Ապրիլի 11-ի առավոտյան AMC Airlines-ի Շարմ Էլ Շեյխ-Երևան չվերթի ինքաթիռը ժամը 7։53–ին վայրէջք է կատարել Թուրքիայի Էրզրում քաղաքում։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահի օգնական Լիլիթ Աղաբեկյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
«Եղանակը Երևանում շատ վատ է եղել, տեսանելիությունը՝ նույնպես։ Եղանակային նման անբարենպաստ պայմաններում կտրականապես արգելվում է վայրէջք կատարելը, ինչի համար էլ մոտակա օդանավակայաններում են իջնում։ Սա սովորական դեպք է՝ ցանկացած երկրում ցանկացած ավիաընկերության հետ կարող է լինել»,–ասել է Աղաբեկյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տվյալներով՝ ինքնաթիռը դեռ կանգնած է Էրզրումում, սակայն յուրաքանչյուր պահի կարող է վերադառնալ, քանի որ եղանակը բարելավվել է։ Ինչ վերաբերում է ուղևորներին, ապա, ըստ Աղաբեկյանի, հնարավոր է՝ նրանք սպասեն ինքնաթիռում, հնարավոր է՝ իջեցվեն, կախված սպասելաժամանակից։
Աղաբեկյանը հավելել է, որ ապրիլի 11-ին Air Dilijans ավիաընկերության Մոսկվա–Երևան թռիչքն էլ 6։40-ին իջել է Թբիլիսիում` կրկին նույն պատճառով։ Այս ինքնաթիռը, սակայն, արդեն վերադառնում է Երևան։

11 Апрель 2023 - 11:30 AMT
Сразу два лайнера, вылетевших из России и Египта в направлении Еревана, не смогли совершить посадку в международном аэропорту «Звартноц» из-за плохих погодных условий. Об этом сообщила помощник главы Комитета гражданской авиации Армении Лилит Агабекян, пишет Sputnik Армения.
В частности, лайнер чартерной авиакомпании AMC Airlines (базирующейся в Каире), выполнявший рейс Шарм-эль-Шейх – Ереван, в 07:53 приземлился в аэропорту города Эрзрум на территории Турции.
Аналогичная ситуация возникла и с рейсом Москва – Ереван. Лайнер авиакомпании Air Dilijans выполнявший рейс в армянскую столицу, в 6:45 вынужденно приземлился в Тбилиси.
Агабекян отметила, что самолет из грузинской столицы уже вылетел в Ереван и с минуты на минуту приземлится, что же касается AMC Airlines, то в настоящее время лайнер еще находится в Эрзруме.
Агабекян пояснила, что погодные условия в Ереване не позволяли самолетам совершить посадку, так как видимость была менее 100 метров.