Ամերիաբանկը MyAmeria բջջային հավելվածում գործարկել է նոր հարթակ` MyInvest, որը հնարավորություն է տալիս օգտատերերին առցանց կատարել արժեթղթերով գործարքներ, մշտական հասանելիություն ունենալ ներդրումային պորտֆելին և վերջինիս վերաբերյալ ստանալ մանրամասն տեղեկատվություն։
MyInvest-ը շուկայում առաջին հարթակն է, որտեղ հասանելի են միաժամանակ 30-ից ավելի միջազգային շուկաներ և 15,000-ից ավելի օտարերկրյա բաժնետոմսեր ու պարտատոմսեր, ինչպես նաև հայկական բաժնետոմսեր, կորպորատիվ և պետական պարտատոմսեր, այդ թվում` եվրապարտատոմսեր։
MyInvest հարթակը հնարավորություն է տալիս ներդրումներ իրականացնել յուրաքանչյուրին, ով փնտրում է խնայողությունների ներդրման այլընտրանքային տարբերակներ, քանի որ հարթակի միջոցով բաժնետոմսերով, պարտատոմսերով և այլ ֆինանսական գործիքներով գործարքների կնքումը հնարավորինս պարզեցվել է․ մեկ սեղմումով ներդրողը կարող է տեղադրել բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի, ETF-ների գնման կամ վաճառքի պատվերներ, հետևել դրանց կատարման ընթացքին, ինչպես նաև ցանկացած պահի հետևել կնքված գործարքների / պորտֆելի փոփոխություններին։
«Տարիներ շարունակ լինելով արժեթղթերի շուկայի առավել ակտիվ դերակատարներից մեկը մենք մշտապես նպաստել ենք ոլորտի զարգացմանը: Պատահական չէ, որ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի և կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից իրականացվող «AMX Award» մրցանակաբաշխությանն այս տարի Ամերիաբանկը լավագույնը ճանաչվեց միանգամից 6 անվանակարգում: Սա և հաճելի է, և, միևնույն ժամանակ, պարտավորեցնող: Գործարկելով MyInvest-ը մենք հույս ունենք, որ այն լրացուցիչ խթան կհանդիսանա և կստեղծի նախադրյալներ Հայաստանում ներդրումային շուկայի աշխուժացման ու զարգացման համար»,- ասում է Ամերիաբանկի Առևտրային գործառնությունների դեպարտամենտի Արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանը։
Հունիսի 7-ից MyInvest հարթակում հասանելի են նաև Team Telecom Armenia ընկերության բաժնետոմսերը. Ամերիաբանկը հրապարակային առաջարկի միջոցով (IPO) տեղաբաշխում է Team Telecom Armenia ընկերության 8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 40 միլիոն հատ բաժնետոմս: Team-ը հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջին ընկերությունն է, որը Հայաստանում իրականացնում է IPO։ Բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ կայքում: MyInvest հարթակով Team Telecom Armenia ընկերության բաժնետոմսերը ձեռք բերելիս ներդրողները հնարավորություն ունեն արժեթղթերի հաշիվը բացել ավտոմատ եղանակով:
Ամերիաբանկի MyAmeria բջջային հավելվածը թողարկվել է 2022 թվականին և նախատեսված է ֆիզիկական անձ հաճախորդների համար:

16 Июнь 2023 - 13:44 AMT
Америабанк запустил новую платформу MyInvest в мобильном приложении MyAmeria, которая позволяет пользователям совершать сделки с ценными бумагами в режиме онлайн, иметь постоянный доступ к инвестиционному портфелю и получать подробную информацию о нем.
MyInvest является первой платформой на рынке, где одновременно доступны более 30 международных рынков и более 15 000 иностранных акций и облигаций, а также армянские акции, корпоративные и государственные облигации, включая еврооблигации.
Платформа MyInvest предоставляет возможность инвестировать всем, кто ищет альтернативные варианты вложения сбережений, так как операции с акциями, облигациями и другими финансовыми инструментами через платформу максимально упрощены: одним кликом инвестор может размещать заявки на покупку или продажу акций, облигаций, ETF, отслеживать их исполнение, а также в любой момент следить за изменениями заключенных сделок/портфеля.
«Являясь одним из самых активных участников рынка ценных бумаг на протяжении многих лет, мы всегда вносили свой вклад в развитие сектора. Неслучайно в этом году Америабанк был признан лучшим в 6 номинациях на церемонии награждения "AMX Award", организованной Армянской фондовой биржей и Центральным депозитарием. Это и приятно, и в то же время обязывает. Запуская MyInvest, мы надеемся, что он станет дополнительным стимулом и создаст предпосылки для оживления и развития инвестиционного рынка в Армении», — говорит Диана Акопян, содиректор по валютно-брокерским операциям Департамента коммерческих операций Америабанка.
С 7 июня акции Team Telecom Armenia также доступны на платформе MyInvest. Америабанк размещает 40 млн акций Team Telecom Armenia общей стоимостью 8 млрд 240 млн драмов путем публичного предложения (IPO). Team – первая компания в сфере телекоммуникаций, которая проводит IPO в Армении. Подробности о публичном размещении акций можно узнать здесь. Инвесторы имеют возможность автоматически открыть счет ценных бумаг при покупке акций Team Telecom Armenia на платформе MyInvest.
Мобильное приложение MyAmeria от Америабанка было запущено в 2022 году и предназначено для индивидуальных клиентов.
Америабанк – ведущая финансово-технологическая организация, один из значимых субъектов экономической сферы РА, активы которого превышают 1 трлн драмов. Следуя по пути цифровизации, Банк внедрил ряд инновационных программ и платформ и продолжает их совершенствовать, формируя динамично развивающуюся финансово-технологическую среду, направленную на удовлетворение различных потребностей человека.
Америя первой в Армении создала экосистемы для МСП и частных лиц, предоставив доступ к ряду банковских и небанковских услуг в режиме «одного окна»: Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am.