«Սպիտակ մանուշակ» փոքրիկ սոցիալական ձեռնարկատիրությունը Սպիտակ քաղաքում ստեղծում է բնական բուսական յուղեր: Արտադրությունում ստացել են 12 բույսերի էքստրակցիաներ՝ եղինջ, երիցուկ, վարդ, ռեհան, անգամ յասաման ու խատուտիկ, բայց որոշել են որպես հիմնական արտադրանք ունենալ լորենու, չիչխանի և մասուրի կորիզայուղերը:
«Սպիտակ մանուշակը» ստեղծվել է Սպիտակում գործող իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության կողմից, որը զբաղվում է կանանց և երեխաների իրավունքների պաշտպանությամբ: Արտադրության աշխատակիցները կանայք են, ովքեր իրավապաշտպան կազմակերպության շահառուներն են:
«Սպիտակ մանուշակը» դարձել է աշխատատեղ ու կայուն եկամտի աղբյուր. առաջիկայում ցանկանում են ընդլայնել գործունեությունը և աշխատելու հնարավորություն ստեղծել Լոռու մարզի 50-ից ավելի կանանց համար:
«Սպիտակ մանուշակն» Ակբա Ֆեդերացիայի կրթական ծրագրի շահառուներից է, որի ֆինանսավորմամբ հնարավորություն է ստացել մեկ տարվա ընթացքում դառնալ Impact Hub-ի էկոհամակարգի անդամ: Ծրագրի շնորհիվ սոցիալական ձեռնարկատիրությունը դասընթացներ է անցել ու խորհրդատվություններ ստացել տարբեր ոլորտների մենթորներից:
Ապագայում ապրանքատեսականին կընդլայնեն. շուկայում որպես բուսական յուղ արտադրող դիրքավորվելուց հետո կստեղծեն եթերայուղեր՝ կոսմետիկ նպատակներով:
«Ինչո՞ւ «մանուշակ»։ Փոքր լինելով մանուշակի բույրն ինչքա՜ն է տարածվում, իսկ փոքր սոցիալական ձեռնարկատիրություն լինելով՝ ունենալու ենք մեծ ազդեցություն։ Մեր նպատակն է կանանց աշխատանքով ապահովել, տնտեսապես հզորացնենք, լուծենք նրանց հացի խնդիրն ու ուզում ենք մեր քաղաքը հայտնի դառնա։ Երբ ասում են Սպիտակ, բոլորը հիշում են երկրաշարժը: Ուզում ենք գույն հաղորդել։ Որոշել ենք զբաղվել այն բույսերով, որոնք գիտության մեջ հայտնի են ու իրենց մասին գրականության մեջ շատ ինֆորմացիա կա»,- նշել է «Սպիտակ մանուշակ» սոցիալական ձեռնարկատիրության հիմնադիր Աշխեն Բաբայանը։
Այժմ յուղերը վաճառվում են ցուցահանդեսների ժամանակ, շուտով արտադրանքները վաճառքի կլինեն նաև դեղատներում և գեղեցկության կենտրոններում:
Ակբա Ֆեդերացիան Ակբա բանկի միակ նշանակալից մասնակիցն է, բանկի բաժնետոմսերում ունի 83.8 տոկոս մասնաբաժին: Ակբա բանկում ունեցած մասնակցության շնորհիվ Ակբա Ֆեդերացիան նպաստում է Հայաստանի ամբողջ տարածքում գյուղատնտեսության, գյուղական շրջաններում փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, համայնքների զարգացմանը, գյուղական շրջաններում և համայնքներում բիզնես միջավայրի աշխուժացմանն ու զարգացմանը, նշված ոլորտներում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցության աճին:

White Violet – a small social enterprise in Spitak creates natural plant-based oils. 12 plant extracts have been obtained in the production: nettle, chamomile, rose, basil, even lilac and dandelion, but people behind the project have decided to have linden, sand thorn and rosehip seed oils as the main products.
White Violet was founded by a human rights non-governmental organization operating in Spitak, which deals with the protection of women's and children's rights. The production workers are women, they are the beneficiaries of the human rights organization.
The enterprise has become an employer and a stable source of income: in the future they want to expand their activity and create workplace for more than 50 women in Lori region.
White Violet is one of the beneficiaries of Acba Federation educational program; thanks to the financing the company received a chance to become a member of Impact Hub ecosystem within one year. Thanks to the program, the social enterprise has passed trainings and received consultation on methods in different spheres.
In the future the product range will expand; after positioning themselves as a vegetale oil manufacturer they will create essential oils for cosmetic purposes.
“Why “violet?” Despite being small, violets spread their smell everywhere, and being a small social enterprise, we will have big influence. Our goal is to provide women with work, to empower them economically, to solve their bread problem, and we want our city to become famous. When they say Spitak, everyone remembers the earthquake. We want to add color. We decided to deal with the plants that are known in science and there is a lot of information about them in the literature," says Ashkhen Babayan, the Founder of White Violet social enterprise.”
Now the oils are sold at exhibitions, soon the products will also be sold in pharmacies and beauty centers.
Acba Federation is the only significant participant of Acba Bank with 83.8 percent stake in the bank's shares. Thanks to its participation in Acba Bank, Acba Federation contributes to the development of agriculture, small and medium businesses in rural areas, development of communities, revitalization and development of the business environment in rural areas and communities, and the growth of the well-being of every person carrying out business activities in these areas.