Հայ-իրանական սահմանին գտնվող «Մեղրի» սահմանային անցակետի արդիականացման գործընթացը կշարունակվի մինչև 2026 թվականը։ Այդ մասին հայտնել են Պետեկամուտների կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Մեղրիի մաքսատան վերակառուցման և արդիականացման աշխատանքներն արդեն սկսվել են։ ՊԵԿ-ից հայտնել են, որ միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ժամանակակից անցակետ կկառուցվի։
«Մեղրիի սահմանային անցակետի գործառույթները լիարժեք ապահովելու նպատակով՝ պայմանագրով նախատեսվում է կառուցել 4000 քմ կառուցապատման մակերեսով երկհարկանի վարչական շենք։ Անցակետը կունենա մուտքի ուղղությամբ տրանսպորտային միջոցների մանրամասն զննման, բեռնատար տրանսպորտային միջոցների ռենտգեն քննման և մաքսային ձևակերպումների մասնաշենքեր, ինչպես նաև մարդատար տրանսպորտային միջոցների ռենտգեն զննման հարթակ ու այլ ենթակառուցվածքներ», – նշված է հարցման պատասխանում։
Նախատեսվում է, որ մուտքի և ելքի ուղղությամբ կլինի 5-ական գիծ։
Արդիականացված սահմանային անցակետը կհամալրվի գերժամանակակից սարքավորումներով ՝ հսկողություն և վերահսկողություն իրականացնելու համար։
Շինարարական աշխատանքներն իրականացնելու է իրանական «Թանա էներջի մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն։
Ավելի վաղ ՊԵԿ ղեկավար Ռուստամ Բադասյանը հայտնել էր, որ 2022 թվականին այդ աշխատանքների համար նախատեսվում էր հատկացնել 1․2 մլրդ դրամ (3,1 մլն դոլարից մի փոքր ավելի), սակայն շինարարության նախապատրաստման ընթացակարգերի հետ կապված ուշացումներ են եղել, և նախագիծը հետաձգվել է մինչև 2023 թվականը։
Մեղրիի մաքսատունը վերանորոգվում է ԵՄ դրամաշնորհային միջոցներով և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի վարկով: Ավելի վաղ ԵՄ ծրագրով արդիականացվել էին Վրաստանի հետ սահմանին գտնվող երեք սահմանային անցակետերը՝ Բագրատաշեն, Բավրա և Գոգավան-Պրիվոլնոյե:

The process of modernizing the Meghri border checkpoint on the Armenian-Iranian border will last until 2026, the State Revenue Committee of Armenia has said, according to Sputnik Armenia.
Work on the restructuring and modernization of the customs checkpoint in Meghri has already begun. According to the Committee, a modern checkpoint meeting international standards will be built.
"To fully ensure the work of the border checkpoint in Meghri, it is planned to build a two-story administrative building with a building area of 4,000 square meters. The border checkpoint will have buildings for a thorough check of incoming vehicles, X-rays for trucks, customs and cars and other infrastructure," the statement said.
Earlier, the chairman of the Committee, Rustam Badasyan, said that in 2022 it was planned to allocate 1.2 billion drams (slightly more than $3.1 million) for said project, but there were delays in the procedures for preparing for construction, and the project was postponed to 2023.
The customs checkpoint in Meghri is being renovated with an EU grant and a loan from the European Bank for Reconstruction and Development. Earlier, under the EU program, three border crossings on the border with Georgia were modernized – Bagratashen, Bavra and Gogavan-Privolnoe.