Հայկական ընկերությունը վրացական Բաթումի և ռուսական Նովոռոսիյսկի միջև կանոնավոր կոնտեյներային նավ է գործարկել շաբաթական մեկ անգամ հաճախականությամբ: Հայաստանից Ռուսաստան բեռների փոխադրման ամբողջ մուլտիմոդալ գործընթացում ծովային փոխադրումը սուբսիդավորում է երկրի ղեկավարությունը։ Այս մասին ասել է C&M International տրանսպորտային ընկերության տնօրեն Դավիթ Իլոյանը, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
2023-ի ապրիլին հաջողությամբ փորձնական բեռնափոխադրումներ են իրականացվել Նովոռոսիյսկ նավահանգստից դեպի Բաթում և հակառակ ուղղությամբ։ Այդ ժամանակից ի վեր նշված երթուղով փոխադրումները դարձել են կանոնավոր։
Բաթում-Նովոռոսիյսկ անցումը տևում է 18-22 ժամ: Անհրաժեշտության դեպքում նավը կարող է ավելի արագ (առանց վառելիքը խնայելու) կամ ավելի դանդաղ ընթանալ, տարբերությունը 2-3 ժամ կլինի: Նովոռոսիյսկում բեռնաթափումը 8-12 ժամ է տևում: Կարգավորված, համակարգված աշխատանքի դեպքում այդ երթուղով Երևանից Մոսկվա բեռների մատակարարումները 5-7 օր է տևում։
Նավի վարձակալությունը փոխադրողների համար անվճար է, քանի որ ծովային ճանապարհը սուբսիդավորում է պետությունը։ Բեռնափոխադրողները վճարում են միայն Հայաստանից Բաթում և Նովոռոսիյսկից ՌԴ այլ քաղաքներ ցամաքային փոխադրման համար:
«Ցամաքային բեռնափոխադրումների արժեքը կախված է քաշից, բեռի տեսակից։ Միասնական թիվ չկա, յուրաքանչյուր բեռ անհատական է»,-ասել է Իլոյանը։
Նավը նախատեսված է 520 TEU-ի համար (մեկ TEU-ն համարժեք է 20 ոտնաչափ երկարությամբ ստանդարտ կոնտեյների ծավալին (մոտ 12 տոննա. խմբ.):
Իլոյանը նշել է, որ նավի ծանրաբեռնվածությունը տարբեր է լինում` կախված ուղերթից, նայած, թե բեռների տերերը որքան արագ են հասցրել ձևակերպել փաստաթղթերը, և մի շարք այլ գործոններից: Ծանրաբեռնվածությունը տատանվում է 20-70%-ի միջակայքում։
Այժմ այս ճանապարհը հիմնականում օգտագործվում է արդյունաբերական բեռների տեղափոխման համար, սակայն լինում է նաև սննդամթերք, խմիչք։ Վերջերս հայտեր են լինում նաև մարդատար և բեռնատար ավտոմեքենաների փոխադրման համար։
Կոնտեյներային նավը ամենաունիվերսալ տրանսպորտն է, կարող է տարբեր տեսակի բեռներ տեղափոխել՝ ցանկացած բան: Այս երթուղու գլխավոր նպատակն է օգնել հայ բեռնափոխադրողներին բեռնափոխադրումների կայունության ապահովման առումով։

24 Июль 2023 - 10:19 AMT
Армянская компания запустила регулярный контейнеровоз между Батуми и Новороссийском с частотой раз в неделю. Морскую перевозку во всем мультимодальном процессе доставки грузов из Армении в Россию субсидирует руководство страны. Об этом рассказал директор транспортной компании C&M International Давид Илоян, пишет Sputnik Армения.
Транспортная компания C&M International успешно выполнила пилотные грузоперевозки из российского порта Новороссийск в грузинский Батуми и обратно в апреле текущего года. С тех пор рейсы по указанному маршруту стали регулярными.
«Мы выполняем регулярные рейсы с частотой раз в неделю. Номенклатура груза расширяется, многие уже понимают плюсы данного маршрута, все стабильно работает. Много заявок на август и сентябрь», – сказал Илоян.
По словам Илояна, маршрут – еще одна дорога, которая позволяет разгрузить МАПП «Верхний Ларс», а также дает возможность выбора альтернативного маршрута для перевозчиков. Он отметил, что маршрут выгодный, теперь в распоряжении перевозчиков есть дополнительный путь для транспортировки своих грузов.
Илоян поясняет, что фрахт судна для перевозчиков бесплатен, так как морской путь субсидирует государство. Грузовладельцы платят только за наземную перевозку из Армении до Батуми и из Новороссийска до других городов РФ.
«Стоимость сухопутных грузоперевозок зависит от веса, типа груза. Унифицированной цифры нет, каждый груз индивидуален», – заметил он.
В настоящее время этот путь используется в основном для перевозки промышленных грузов, однако есть и продукты питания, напитки. В последнее время есть запросы на перевозки автомобилей – легковых и грузовых. Само судно рассчитано на 520 TEU (один TEU эквивалентен объему стандартного контейнера длиной 20 футов (около 12 тонн – ред.).
Переход Батуми-Новороссийск занимает примерно от 18 до 22 часов. При необходимости судно может идти быстрее (не экономя топливо), или медленнее, разница составит от 2 до 3 часов. В Новороссийске выгрузка длится примерно от 8 до 12 часов. При настроенной, налаженной работе поставки грузов из Еревана в Москву по этому маршруту занимают от 5 до 7 дней.