2024 թ. ՀՀ պետբյուջեում նախնական 10 մլրդ դրամ կհատկացվի Արցախից բռնի տեղահանվածների համար։ Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը` ներկայացնելով 2024 թ. ՀՀ պետական բյուջեի նախագիծը։
«Մենք բյուջեն հաստատում ենք այնպիսի պայմաններում, երբ ունենք տասնյակ հազարավոր բռնի տեղահանված փախստականներ, որոնց պետք է ապահովենք առաջնային հոգատարությամբ, իսկ միջնաժամկետ հատվածում պետք է ապահովենք նաև նրանց արժանապատիվ կեցությունը։ Այս պահին, քանի որ չունենք հստակ թիվ, թե քանի մարդ է բռնի տեղահանվել ՀՀ, մենք բյուջեում հստակ տող ենք սահմանել նրանց վերաբերյալ, որտեղ նախնական նախատեսել ենք 10 մլրդ դրամ, որի մեծությունն անհրաժեշտության դեպքում կավելացնենք»,– հայտարարել է նախարարը, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` 2024 թ. ՀՀ պետական բյուջեի հիմքում դրվել են ռիսկերի կառավարման նոր մոտեցումներ, որոնք նախատեսել են տարածաշրջանում ու աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունները, որոնք մեր կյանքի անբաժան մասն են դարձել։
«Այս պայմաններում մենք բարելավում ենք մեր կանխատեսման գործիքները, որոնց հիման վրա կազմում ենք մի շարք սցենարներ, որոնցից ընտրում ենք մեկը և դնում բյուջեի հիմքում։ Մնացած տարբերակները հնարավորություն են տալիս քանակապես գնահատել ռիսկերն ու դրանց հիման վրա ձևավորել պահուստներ, որոնք պետք է ֆինանսական ապահովության բարձիկներ հանդիսանան հիմնական ռիսկերի նյութականացման, ինչպես նաև անկանխատեսելի ծախսերի ի հայտ գալու դեպքում»,– ընդգծեց Հովհաննիսյանը։
Նա վստահեցրել է, որ չնայած արտաքին ռիսկերին` ՀՀ տնտեսությունը շարունակում է դրսևորել բարձր դիմադրողականություն։

28 Сентябрь 2023 - 12:14 AMT
Из госбюджета Армении на 2024 год для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха первоначально будет выделено 10 миллиардов драмов ($25.67 млн). Об этом на заседании правительства 28 сентября сообщил министр финансов РА Ваге Оганесян, представляя проект госбюджета РА на 2024 год.
«Мы утверждаем бюджет в условиях, когда у нас есть десятки тысяч вынужденных переселенцев, которым мы должны обеспечить первичную помощь, а в среднесрочной перспективе и их достойное существование. На данный момент, не имея четкой цифры по количеству вынужденных переселенцев, мы определили в бюджете строку, где изначально запланировали 10 миллиардов драмов, сумму которую мы увеличим при необходимости», – сказал министр.
Он подчеркнул, что, несмотря на сложные вызовы, экономика РА продемонстрировала и продолжает демонстрировать высокую устойчивость.
Ованнисян добавил, что в 2024 году они намерены обеспечить 7-процентный экономический рост и улучшить индекс ВВП примерно на 0.75 процентных пункта. Налоговые поступления составят 2 триллиона 566 миллиардов драмов, превысив налоговые доходы пересмотренного бюджета 2023 года на 342 миллиарда драмов или на 15.4 %.