Հայաստանի գրողների միությունում տեղի է ունեցել Վլադիմիր Պետրոսյանի «Գրիգոր Հարությունյանի ժամանակը» փաստագրական վեպի շնորհանդեսը: Վեպը պատմական գիտությունների դոկտոր Վլադիմիր Պետրոսյանի աշխատատար արխիվային աշխատանքի արդյունքն է: Գրքում հեղինակը նկարագրել է Գ.Հարությունյանի կյանքի եւ գործունեության 1937-57թ. տարիները, երբ նա զբաղեցնում էր ՀԽՍՀ կոմկուսի Կենտրոնական կոմիտեի առաջին քարտուղարի պաշտոնը:
«Գրիգոր Հարությունյանի կերպարն արտացոլում է իր ժամանակը, դժվարություններն ու մարդկանց, որոնք գործել են այն ծանր տարիներին, սկսած սեւ 1937թ., երբ միլիոնավոր մարդիկ աքսորվեցին կամ գնդակահարվեցին, մինչ Ստալինի մահը 1953թ.»,-շնորհանդեսին ասել է Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը:
Գրիգոր Անանյանը ծնվել է 1900թ. Թելավիում, 1922-1924թթ. բարձրագույն կրթություն է ստացել Մոսկվայի Կ.Մարքսի անվան ժողտնտեսության ինստիտուտում, 1919-1920թթ. եղել է Թելավիի ընդհատակյա կոմունիստական շարժման ղեկավար, որի համար ձերբակալվել է 1920թ.: 1921-38թթ. զբաղեցրել է Վրաստանում տարբեր ղեկավար կուսակցական պաշտոններ, իսկ 1937-1953թթ. եղել է Հայաստանի կոմկուսի առաջին քարտուղարը: Վախճանվել է 1957թ. Թբիլիսիում:

29 Апрель 2009 - 18:07 AMT
В Союзе писателей Армении состоялась презентация документального романа Владимира Петросяна «Время Григора Арутюняна». Роман стал результатом трудоемкой архивной работы доктора исторических наук Владимира Петросяна. В книге автор описал годы работы Григора Арутюняна с 1937-1957 гг., когда он занимал пост первого секретаря ЦК коммунистической партии AрмССР.
«Образ Григора Арутюняна собрал вокруг себя отображение того времени, его трудности и людей, которые творили в те нелегкие годы начиная с черного 1937 года, когда миллионы были сосланы в ссылку или расстреляны, до смерти Сталина в 1953-ом году», – сказал на презентации книги председатель Союза писателей Армении Левон Ананян.
Григор Арутюнян родился в 1900 году в Городе Телави, 1922-1924 получил высшее образование в институте народного хозяйства им. К. Маркса в Москве, с 1919-1920 годах руководитель подпольного комунистичечкого движения в Телави, за что в 20 году был арестован. с 21 по 38 годы занимал различные руководящие партийные посты включая пост горкома грузии, а с 1937 по 1953 годы был первым секретарем компартии Армении. Скончался в 1957 году в Тбилиси.