Հուլիսի 24-ին IDBank-ը հրապարակային առաջարկի միջոցով կթողարկի AMANLBB2LER8 տարբերակիչ ծածկագրով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի 2023 թվականի դոլարային տրանշը` հետևյալ պայմաններով.
- Ընդհանուր ծավալը՝ 5 մլն ԱՄՆ դոլար
- Արժեկտրոնային տարեկան եկամտաբերությունը՝ 4․25 %
- Շրջանառության ժամկետը՝ 27 ամիս
- Արժեկտրոնի վճարում՝ եռամսյա պարբերականությամբ
- Թողարկման/տեղաբաշխման սկիզբ՝ 24/07/2023
- Տեղաբաշխման ավարտ՝ 22/09/2023
- Մարման ամսաթիվ՝ 24/10/2025
IDBank-ի ֆինանսական տնօրեն Արման Ասատրյանի խոսքով՝ Բանկի պարտատոմսերն այսուհետ հնարավոր կլինի ձեռք բերել նաև առցանց տարբերակով։
«Ուրախ ենք, որ թվայնացման գործընթացն արդեն հնարավորություն է տալիս մեր հաճախորդներին ձեռք բերել Բանկի կողմից թողարկված պարտատոմսերն առանց Բանկ այցելելու։ Սա ևս մեկ քայլ է՝ ուղղված մեր հաճախորդների հարմարավետությունն ապահովելուն և, իհարկե, նրանց ժամանակը խնայելուն», – ասել է Արման Ասատրյանը։
Պարտատոսմեր ձեռք բերելու համար պարզապես անհրաժեշտ է IDBanking.am առցանց հարթակում մուտք գործել «Արժեթղթեր» բաժին, ընտրել պարտատոմսերի տեսակն ու քանակը և կատարել գնում։ Պարտատոմսերը ձեռք բերելուց հետո դրանց մասին ամբողջական ինֆորմացիան հասանելի կլինի Idram&IDBank հավելվածում․ «Բանկինգ» բաժնի «Պարտատոմսեր» ենթաբաժնում ներկայացված է պարտատոմսերի տարբերակիչ ծածկագիրը, քանակը, անվանական արժեքը, տարեկան արժեկտրոնային եկամտաբերությունը, արժեկտրոնի վճարման օրը և պարտատոմսերի մարման օրը։
Պարտատոմսերի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությունը հասանելի է կայքում։
Պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկում ՀՀ ԿԲ նախագահի 07 հոկտեմբերի 2022թ. թիվ 1/489 Ա որոշմամբ հաստատված ծրագրային ազդագրի շրջանակում։ Ծրագրային ազդագրի, դրա լրացման էլեկտրոնային տարբերակներին և սույն թողարկման հիմնական պայմաններին կարելի է ծանոթանալ IDBank-ի պաշտոնական կայքում:

On July 24 of this year, IDBank will issue a dollar tranche of registered coupon bonds under the abbreviation AMANLBB2LER8 with the following conditions.
- General coverage – 5 million dollars
- The annual interest rate – 4,25%
- A circulation period – 27 months
- The bonds will be paid quarterly
- Issuance/distribution of placement – 24.07.2023
- End of placement – 22.09.2023
- Maturity date – 24.10.2025
The bonds will be placed from July 24, 2023 to September 22, 2023 inclusive. After the placement, the bonds will be listed in the "Armenian Stock Exchange" OJSC. The bonds will be quoted through the Marketmaker.
According to Arman Asatryan, the Chief Financial Officer of IDBank, from now on, the bank's bonds can also be purchased online. “We are so excited that the digitalization process already allows our clients to purchase bonds issued by the Bank without visiting the Bank. This is another step aimed at ensuring the comfort of our customers and, of course, saving their time”, says Arman Asatryan.
To purchase bonds, you just need to go to the "Bonds" section on the IDBanking.am online platform, select the type and number of bonds and make a purchase. After purchasing the bonds, full information about them will be available in the Idram&IDBank application.
The "Bonds" section of the “Banking Services” section provides the distinguishing code, quantity, face value, annual coupon yield, coupon payment date and maturity date of the bonds.