Ապրիլի 29-ին Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում տեղի կունենա «Նիկոլայ Գոգոլը եւ ժամանակակից պատմամշակութային միջավայրը» միջազգային համագումարը: Այն նվիրված է ռուս մեծ գրողի 200-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է ԲՈՒՀ-ի մամլո ծառայությունը, համագումարի շրջանակներում նախատեսվում է գեղարվեստական մաս, որի ընթացքում Ռուսաց լեզվի, գրականության եւ օտար լեզուների ուսանողները կբեմադրեն հատվածներ Նիկոլայ Գոգոլի ստեծագործություններից:
Համագումարը տեղի կունենա ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի, Քութայիսիի Նինո Կվիրիկաձեի պետական համալսարանի դասախոս, Մանուկ Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ազատ Եղիազարյանի, ԵՊԼՀ գրականագիտության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ելենա Կարաբեղովնայի մասնակցությամբ:

On Apr. 29 Yerevan State Linguistic University will host “Nikolai Gogol and modern historical cultural environment” international conference to celebrate 200th anniversary of the great Russian writer.
The conference will also feature performances drawing on Gogol’s plays, staged by Russian Language and Literature and Foreign Languages Department students.
The conference will be attended by YSLU Rector, Professor Suren Zolyan, Kutaisi State University Lecturer Nino Kvirikadze, Literature Institute Director Manuk Abegyan, Doctor of Philology, Professor Azat Eghyazaryan, YSLU Literature Department Head, Doctor of Philology Elena Karabegovna.