Իտալական «Ինտերի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով ԱՀ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորմանը Բաքվում, պահանջել է անվնաս ազատ արձակել նրան և Ադրբեջանում պահվող մյուս հայերին։
«Մինչ տասնյակ հազարավոր ընտանիքներ փախչում են Լեռնային Ղարաբաղից՝ Հայաստանում անվտանգ ապաստան գտնելու հույսով, ձերբակալությունները վտանգավոր միտում են դառնում։
Ռուբեն Վարդանյանն աչքի է ընկնում որպես խաղաղության եռանդուն կողմնակից ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլև ամբողջ աշխարհում։ Նա հայտնի բարերար է, գործարար, և Aurora Prize նախաձեռնության համահիմնադիրը, որը խաղաղության տարածման ջատագով է և ամբողջ աշխարհի մարդկանց տրամադրում է կրթություն և առողջապահություն»,- գրել է Մխիթարյանը։
Սեպտեմբերի 30-ին Երևանում երթ կանցկացվի` հաջակցություն Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի, որին Բաքուն շինծու մեղադրանքներով կալանավորել է 4 ամսով։

Midfielder Henrikh Mkhitaryan has joined calls for the release of philanthropist, businessman and former State Minister of Nagorno-Karabakh (Artsakh) Ruben Vardanyan.
Vardanyan was arrested on Thursday, September 28 when trying to leave Nagorno-Karabakh alongside tens of thousands of forcibly displaced civilians.
“I join my fellow Armenians in demanding the safe release of Ruben Vardanyan and all other Armenians detained in Azerbaijan. As tens of thousands of families are fleeing Nagorno-Karabakh for safe refuge to Armenia, detention is becoming an alarming trend,” Mkhitaryan said ina. Facebook post on Thursday.
“Ruben Vardanyan stands out as an outspoken advocate for peace not only in our region but in the world. He is a world known philanthropist, businessman and co-founder of the Aurora Prize humanitarian initiative which advocates for peacebuilding and provides people around the world with education and healthcare.”