября 2023 года – повышенный порог беспошлинного ввоза в ЕАЭС товаров для физических лиц. Соответствующее решение вступило в силу.
30 марта совет ЕЭК сообщил о своем решении продлить повышенный порог беспошлинного ввоза, которое вступает в силу через 10 дней после официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 апреля. Документ опубликован 31 марта.
Порог беспошлинного ввоза в ЕАЭК составит 1000 евро и 31 кг для товаров, перевозимых перевозчиком или в почтовых отправлениях, ввозимых багажом всеми видами транспорта, кроме воздушного, или в пешем порядке. Если стоимость товаров превышает 1000 евро или их вес составляет более 31 кг, необходимо будет заплатить пошлину в размере 15% от стоимости, но не менее 2 евро за каждый килограмм превышения.
При этом в Армении порог составляет 400 евро.
Ранее порог составлял 200 евро для товаров, перевозимых перевозчиком или в почтовых отправлениях, и 500 евро для товаров, ввозимых багажом всеми видами транспорта, кроме воздушного, или в пешем порядке.