9 մեդալ և կրկին լավագույնի կոչում․ «Արմենիա Վայն» ընկերությունն այս տարի ևս հայկական գինին դարձրել է երկրի պատվավոր դեսպան ամենահեղինակավոր հարթակներում՝ ներկայացնելով Հայաստանի բացառիկ բույրն աշխարհին։
Միջազգային Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer tasting 2023 մրցույթ-համտեսն ամեն տարի համախմբում է գինու աշխարհը Գերմանիայում՝ ցույց տալու աշխարհին գինեգործության ոլորտի առաջատարներին։ Այս տարի ևս լավագույն մասնագետների կողմից շնորհված բարձրագույն կոչումներ ստացած անունների կողքին փայլում էր նաև Հայաստանը։
«Որպես հայաստանյան առաջատար գինեգործական ընկերություն՝ մեծ ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ Հայաստան եկած 10 մեդալներից 9 ստացել են մեր գինիները։ Միջազգային շուկայում հայկական գինին արժանի կերպով ներկայացնելու համար հատկապես կարևոր են այսպիսի մրցանակները հենց մեծամասշտաբ մրցույթներից,- վստահեցրել է «Արմենիա Վայն» ընկերության գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան Բատիստ-Սուլան։
«Արմենիա Վայն» ընկերությունն արդեն վաղուց աշխարհին ներկայացրել է հայկական գինեգործության նոր նշաձողն ու լավագույն որակ՝ մշտապես արժանանալով բարձր գնահատականի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։
Ընկերությունը Mundus Vini-ից մշտապես վերադարձել է բազմաքանակ և արժեքավոր մեդալներով, սակայն այս տարին նշանավորվել է հատկապես այն փաստով, որ հենց Թարիրի շարքից մեր նոր՝ ուլտրա պրեմիում գինին արժանացավ լավագույնի կոչմանը,- կիսվել է Արմենիա Վայն ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը։
«Արմենիա Վայն» ընկերությունն ընդամենը ամիսներ առաջ է ներկայացրել Թարիրի Ռեզերվ գինին, որն իր ամբողջ էությամբ հայկական և ֆրանսիական գինեգործության համաձուլումից ստեղծված մեղեդի է, որը 18 ամիս հնացվում է ֆրանսիական կաղնե տակառներում։ Մի քանի ամիս, և Թարիրի Ռեզերվի անզուգական նոտաները գրավում են նաև գինու միջազգային գիտակների սրտերը՝ արժանանալով ոսկե մեդալի։
Սակայն ընկերության հաղթանակները Mundus Vini-ի շրջանակում չեն սահմանափակվում այս պարգևով․ Բարձրագույն ոսկե մեդալի արժանացել է նաև ուրարտական հզորությունը մարմնավորող Թարիրի Կարմիրը՝ իր արդեն իսկ կայացած համբավով։
Հայկական գինեգործության բազմադարյա պատմությունն ու մշակույթը մարմնավորող ընկերությունն այս տարի Հայաստան է բերել 9 մեդալ․ Ինչպես նախորդ տարիների ընթացքում, այնպես էլ այս տարի, մասնագետների և գինեսերների կողմից առանձնահատուկ ուշադրության են արժանացել նաև «Արմենիա», «Երևան» և «Տակառ» շարքերը։
«Մրցանակները, որոնք մենք շնորհում ենք գինեգործական ընկերություններին գերազանցության և որակի նշան են․ այս պարգևներն առաջին հերթին օգնում են սպառողին, որպեսզի ճիշտ ընտրություն կատարեն և գտնեն լավագույն բույրերը գինու աշխարհում»,- վստահեցրել են Мundus Vini մրցույթի ժյուրիները։
Արմենիա Վայն ընկերության հավատարմությունն ու նվիրումը մնայուն արժեքներին, կատարելության անվերջ միտումն ու հայկականն աշխարհին լավագույնս ներկայացնելու սկզբունքը պարգևում են նորանոր ձեռքբերումներ՝ դարձնելով հայկական գինին իրապես ազգային արժեք։

7 Сентябрь 2023 - 15:06 AMT
9 из 10 армянских вин, удостоенных наград, принадлежат компании Armenia Wine: Новые награды с престижного конкурса Mundus Vini
9 медалей и вновь звание лучшего. Компания Armenia Wine, будучи крупнейшей винодельческой компанией в Армении, в этом году снова сделала армянское вино почетным послом страны на самых престижных площадках, представив миру уникальный аромат Армении.
Международный конкурс-дегустация Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer tasting 2023 ежегодно объединяет в Германии вина со всего мира, чтобы определить лидеров винодельческой отрасли и рассказать о них всему миру. В этом году рядом с винами, получившими от лучших специалистов высшие звания, блистала и Армения.
«Как ведущая армянская винодельческая компания, мы очень рады сообщить вам, что 9 из 10 медалей, пришедших в Армению, были вручены нашим винам. Подобные награды на масштабных конкурсах особенно важны для правильной презентации армянского вина на международном рынке», – отметил главный консультант компании «Армения Вайн», французский винодел Жан Батист-Сула.
«Компания Armenia Wine уже давно демонстрирует миру новый эталон и лучшее качество армянского виноделия, постоянно получая высокую оценку не только в Армении, но и во всем мире. Компания всегда возвращалась с конкурса Mundus Vini с многочисленными и ценными медалями, но этот год ознаменовался тем, что наше новое, ультрапремиальное вино из серии Tariri было удостоено звания лучшего», – заметила коммерческий директор компании Armenia Wine Кристине Варданян.
Всего несколько месяцев назад компания Armenia Wine презентовала вино Tariri Reserve. Это вино словно мелодия, слияние армянского и французского виноделия в единое целое. Напиток выдерживается в течение 18 месяцев в бочках из дуба французского производства. Прошло всего лишь несколько месяцев, и несравненные ноты Tariri Reserve уже покорили сердца ценителей вина со всего мира и получили золотую медаль.
Однако награды компании на конкурсе Mundus Vini не ограничиваются этим. Высшей золотой медали удостоено зарекомендовавшее себя лучшим образом вино Tariri Karmir, олицетворяющее могущество Урарту.
Компания Armenia Wine, воплощающая собой многовековую историю и культуру армянского виноделия, в этом году привезла на Родину 9 медалей. Как в предыдущие годы, так и в этом году особого внимания экспертов и ценителей вина были удостоены линейки вин Armenia, Yerevan и Takar.
«Награды, которые мы вручаем винодельческим компаниям, являются признаком превосходства и качества. Эти награды, прежде всего, помогают потребителю сделать правильный выбор и найти лучшие ароматы в мире вина», – уверяют члены жюри конкурса Mundus Vini.
Верность и приверженность компании Armenia Wine непреходящим ценностям, непрекращающаяся тенденция к совершенствованию и принцип представлять армянский мир в наилучшем свете – все это предоставляет нам новые возможности для новых достижений, делая армянское вино поистине национальным достоянием.