«Ոսկե ծիրան» հոբելյանական 20-րդ միջազգային կինոփառատոնը կմեկնարկի հուլիսի 9-ին և կտևի մինչև հուլիսի 16-ը։ Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային դեմքեր, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոսերներին։
«Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոներից:»,– ասված է հաղորդագրությունում։
Այս տարի նշվում է հայկական կինոյի 100-ամյակը, և փառատոնն առանձնահատուկ անդրադարձ կունենա այդ հոբելյանին։

1 Май 2023 - 13:13 AMT
Юбилейный – 20-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» состоится в Армении с 9 по 16 июля. Об этом сообщает пресс-служба кинофестиваля.
Отмечается, что в этом году в рамках фестиваля состоятся прокаты конкурсных фильмов из разных стран мира, а также фильмы, участвовавшие в престижных (Каннский, Берлинский и др.) кинофестивалях.
В Армению прибудут всемирно известные лица, которые представят свой опыт и искусство киноманам.
Фестиваль «Золотой абрикос» отмечает 20-летие создания. Кроме этого, в 2023 году отмечается также 100-летие армянского кино, и в рамках фестиваля будет отмечена также эта юбилейная дата.