Ադրբեջանի բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությունը հայտարարություն է տարածել ՀՀ տարածքում, Նախիջևանի հետ սահմանակից վայրում, մեծ մետալուրգիական գործարանի կառուցման կապակցությամբ՝ «վտանգավոր» որակելով «այդ պլանները»։ Բաքուն այդպես է արձագանքել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի գրառմանը։
Քերոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր, որ Երասխում կառուցվում է 70 մլն դոլար ներդրմամբ խոշոր հայ-ամերիկյան մետալուրգիական գործարան զրոյից։ Արտադրամասը 30 մ բարձրությամբ ու 16,500 քմ մակերեսով շենք է, որտեղ տարեկան թողարկվելու է 180,000 տոննա արտադրանք։
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները, հատկապես ՄԱԿ անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության ՄԱԿ Եվրոպական տնտեսական կոնվենցիայի (Էսպօ կոնվենցիա) դրույթները»,-ասվում է հայտարարության մեջ, գրում է Haqqin.az-ը։
Ըստ Ադրբեջանի, Հայաստանը պետք է իր գործողությունները համաձայնեցներ Ադրբեջանի հետ և պետք է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փաստաթուղթ պատրաստվեր։
Նշվում է նաև, որ որոշ ժամանակ առաջ Ադրբեջանը հայց է ներկայացրել ՀՀ դեմ Էսպո կոնվենցիայի շրջանակում՝ ՀԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի կառուցման հարցով։
Ադրբեջանական նախարարությունը «խստորեն դատապարտում է ՀՀ գործողությունները» և կոչ է անում միջազգային հանրությանը «հատուկ ուշադրություն դարձնել այս հարցին»։

The Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan has “strongly condemned” Armenia’s decision to construct a large metallurgical plant in an area bordering on the Nakhijevan Autonomous Region.
Armenian Minister of Economy Vahan Kerobyan earlier shared information and videos confirming the construction the plant with an annual production capacity of 180,000 tons on an area of 16,500 square meters in the village of Yeraskh.
“Armenia is once again flagrantly violating the norms and principles of international law, especially the provisions of the UN Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (Espoo Convention),” the Ministry said in a statement on Wednesday, June 7, Haqqin.az reports.
As a party to the Espoo Convention, the Azerbaijani Ministry argued, Armenia “had to ensure the participation of Azerbaijan”
The Ministry also revealed that some time ago, Azerbaijan filed a lawsuit against Armenia under the Espoo Convention regarding Yerevan’s plans to build a new nuclear reactor on the territory of the Metsamor nuclear power plant.