Բելգիացի դերասան ու գրող Քարոլին Սաֆարյանի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Առանց վերադառնալու իրավունքի» պիեսը, որի առաջին ցուցադրությունը կայացավ ապրիլի 23-ին Երեւանի Ա.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում, քաղաքական ակցիա էր, ասել է պիեսի բեմադրիչ, Հայաստանի Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:
Նրա խոքերով, պատահական չէ, որ բեմադրության համար ընտրվել է ապրիլ ամիսը, քանի որ պիեսի գաղափարը կապված է Հայոց ցեղասպանության թեմայի հետ:
«Համահայկական թատերական նախագիծը», որի շրջանակներում բեմականացվել է պիեսը, մշակվել է դեռեւս 2008թ. եւ իրականացվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանի թատերական գործիչների միության համագործակցության արդյունքում: Նախագծի գաղափարը շատ պարզ է` միավորել տարբեր երկրների պրոֆեսիոնալ հայ դերասաններին»,-ասել է Ղազանչյանը:
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը, որը գլխավոր դերակատարն է, ընդգծել է. «Չնայած, որ ես որոշել էի այլեւս հանդես չգալ բեմում, ես համաձայնվեցի խաղալ «Առանց վերադառնալու իրավունքի» պիեսում: Թեման ինքնին ստիպում է ներկա լինել այս ներկայացման մեջ, որը բեմադրվել է երեք լեզուներով (հայերեն, ռուսերեն. թուրքերեն), ինչը վկայում է այն մասին, որ թատրոնում կարեւորը դերասանի խաղն է, ոչ թե խոսքերը: Կարծում եմ, այս նախագիծը պետք է շարունակել»:–ԿԱ–
Պիեսը պատմում է գնացքումերկու երիտասարդների` հայի ու թուրքի հանդիպման մասին, որի ժամանակ նրանց միջեւ պատահամաբար խոսակցություն է ծավալվում Հայոց ցեղասպանության շուրջ:

The premiere performance of the play by Belgian actress and writer Corline Safaryan was staged on April 23, in H. Paronyan State Theatre of Musical Comedy. The play dedicated to the Armenian Genocide became a special kind of political protest, stage director Hakob Ghazanchyan, Head of Armenian Theater Union, said.
According to Mr. Ghazanchyan, April was chosen as the time for performance premiere on purpose, play draws on the idea of Armenian Genocide.
The performance was organized within “The Pan-Armenian Theatrical Project” framework, elaborated in 2008 in cooperation with the Ministry of Culture and Armenian Theater Union. The project aims to unite professional Armenian actors from different parts of the world.
USSR People’s Artist Armen Djigarkhanyan who stars the performance stressed, “Although I decided not to play on stage any more, I agreed to the role in the play ‘Without Right to Return’. It was the Genocide issue that made me act in a performance staged in three languages (Armenian, Russian and Turkish). And this is a proof that it’s not the words but the acting that matters in theater.
The heroes of the play are two young people, Armenian and Turkish by nationality, who meet in a train and start a conversation about the Armenian Genocide.