Ապրիլի 29-ին Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում տեղի կունենա «Նիկոլայ Գոգոլը եւ ժամանակակից պատմամշակութային միջավայրը» միջազգային համագումարը: Այն նվիրված է ռուս մեծ գրողի 200-ամյակին:
Ինչպես հաղորդում է ԲՈՒՀ-ի մամլո ծառայությունը, համագումարի շրջանակներում նախատեսվում է գեղարվեստական մաս, որի ընթացքում Ռուսաց լեզվի, գրականության եւ օտար լեզուների ուսանողները կբեմադրեն հատվածներ Նիկոլայ Գոգոլի ստեծագործություններից:
Համագումարը տեղի կունենա ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանի, Քութայիսիի Նինո Կվիրիկաձեի պետական համալսարանի դասախոս, Մանուկ Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի տնօրեն, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Ազատ Եղիազարյանի, ԵՊԼՀ գրականագիտության ամբիոնի վարիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ելենա Կարաբեղովնայի մասնակցությամբ:

29 апреле в Ереванском государственном лингвистическом университете имени Брюсова пройдет международная конференция «Николай Гоголь и современная историко-культурная среда». Конференция посвящена 200-летию великого русского писателя.
Как говорится в сообщении пресс-службы ВУЗа, в рамках конференции предусмотрена художественная часть, в ходе которой студенты факультета Русского языка, литературы и иностранных языков поставят сцены из произведений Николая Гоголя.
Конференция пройдет при участием ректора ЕГЛУ профессора Сурена Золяна, преподавателя Кутаисского государственного университета Нино Квирикадзе, директора Института литературы им Манука Абегяна, доктора филологических наук, профессора Азата Егиазаряна, заведующая кафедрой литературоведения ЕГЛУ, доктора филологических наук Елены Карабеговны.