Ապրիլի 15-ին Երևանում մեկնարկող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության մասնակից Ադրբեջանի ծանրորդները Երևան կժամանեն 12-հոգանոց պատվիրակությամբ:
Ապրիլի 13-ի առավոտյան նրանք Բաքվից մեկնել են Թբիլիսի, որտեղից էլ կուղևորվեն Հայաստան, գրում է Haqqin.az-ը։
Թեև պատվիրակները 12 հոգի են, նրանցից ծանրորդ է միայն 4-ը, որից մեկը՝ կին։
Ապրիլի 12-ին ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է, որ ադրբեջանցի մարզիկները կգան ՀՀ՝ անվտանգության հետ կապված հարցերը լուծված են։
Անկախ Հայաստանի պատմության ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանն ապրիլի 15-23-ը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնությունը: Ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը վարկանիշային է 2024-ին Փարիզում կայանալիք Օլիմպիական խաղերի համար: Առաջնությանը կմասնակցի մոտ 40 երկրից 500-ից ավելի մարզիկ: Ընդհանուր պատվիրակությունների թիվը կգերազանցի 1000-ը:

13 Апрель 2023 - 12:41 AMT
Азербайджанские тяжелоатлеты, участвующие в чемпионате Европы по тяжелой атлетике, который стартует в Ереване 15 апреля, прибудут в Ереван в составе делегации из 12 человек.
Утром 13 апреля они вылетели из Баку в Тбилиси, откуда отправятся в Армению, пишет Haqqin.az.
Хотя делегатов 12, только 4 из них тяжелоатлеты, одна из которых женщина.
12 апреля в ходе в Национальном собрании министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сообщила, что азербайджанские спортсмены приедут в Армению, вопросы, связанные с безопасностью, решены.
С 15 по 23 апреля впервые в истории независимой Армении Армения примет чемпионат Европы по тяжелой атлетике среди взрослых. Чемпионат Европы по тяжелой атлетике является отборочным к Олимпийским играм 2024 года в Париже. В чемпионате примут участие более 500 спортсменов примерно из 40 стран мира. Общее количество делегаций превысит 1000 человек.