Ապրիլի 11-ի առավոտյան AMC Airlines-ի Շարմ Էլ Շեյխ-Երևան չվերթի ինքաթիռը ժամը 7։53–ին վայրէջք է կատարել Թուրքիայի Էրզրում քաղաքում։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի օգնական Լիլիթ Աղաբեկյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Եղանակը Երևանում շատ վատ է եղել, տեսանելիությունը՝ նույնպես։ Եղանակային նման անբարենպաստ պայմաններում կտրականապես արգելվում է վայրէջք կատարելը, ինչի համար էլ մոտակա օդանավակայաններում են իջնում։ Սա սովորական դեպք է՝ ցանկացած երկրում ցանկացած ավիաընկերության հետ կարող է լինել»,–ասել է Աղաբեկյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տվյալներով՝ ինքնաթիռը դեռ կանգնած է Էրզրումում, սակայն յուրաքանչյուր պահի կարող է վերադառնալ, քանի որ եղանակը բարելավվել է։ Ինչ վերաբերում է ուղևորներին, ապա, ըստ Աղաբեկյանի, հնարավոր է՝ նրանք սպասեն ինքնաթիռում, հնարավոր է՝ իջեցվեն, կախված սպասելաժամանակից։
Աղաբեկյանը հավելել է, որ ապրիլի 11-ին Air Dilijans ավիաընկերության Մոսկվա–Երևան թռիչքն էլ 6։40-ին իջել է Թբիլիսիում` կրկին նույն պատճառով։ Այս ինքնաթիռը, սակայն, արդեն վերադառնում է Երևան։

An AMC Airlines plane carrying passengers from Sharm-El-Sheikh to Yerevan was forced to land at the airport in the Turkish city of Erzurum due to fog and low visibility in the Armenian capital on Tuesday, April 11, Sputnik Armenia reported citing Lilit Aghabekyan, assistant to the chairman of the Civil Aviation Committee.
“The weather in Yerevan was very bad, and so was the visibility. In such unfavorable weather conditions, it is strictly forbidden to land, which is why they land at nearby airports. This is common practice, it can happen with any airline in any country", Aghabekyan said.
According to her, the plane is still in Erzurum, but it can return at any moment, because the weather has improved.
Aghabekyan added that on April 11, Air Dilijans flight from Moscow to Yerevan landed in Tbilisi at 6:40 for the same reason. This plane, however, has already arrived in Yerevan.