S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Ամերիաբանկի թողարկողի երկարաժամկետ վարկանիշը սահմանելով այն BB-, իսկ հեռանկարը՝ «կայուն»: Միևնույն ժամանակ, գործակալությունը հաստատել է բանկի՝` թողարկողի կարճաժամկետ B վարկանիշը:
Այս փոփոխությունը հաջորդել է Հայաստանի վարկանիշի բարելավմանը: Ըստ S&P գործակալության՝ Ամերիաբանկի վարկանիշներն այլևս սահմանափակված չեն սուվերենի վարկունակությամբ և այժմ համապատասխանում են սեփական վարկարժանության BB- գնահատականին:
Նշվում է, որ Ամերիաբանկն ունի մեծ հնարավորություն՝ պահպանելու իր առաջատար դիրքը Հայաստանում (այն ամենախոշոր վարկային հաստատությունն է շուկայում՝ 2023թ. հունիսի 30-ի դրությամբ շուկայի շուրջ 19% մասնաբաժնով)` օգտագործելով իր թվային կապուղիները և ավելի դիվերսիֆիկացնելով մանրածախ և ՓՄՁ պորտֆելները: S&P-ն նաև ակնկալում է, որ ներքին կապիտալի ստեղծման բարձր ցուցանիշների շնորհիվ առաջիկա տարիներին Ամերիաբանկը կպահպանի կապիտալի համարժեքության բավարար մակարդակ:
Կայուն հեռանկարն արտացոլում է գործակալության այն տեսակետը, որ առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում Ամերիաբանկը կպահպանի իր առաջատար դիրքերը Հայաստանի բանկային համակարգում և կկառավարի վարկավորման ակնկալվող բարձր աճը՝ միաժամանակ պահպանելով կապիտալի կայուն բուֆերները:

Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings повысило долгосрочный кредитный рейтинг эмитента Америабанка до уровня BB-, прогноз – «стабильный». Повышение рейтинга последовало за аналогичным пересмотром суверенного рейтинга Армении. Рейтинги Америабанка больше не ограничены суверенной кредитоспособностью и теперь соответствуют рейтингу bb- собственной кредитоспособности (SACP) банка.
По мнению агентства S&P, у Америабанка имеются хорошие перспективы для сохранения лидирующих позиций на рынке Армении (это крупнейшее кредитное учреждение в стране с долей рынка кредитования около 19% по состоянию на 30 июня 2023г.), используя свои цифровые каналы и продолжая диверсификацию в сторону розничного и МСБ секторов. По ожиданиям агентства, в ближайшие годы Америабанк сохранит надлежащий уровень достаточности капитала, чему будет способствовать усиленное генерирование капитала за счет внутренних средств.
Прогноз «стабильный» отражает мнение S&P о том, что в течение следующих 12-18 месяцев Америабанк сохранит лидирующие позиции в банковском секторе Армении и сможет управлять ожидаемым ростом кредитования, сохраняя при этом стабильные буферы капитала.