Ամերիաբանկն արժանացել է Global Finance միջազգային հեղինակավոր ամսագրի 3 մրցանակի «Աշխարհի լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակում, մասնավորապես` «Լավագույն նորարարությունը և տրանսֆորմացիան Հայաստանում 2023թ.», «Լավագույն օնլայն պրոդուկտային առաջարկները Հայաստանում 2023թ.» և «Լավագույնը սպառողական վարկավորման ոլորտում Հայաստանում 2023թ.»:
Հաղթողներն ընտրվել են ըստ մի շարք չափանիշների, ինչպիսիք են թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդներին ներգրավելու և սպասարկելու ռազմավարության արդյունավետությունը, թվային ծառայություններից օգտվող հաճախորդների քանակական աճը, առաջարկվող թվային պրոդուկտների բազմազանությունը, թվային նախաձեռնությունների արդյունքում հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավումը, ինտերնետային կայքի/բջջային հավելվածի կառուցվածքն ու ֆունկցիոնալությունը, ինչպես նաև առցանց առաջարկվող պրոդուկտների առավելություններն ու ներդրման հաջողությունը:
Global Finance ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն նշել է. «Արհեստական բանականության և մեքենայական ուսուցման արագընթաց զարգացման պայմաններում լավագույն թվային պրոդուկտների չափանիշները շարունակաբար փոփոխվում են: Global Finance-ի «Լավագույն թվային բանկ» մրցանակաբաշխության շրջանակներում մրցանակներ են շնորհվում այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք թվայնացման առաջամարտիկներն են»:
«Ժամանակակից թվային տեխնոլոգիաների ներդրման միջոցով բիզնեսի համակողմանի և շարունակական տրանսֆորմացիան մեր ռազմավարական գերակայություններից է։ Այդ ճանապարհը մենք դեռ տարիներ առաջ ենք սկսել՝ նպատակաուղղված և հետևողական աշխատանքով կատարելագործելով ու զարգացնելով մեր թվային լուծումներն ու էկոհամակարգերը։ Այս մրցանակները մեր հաճախորդների համար լավագույն թվային փորձառությունն ապահովելուն ուղղված մեր ջանքերի արդեն միջազգային մակարդակով ճանաչումն ու գնահատումն են»,- նշել է Ամերիաբանկի Մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը:
2023թ. I կիսամյակում բանկի.
- ընդհանուր գործարքների 98%-ն իրականացվել է հեռավար և թվային ուղիներով,
- անկանխիկ գործարքների 82%-ն իրականացվել է առանց բանկի մասնաճյուղ այցելելու,
- հաշվետեր հաճախորդների 73%-ն օնլայն բանկինգի օգտատեր է,
- մոբայլ և ինտերնետ բանկինգ համակարգերի օգտատերերի քանակը 2022թ. տարեվերջի համեմատ աճել է 24%-ով,
- սպառողական վարկերի ընդհանուր պորտֆելում առցանց տրամադրված վարկերը կազմել են 76%,
- առաջնային շուկայի հիփոթեքային վարկերի 33%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով,
- մինչև 750 մլն ՀՀ դրամ տարեկան շրջանառություն ունեցող փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրված վարկերի 70%-ը տրամադրվել է թվային ուղիներով:

Ameriabank has won in 3 categories of Global Finance World’s Best Digital Banks Awards. In particular, the Bank has received awards for the Best Innovation and Transformation in Armenia for 2023, the Best Online Product Offerings in Armenia for 2023, and the Best in Consumer Lending in Armenia for 2023.
Winning banks were selected based on the following criteria: strength of strategy for attracting and servicing digital customers, success in getting clients to use digital offerings, growth of digital customers, breadth of product offerings, evidence of tangible benefits gained from digital initiatives, and web/mobile site design and functionality, as well as relative strength and success of web products and services.
“With artificial intelligence and machine learning rapidly advancing, the standards for the best digital offerings are constantly evolving,” said Joseph Giarraputo, founder and editorial director of Global Finance. “Global Finance’s Best Digital Bank awards honor those financial institutions blazing the digitalization way.”
“The ongoing transformation of our business through the most advanced digital technologies is a key strategic priority for us. Having embarked on this journey years ago, we consistently and purposefully work towards developing and improving our ecosystems and digital solutions. These awards are the international recognition of our commitment to delivering the best digital customer experience”, said Arman Barseghyan, Retail Banking Director at Ameriabank.
As of H1 2023 Ameriabank reported:
- 98% branch offloading rate
- 82% cash offloading rate
- 73% online banking penetration rate
- 24% YtD growth of the number of mobile and internet banking users
- 76% share of online consumer loans in total consumer loans
- 33% of primary market mortgage loans issued via digital channels
- 70% of loans to small and medium enterprises with annual turnover within 750 million AMD issued via digital channels