Բելգիացի դերասան ու գրող Քարոլին Սաֆարյանի Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Առանց վերադառնալու իրավունքի» պիեսը, որի առաջին ցուցադրությունը կայացավ ապրիլի 23-ին Երեւանի Ա.Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում, քաղաքական ակցիա էր, ասել է պիեսի բեմադրիչ, Հայաստանի Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը:
Նրա խոքերով, պատահական չէ, որ բեմադրության համար ընտրվել է ապրիլ ամիսը, քանի որ պիեսի գաղափարը կապված է Հայոց ցեղասպանության թեմայի հետ:
«Համահայկական թատերական նախագիծը», որի շրջանակներում բեմականացվել է պիեսը, մշակվել է դեռեւս 2008թ. եւ իրականացվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանի թատերական գործիչների միության համագործակցության արդյունքում: Նախագծի գաղափարը շատ պարզ է` միավորել տարբեր երկրների պրոֆեսիոնալ հայ դերասաններին»,-ասել է Ղազանչյանը:
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը, որը գլխավոր դերակատարն է, ընդգծել է. «Չնայած, որ ես որոշել էի այլեւս հանդես չգալ բեմում, ես համաձայնվեցի խաղալ «Առանց վերադառնալու իրավունքի» պիեսում: Թեման ինքնին ստիպում է ներկա լինել այս ներկայացման մեջ, որը բեմադրվել է երեք լեզուներով (հայերեն, ռուսերեն. թուրքերեն), ինչը վկայում է այն մասին, որ թատրոնում կարեւորը դերասանի խաղն է, ոչ թե խոսքերը: Կարծում եմ, այս նախագիծը պետք է շարունակել»:–ԿԱ–
Պիեսը պատմում է գնացքումերկու երիտասարդների` հայի ու թուրքի հանդիպման մասին, որի ժամանակ նրանց միջեւ պատահամաբար խոսակցություն է ծավալվում Հայոց ցեղասպանության շուրջ:

25 Апрель 2009 - 14:08 AMT
Пьеса бельгийской актрисы и писательницы Каролин Сафарян «Без права на возвращение» о Геноциде армян, премьера которой состоялась 23 апреля в Ереванском театре музыкальной комедии им. А. Пароняна, стала политической акцией, сказал постановщик пьесы, председатель Союза театральных деятелей (СТД) Армении Акоп Казанчян.
По его словам, апрель для спектакля был выбран неслучайно, так как идея пьесы связана с темой Геноцида армян.
«Всеармянский театральный проект», в рамках которого была поставлена пьеса, зародился в 2008 и был осуществлен в результате сотрудничества Министерства культуры и Союза театральных деятелей Армении. Идея проекта – объединить профессиональных армянских актеров из разных стран»,- отметил Казанчян.
Народный артист СССР Армен Джигарханян, играющий главную роль в спектакле, подчеркнул: «Несмотря на то, что я решил не выступать больше на сцене, согласился сыграть в пьесе «Без права на возвращение». Сама тема заставляет присутствовать в спектакле, который поставлен на трех разных языках (армянский, русский, турецкий), что свидетельствует о том, что в театре важны не слова, а игра. Думаю, этот проект должен иметь продолжение».
В спектакле рассказывается о встрече в поезде двух молодых людей – армянина и турка, между которыми совершенно случайно развивается разговор о Геноциде армян.