9 մեդալ և կրկին լավագույնի կոչում․ «Արմենիա Վայն» ընկերությունն այս տարի ևս հայկական գինին դարձրել է երկրի պատվավոր դեսպան ամենահեղինակավոր հարթակներում՝ ներկայացնելով Հայաստանի բացառիկ բույրն աշխարհին։
Միջազգային Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer tasting 2023 մրցույթ-համտեսն ամեն տարի համախմբում է գինու աշխարհը Գերմանիայում՝ ցույց տալու աշխարհին գինեգործության ոլորտի առաջատարներին։ Այս տարի ևս լավագույն մասնագետների կողմից շնորհված բարձրագույն կոչումներ ստացած անունների կողքին փայլում էր նաև Հայաստանը։
«Որպես հայաստանյան առաջատար գինեգործական ընկերություն՝ մեծ ուրախությամբ տեղեկացնում ենք, որ Հայաստան եկած 10 մեդալներից 9 ստացել են մեր գինիները։ Միջազգային շուկայում հայկական գինին արժանի կերպով ներկայացնելու համար հատկապես կարևոր են այսպիսի մրցանակները հենց մեծամասշտաբ մրցույթներից,- վստահեցրել է «Արմենիա Վայն» ընկերության գլխավոր խորհրդատու, ֆրանսիացի գինեգործ Ժան Բատիստ-Սուլան։
«Արմենիա Վայն» ընկերությունն արդեն վաղուց աշխարհին ներկայացրել է հայկական գինեգործության նոր նշաձողն ու լավագույն որակ՝ մշտապես արժանանալով բարձր գնահատականի ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում։
Ընկերությունը Mundus Vini-ից մշտապես վերադարձել է բազմաքանակ և արժեքավոր մեդալներով, սակայն այս տարին նշանավորվել է հատկապես այն փաստով, որ հենց Թարիրի շարքից մեր նոր՝ ուլտրա պրեմիում գինին արժանացավ լավագույնի կոչմանը,- կիսվել է Արմենիա Վայն ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Քրիստինե Վարդանյանը։
«Արմենիա Վայն» ընկերությունն ընդամենը ամիսներ առաջ է ներկայացրել Թարիրի Ռեզերվ գինին, որն իր ամբողջ էությամբ հայկական և ֆրանսիական գինեգործության համաձուլումից ստեղծված մեղեդի է, որը 18 ամիս հնացվում է ֆրանսիական կաղնե տակառներում։ Մի քանի ամիս, և Թարիրի Ռեզերվի անզուգական նոտաները գրավում են նաև գինու միջազգային գիտակների սրտերը՝ արժանանալով ոսկե մեդալի։
Սակայն ընկերության հաղթանակները Mundus Vini-ի շրջանակում չեն սահմանափակվում այս պարգևով․ Բարձրագույն ոսկե մեդալի արժանացել է նաև ուրարտական հզորությունը մարմնավորող Թարիրի Կարմիրը՝ իր արդեն իսկ կայացած համբավով։
Հայկական գինեգործության բազմադարյա պատմությունն ու մշակույթը մարմնավորող ընկերությունն այս տարի Հայաստան է բերել 9 մեդալ․ Ինչպես նախորդ տարիների ընթացքում, այնպես էլ այս տարի, մասնագետների և գինեսերների կողմից առանձնահատուկ ուշադրության են արժանացել նաև «Արմենիա», «Երևան» և «Տակառ» շարքերը։
«Մրցանակները, որոնք մենք շնորհում ենք գինեգործական ընկերություններին գերազանցության և որակի նշան են․ այս պարգևներն առաջին հերթին օգնում են սպառողին, որպեսզի ճիշտ ընտրություն կատարեն և գտնեն լավագույն բույրերը գինու աշխարհում»,- վստահեցրել են Мundus Vini մրցույթի ժյուրիները։
Արմենիա Վայն ընկերության հավատարմությունն ու նվիրումը մնայուն արժեքներին, կատարելության անվերջ միտումն ու հայկականն աշխարհին լավագույնս ներկայացնելու սկզբունքը պարգևում են նորանոր ձեռքբերումներ՝ դարձնելով հայկական գինին իրապես ազգային արժեք։

9 medals and the best rewards։ This year, Armenia Wine company made Armenian wine an honorary ambassador of the country on the most prestigious platforms, presenting the unique aroma of Armenia to the world.
The Grand International Wine Award MUNDUS VINI Summer tasting 2023 competition tasting brings together the world of wine in Germany every year to show the leaders of the wine industry. This year Armenia also shined next to the names that received the highest titles awarded by the best wine masters.
"As the leading Armenian winemaking company, we are very happy to inform you that 9 of the 10 medals coming to Armenia belong to our wines. Such awards from international competitions are especially important for the proper presentation of Armenian wine on the world market," says the main consultant of the Armenia Wine company, French winemaker Jean Baptiste-Soula.
The Armenia Wine company has introduced the new benchmark and best quality of Armenian winemaking to the world, constantly receiving high praise both in Armenia and around the world.
The company has always returned from MUNDUS VINI with numerous and valuable medals, but this year was especially marked by the fact that our new, ultra-premium wine from the Tariri line was awarded the gold medal, – mentions Kristine Vardanyan, the commercial director of Armenia Wine Company.
Just a few months ago, the Armenia Wine company presented the Tariri Reserve wine, which is a melody by all means, created from the fusion of Armenian and French winemaking. The wine is aged for 18 months in French oak barrels. Just a few months have passed from the presentation of the wine, and the incomparable notes of Tarir Reserve also capture the hearts of international wine masters, receiving a gold medal.
However, the company's victories in the framework of Mundus Vini are not limited to this award. Tariri Red, which embodies the Urartian power, with his great reputation, also receives the gold medal.
The company that embodies the centuries-old history and culture of Armenian winemaking brought 9 medals to Armenia․ As in previous years, so this year, the "Armenia", "Yerevan" and "Takar" lines have received special attention from experts of wine industry.
The awards we give to wine companies are a sign of excellence and quality. These awards first of all help the consumer to make the right choice and find the best aromas in the world of wine – the jurors of the Mundus Vini competition assure.
Armenia Wine Company's loyalty and dedication to lasting values, the never-ending aspiration to perfection and the principle of presenting Armenian to the world in the best possible way, lead to the new achievements, making Armenian wine a truly national value.