1982թ. ի վեր ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն ապրիլի 29-ը Պարի միջազգային օր է հայտարարել: Հայաստանում այս օրը նշվում է 2004 թվականից: Պարի միջազգային օրվա կապակցությամբ Հայաստանի պարարվեստի գործիչների միությունը եւ Հայաստանի ազգային պարարվեստի ու պարագետների միությունը Հայաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպում:
Ընթացիկ տարում կազմակերպիչները նախատեսում են անցկացնել համերգային ծրագիր` ազգագրական պարերի շարք` նվիրված Հայաստանի պարի պետական անսամբլի 50-ամյակին, ներկայացնել «Լոռեցի Սաքո» պարային ներկայացման եւ «Մկների ժողովը» մանկական խորեոգրաֆիկ ներկայացման պրեմիերաները` «Բարեկամություն» պարային համույթի կատարմամբ: Ներկայացումները նվիրվում են Հ.Թումանյանի 140-ամյակին: Երեւանում եւ մարզերում կանցկացվեն թեմատիկ սեմինարներ մասնագետների համար:
Պարի համաշխարհային օրվա կապակցությամբ ապրիլի 29-ին Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի պարաարվեստի ոլորտի մի շարք գործիչներին, մանկավարժների, պարուսույցներին, արվեստագետներին պատվոգրերով պարգեւատրելու մասին: «Վանուշ» պարախումբը պարգեւատրվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության Ոսկե մեդալով` հայ պարարվեստի զարգացման եւ տարածման գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:

29 Апрель 2009 - 17:52 AMT
С 1982 года 29 апреля UNESCO объявило Всемирным днем танца. В Армении же этот день празднуется с 2004 года. В связи с празднованием Всемирного дня танцев при содействии министерства культуры Армении союзы деятелей хореографии и национального танца Армении планируют провести ряд мероприятий.
В течении нынешнего года организаторы планируют проведение цикла концертов посвященных 50-летию Государственного ансамбля танца Армении, премьеру танцевального представления «Лореци Сако» и детского танцевального спектакля «Собрание мышей» в исполнении танцевального ансамбля «Дружба», в честь 140-летия Ованеса Туманяна. В Ереване и в различных регионах Армении будут проведены тематические семинары для специалистов.
В связи с празднованием Всемирного дня танца, 29 апреля министр культуры Армении Асмик Погосян подписала указ о награждении почетными грамотами ряда деятелей сферы хореографии Армении, педагогов, хореографов, а так же танцевальной труппы «Вануш» золотой медалью министерства культуры Армении, за вклад и развитие армянского танцевального искусства.